Locuri de pescuit langa Brasov, metode de pescuit, pesti.

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

carare gheorghe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2006, 00:40
Localitate: brasov

-Amintiri

Mesaj de carare gheorghe » 22 Aug 2006, 21:20

<SENIOR FISHI>Poate si eu te cunosc din vedere dar nuti cunosc numele ascuns.
-Cred ca stii foarte bine partidele de pescuit la rapitori pana prin 95 pe coturile de olt de la Bod, Augustin, Maerus, (ARINI,mai ales cel nivelat).
-Acum te PROVOC la o partida de BLINCHERIT pe lacul de acumulare de la SCOREI plecarea ar fi de joi dupa masa pana duminica dupa masa,poate dumneta ai mai multa bafta ,ca eu am muncit degeba in ultimele partide (seceta totala).tel 0368/436954.
-Cu respect cararegh .

Jean Scurtu

Locuri de pescuit langa Brasov

Mesaj de Jean Scurtu » 22 Aug 2006, 22:05

Szciobi scrie:Am luat notă de cele discutate şi doresc să fac următoarele precizări.
Pe hartă bălţile vor apărea distinc, în anexă încerc să le tratez în ansamblu ex:"braţe moarte Araci, Feldioara, Maierus etc" pe considerentul că populaţia piscicola din acestea este asemănătoare.
Am o urmă de îndoială asupra populaţiei de Ştiucă în barajul Tărlungeni şi asupra celei de crap şi ştiucă de pe Oltul superior( în amonte de Araci) de aceea aştept confirmare şi din altă parte, nu de alta dar nu vreau ca vre-un baiat de bani gata să stea cu rod-podul pe Olt 3 zile, nădind din greu la boiles şi să mă înjure pentru hartă. Celelalte informaţii sunt OK, vor fi utilizate.
In amonte de Araci trebuie sa fie crap deoarece prin anii 60 cand eram elev la liceu,a fost populat cu crap si cativa ani a fost interzis pescuitul de la podul ce ducea la Araci pana la varsarea Ghimbaselului in Olt.
Crapul nu e asa de usor de prins in rau si nu se poate sa nu mai fie crap in acea zona.

Jean Scurtu

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Re: -Amintiri

Mesaj de fishi » 23 Aug 2006, 06:57

carare gheorghe scrie:<SENIOR FISHI>Poate si eu te cunosc din vedere dar nuti cunosc numele ascuns.
-Cred ca stii foarte bine partidele de pescuit la rapitori pana prin 95 pe coturile de olt de la Bod, Augustin, Maerus, (ARINI,mai ales cel nivelat).
-Acum te PROVOC la o partida de BLINCHERIT pe lacul de acumulare de la SCOREI plecarea ar fi de joi dupa masa pana duminica dupa masa,poate dumneta ai mai multa bafta ,ca eu am muncit degeba in ultimele partide (seceta totala).tel 0368/436954.
-Cu respect cararegh .
Multumesc de ,,provocare'' prefer sa merg singur iar pe lacurile de baraj cum este cel de la Scoreiu pescuiesc din barca.Am si eu o intrebare la dvs(macar la asta sa-mi raspundeti)....cu ce ,,blinkere'' pescuiti ?

carare gheorghe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2006, 00:40
Localitate: brasov

blinchere

Mesaj de carare gheorghe » 23 Aug 2006, 18:11

<MITCHELL>Si oarece confectii proprii si tot din barca pescuesc.
-FIR ANTINS> :roll:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 24 Aug 2006, 06:53

Multumesc mult,la fel !Poate ne vedem pe apa.

newpike
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 28 Aug 2006, 20:15
Localitate: Brasov

Re: Locuri de pescuit langa Brasov, metode de pescuit, pesti

Mesaj de newpike » 28 Aug 2006, 20:58

Salut brasoveni,
Are cineva citeva minute sa-mi povesteasca ce mai e nou la Maierus?
Vreau sa trag o fuga pt o partida scurta de stiuca...

vladcs scrie:Am constatat ca sunt ceva useri din zona Brasovului. Asa ca am creat acest topic pentru a centraliza informatiile referitoare la subiectul topicului.

Personal am frecventat urmatoarele locuri:
- Dubravita(zona barajului de beton) - Biban - virgule.
- balastiere Stupini - Stiuca, biban - rotative, virgule
- Doripesco - Biban, si cred si salau (balta cu taxa)
- brat mort al Oltului (intrare in Bod) - Stiuca - rotativa (cu taxa)

Sper sa se discute si depre modalitatile de acces la balti. Eventual harti ale zonei. Am cautata o harta a judetului in care sa apara si balti, coturi moarte dar nu am gasit.

Szciobi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Mai 2006, 09:35
Localitate: Brasov

Re: Locuri de pescuit langa Brasov

Mesaj de Szciobi » 30 Aug 2006, 11:29

Jean Scurtu a scris:

In amonte de Araci trebuie sa fie crap deoarece prin anii 60 cand eram elev la liceu,a fost populat cu crap si cativa ani a fost interzis pescuitul de la podul ce ducea la Araci pana la varsarea Ghimbaselului in Olt.
Crapul nu e asa de usor de prins in rau si nu se poate sa nu mai fie crap in acea zona.


Multumesc domnule Jean Scurtu pentru confirmare, dealtfel semnalele sau inmultit cu privire la capturi de crap prin zona amintita cert este insa ca capturile sunt rare si nu apar exemplare tinere care sa confirme ca se si reproduce in zona. Deoarece dezinteresul AJPS-ului pentru paza si populare este notorie, deasemeni si indiferenta pescarilor la actele de braconaj in curand crapul de Olt va deveni o amintire!
Domnule Jen Scurtu poate ne puteþi povesti ceva de o altã specie endemica, candva bine reprezentat in zonã, care atat de scumpa la vedere incat cred ca a disparut, si-anume mihaltul. Deasemenea nu gasesc nici o expicaþie logicã la faptul cã zona din aval de Ghimbasel este infinit mai putin frecventat de pescari decat Araci-varsare Ghimbasel. Stie cineva explicaþia?

taablan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 20 Dec 2006, 09:21
Localitate: rupea

Mesaj de taablan » 10 Feb 2007, 07:41

cateva locatii, valea rupii ,valea homorodului oltul zona hoghiz specii: clean ,scaobar, mreana, avat, platica, carassi mai rar somotei.

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 10 Feb 2007, 15:08

Sper ca nu va suparati ca am mutat aici subiectul vostru!

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 22 Feb 2007, 13:21

dr.pike scrie:Sper ca nu va suparati ca am mutat aici subiectul vostru!
Nu.

Scrie răspuns