Locuri de pescuit langa Brasov, metode de pescuit, pesti.

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

catavlad
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2006, 13:05

Mesaj de catavlad » 21 Iun 2006, 10:49

Imi cer scuze Fishi! Nu, nu iti cere nimeni taxa, cel putin pentru cel de-al doilea lac (cel mare) si nici nu am prins vreodata vreun control AJVPS prin zona.Din pacate nu prea sunt bagate in seama lacurile din Codlea, pestele a fost adus de vreo cativa pescari de prin partea locului, care inca mai vin cu puiet in pungi pe care il varsa in lac.
As mai vrea sa mai dau o varianta iubitorilor de stiuca din Bv. Balta de la Arini, undeva la vreo 3 km de Maierus. Este un bratz mort al Oltului destul de bogat in stiuca. Personal nu am mers pentru stiuca, dar am un prieten pasionat care merge saptamanal in fiecare toamna si se intoarce cu exemplare in jur de 3-4 kilograme. Eu zic ca merita incercata si varianta asta. Este usor de ajuns. Din Maierus se merge catre dreapta spre Arini, in loc de stanga catre lacurile de la Belin. La intrarea in comuna Arini se face tot dreapta, in jur de 2-300 de metri pe un drum destul de greu, dar accesibil vara, si se ajunge la balta.

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 22 Iun 2006, 22:58

pikeman scrie:
fishi scrie:Lacurile de la Codlea sunt cumva cele de la strand ?Nu-mi cere taxa sa intru acolo?
cum iesi din Codlea la benzinarie pe stanga e un drum printre copaci, e clean si marlize :lol: pe care le confisca niste copii, si din cate stiu nu cer decat permis, e super frumos acolo, dar ma indoiesc ca e de pescuit, e multa lume, gratarele, alea alea..oricum e mare lacul, pacat ca nu are pastrav ar fi meritat
acolo a luat Bogdan de la Harsova clean de 2 kg pe primu lac ala de langa strand la rotativa meps de 2 :roll:
daca as merge la Codlea la lac, as merge pe primu` pt k apa este mult mai limpede. Este un izvor care incepe dinaitea strandului (de aceea este tot timpu apa curata la strand ) si se varsa in lac, un loc ideal pt clean dar pacat ca nu prea pune botu` :roll:
merita incercat zic eu...acum ca e oltu tulbure :x :x :x si ca nu se mai prinde avat!!!!!!!!! au luat altii de s-au plictisit de el si io imi rodeam unghiile pe partea cealalta :evil: :evil: :evil:

carare gheorghe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2006, 00:40
Localitate: brasov

Balti ^n brasov

Mesaj de carare gheorghe » 18 Aug 2006, 21:18

-Salut.
??????BALTI ^N BRASOV???Canci,am impresia ca am intrat ^n r^ndul braconierilor (parca va dati ^nt^nlire la o plasa dupa cum discutati)
Chear nu vedeti ca filiala ^si bate joc de noi ,pe zi ce trece cum mai gaseste o balta populata de pescari a doua zi deja e privatizata cu publicitatea mincinoasa de rigoare.
=Va rog frumos nu mai puneti pe betii oameni pe drumuri degeaba pentru oarece plevusti.
-Cu respect un amar^t care cunoaste foarte bine toate baltile si rutele cum sa se ajunga la ele at^t auto c^t si CFR.
<FIR ^NTINS> :oops:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 19 Aug 2006, 06:18

'Nea Carare ,te deranjeaza ceva????

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Re: Balti ^n brasov

Mesaj de BamseBST » 19 Aug 2006, 16:15

carare gheorghe scrie:-Salut.
??????BALTI ^N BRASOV???Canci,am impresia ca am intrat ^n r^ndul braconierilor (parca va dati ^nt^nlire la o plasa dupa cum discutati)
Chear nu vedeti ca filiala ^si bate joc de noi ,pe zi ce trece cum mai gaseste o balta populata de pescari a doua zi deja e privatizata cu publicitatea mincinoasa de rigoare.
=Va rog frumos nu mai puneti pe betii oameni pe drumuri degeaba pentru oarece plevusti.
-Cu respect un amar^t care cunoaste foarte bine toate baltile si rutele cum sa se ajunga la ele at^t auto c^t si CFR.
<FIR ^NTINS> :oops:

parca ai scris jurnalu` lu tetelu` din catavencu ... :lol: :lol: :lol:

carare gheorghe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2006, 00:40
Localitate: brasov

Scuze anticipate

Mesaj de carare gheorghe » 19 Aug 2006, 23:00

-Imi cer scuze anticipat pentru ca ma amestec,,DAR''.
-Ceia ce discutati domniilor voastre aici par hilare si lipsite de sens pescuesc in zona brasovului,covasnei si pe olt de la bixad si pana la mandra,amaradia ,ghimbasel ,barsa si toate coturile ramase (ASTUPATE)de la olt si raul negru ,de prin anii 72-73.
-Ce discutati acum a fost pana prin anii 95 ,acum pe toate cursurile de ape ai din 5 in 5 km numai balastiere ear coturile au ajuns niste gropi de gunoi a localnicilor fara ca filiala sa-i antrebe ceva .
-Ccunosc toate traseele si accesul la toate.
Felecit filiala fagaras.
=Cu respect cararegh.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 21 Aug 2006, 08:57

Cu ,,Tetelu'' cam ai dreptate... :lol:
Nea Carare ce pescuiesti matale????
Caras,crap,rosioara???

carare gheorghe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2006, 00:40
Localitate: brasov

!!!Mirare!

Mesaj de carare gheorghe » 21 Aug 2006, 18:22

-Stimate,,SENIOR FISHI"
-E bine ca ma antrebi asemenea lucruri de bine ce stii ca in zonele noastre nu avem <APE SARATE>Dupa ce crezi ca as umbla ?
-Te las pe dumneata sa ghicesti.
-Oricum nu murdaresc juvelnicul cu zvarlugi de tot felu .
-Ma multumesc cu orce dar de la vrio 300g in sus.
-Cu respect cararegh.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 22 Aug 2006, 06:45

Domnu' Carare intamplator va cunosc .....din vedere.....de pe balta.....si am vazut speciile care primeaza la dvs pentru ocuparea locului in juvelnic.
Aici (pe acest forum) se discuta in general despre RAPITORI si pescuitul rapitorilor.
La asta ma refer cand va intreb la ce specii pescuiti( asta daca nu sunteti adeptul la ,,a venit toamna ,merg la stiuca ca acuma merge in rest caras,crap,etc)

carare gheorghe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2006, 00:40
Localitate: brasov

-Amintiri

Mesaj de carare gheorghe » 22 Aug 2006, 21:20

<SENIOR FISHI>Poate si eu te cunosc din vedere dar nuti cunosc numele ascuns.
-Cred ca stii foarte bine partidele de pescuit la rapitori pana prin 95 pe coturile de olt de la Bod, Augustin, Maerus, (ARINI,mai ales cel nivelat).
-Acum te PROVOC la o partida de BLINCHERIT pe lacul de acumulare de la SCOREI plecarea ar fi de joi dupa masa pana duminica dupa masa,poate dumneta ai mai multa bafta ,ca eu am muncit degeba in ultimele partide (seceta totala).tel 0368/436954.
-Cu respect cararegh .

Scrie răspuns