Locuri de pescuit langa Brasov, metode de pescuit, pesti.

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 31 Mai 2006, 09:54

Nick scrie:Incercati zona Chilieni-Coseni,este mult clean si nu este asa de departe de Brasov.

ajvps Covasna controleaza zona si nu le prieste permisul de Brasov

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 31 Mai 2006, 10:00

pikeman scrie:Codlea - Stiuca (introdusa de 2 ani), Biban, Caras
Cismasu - Avat
Tarlungeni - Stiuca

Mai lipsesc niste mai multe balti Maierus , Apata, Augustin, Barajele + baltile dintre Beclean si Ucea :idea: :!: :!: :?:
Tarlungeni.....stiuca????????
Maierus este de Brasov,Beclean+Ucea sunt de Fagaras iar Apata,Ormenis,Augustin de Covasna(nu le place permisul de BV)
CONCLUZIA:
In afara de Olt Brasovul nu are ape in care sa pescuiesti........
80% DIN BRASOVENI PESCUIESC LA FAGARAS-SIBIU

vladcs
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 11 Apr 2006, 14:48
Localitate: Brasov

Mesaj de vladcs » 31 Mai 2006, 10:05

fishi scrie:
pikeman scrie:Codlea - Stiuca (introdusa de 2 ani), Biban, Caras
Cismasu - Avat
Tarlungeni - Stiuca

Mai lipsesc niste mai multe balti Maierus , Apata, Augustin, Barajele + baltile dintre Beclean si Ucea :idea: :!: :!: :?:
Tarlungeni.....stiuca????????
Maierus este de Brasov,Beclean+Ucea sunt de Fagaras iar Apata,Ormenis,Augustin de Covasna(nu le place permisul de BV)
CONCLUZIA:
In afara de Olt Brasovul nu are ape in care sa pescuiesti........
80% DIN BRASOVENI PESCUIESC LA FAGARAS-SIBIU
Am sunat la Sibiu si Fagaras si am primit acelasi raspuns ca si la Brasov : permisul vizat in oricare localitate e valabil pe teritoriul intregii tari.
vlad

Szciobi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Mai 2006, 09:35
Localitate: Brasov

Mesaj de Szciobi » 31 Mai 2006, 11:24

Am luat notă de cele discutate şi doresc să fac următoarele precizări.
Pe hartă bălţile vor apărea distinc, în anexă încerc să le tratez în ansamblu ex:"braţe moarte Araci, Feldioara, Maierus etc" pe considerentul că populaţia piscicola din acestea este asemănătoare.
Am o urmă de îndoială asupra populaţiei de Ştiucă în barajul Tărlungeni şi asupra celei de crap şi ştiucă de pe Oltul superior( în amonte de Araci) de aceea aştept confirmare şi din altă parte, nu de alta dar nu vreau ca vre-un baiat de bani gata să stea cu rod-podul pe Olt 3 zile, nădind din greu la boiles şi să mă înjure pentru hartă. Celelalte informaţii sunt OK, vor fi utilizate.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 31 Mai 2006, 12:06

Confirmarea cu stiuca pe Olt o poti avea din revista AVP (FEB ,MARTIE ,APRILIE ...nu mai stiu care)este acolo John(Marinuc Ionut)de fapt tatal lui cu o stiuca de vreo 4-5kg(stiuca 2006),am fost cu el si a prins de 1.3kg.Cat despre crap vorbeste cu localnicii si o sa-ti confirme.(am vazut luat la pluta cu viermusi de 6kg si de 8kg(oglinda!)

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 31 Mai 2006, 12:29

Szciobi scrie:Am luat notă de cele discutate şi doresc să fac următoarele precizări.
Am o urmă de îndoială asupra populaţiei de Ştiucă în barajul Tărlungeni şi asupra celei de crap şi ştiucă de pe Oltul superior( în amonte de Araci) de aceea aştept confirmare şi din altă parte, nu de alta dar nu vreau ca vre-un baiat de bani gata să stea cu rod-podul pe Olt 3 zile, nădind din greu la boiles şi să mă înjure pentru hartă. Celelalte informaţii sunt OK, vor fi utilizate.
Oricum la Tarlungeni nu e voie, decat daca ai vro pila buna sau poate merge cu vro sticlutza desi nu cred, cat despre stiuca de acolo doar am auzit :oops: , acum depinde si cum vrei sa fie harta : AJVPS Brasov sau Jud. Brasov, Olt superior am auzit mai mult de clean si avat, oricum localnicii au multe de spus, pot confirma existenta stiucii.

catavlad
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2006, 13:05

Mesaj de catavlad » 20 Iun 2006, 13:30

Szciobi scrie:Mulţumesc pentru promtitudinea lui Pikeman de a oferi ajutor, rog pe toţi pescarii din zona Braşovului să completeze şi să comenteze anexa hărţii de pescuit. Harta este prelucrată în Corel Draw.

Anexa

1.Făgăraş-Ucea,
Permis vizat la zi pentru ape de şes.DN 1
Caras **
Crap*
Avat**
Şalău*
Ştiucă*
Somn*
Clean*
Biban*

2.Compex Doripesco Taxă pe zi
balta 2şi3-- 350.000lei/zi
balta CR--500.000lei/zi
balta Arin—250.000 lei/zi,DN 13,
Crap**
Caras**
Ten**
Plătică*
Şalău*
Ştiucă*
Somn*
Biban*
Fitofag***

3.Lacurile Rotbav
Permis vizat la zi +
Abonament-
sau Taxă pe zi-,DN 13
Crap*
Caras*
Plătică*
Ştiucă*
Somn*
Biban*

4.Balta Uzina R
Abonament eliberat de conducerea uzinei.,DN 13,
Caras*
Şalău*
Biban*
?
?
?
?

5.Lacul Dumbraviţa -
DN1

6.Lacul Codlea-
DN1,DC89
?
?
?

7.Balta Cizmaşu
Taxă pe zi 250.000
DJ112A
Crap*
Caras*
Ten*
Ştiucă*
Biban*

8.Braţe moarte lângă Olt zona Araci-Racoş
Permis vizat la zi.
Majoritate braţelor moarte sunt pe teritoriul administrative a judeţului Covasna
Ştiucă*
Caracudă*
Lin*
Biban*

9.Baraj Tarlungeni
Nu este permis pescuitul
DJ1038
Clean*
Păstrăv *

10.Oltul superior
Permis vizat la zi
Clean *
Mreană*
Scobar*
Caras*
Avat*

Am notat cu *,**,*** o informaţia orientativă despre cât de bine este reprezentată specia pe apa respectivă.
Semnele de întrebare înseamnă lipsă de informaţie.
Mulţumesc pentru cei ce doresc să ajute!
As dori sa dau si eu o mana de ajutor, chiar daca nu sunt neaparat un pescar de rapitor! In legatura cu lacurile de la Codlea, fiind localnic, va pot spune ca rar am intalnit baltzi cu atat de mult clean! Este si biban foarte mult si, personal, am reusit sa prind un exemplar in jur de 400 de grame pe lacul nr.II de la Codlea! Astfel, pe lacurile de la Codlea:

Biban ***
Clean ***
Rosioara ***
Caras **
Crap *
Mreana *
permis vizat la zi

Am vazut si o lipsa a informatiilor despre lacurile de la Dumbravita. Pot spune ca nu sunt prea atragatoare pentru pescarii de rapitor, dar ceva biban exista si acolo. Totusi, din cate am aflat eu, lacurile nu mai apartin fostului concesionar, acelasi care are si lacurile de la Rotbav (Vadul Rosu). Mai mult, din cate am inteles eu, odata cu secarea si "curatzarea" lacului, fostul proprietar l-a cam golit de tot ce insemna peste. Am sa merg in acest w-end acolo si am sa trag de limba paznicii. Ceea ce stiu sigur e ca taxa se ridica la suma de 250 mii lei.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 20 Iun 2006, 15:36

Lacurile de la Codlea sunt cumva cele de la strand ?Nu-mi cere taxa sa intru acolo?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 20 Iun 2006, 23:40

fishi scrie:Lacurile de la Codlea sunt cumva cele de la strand ?Nu-mi cere taxa sa intru acolo?
cum iesi din Codlea la benzinarie pe stanga e un drum printre copaci, e clean si marlize :lol: pe care le confisca niste copii, si din cate stiu nu cer decat permis, e super frumos acolo, dar ma indoiesc ca e de pescuit, e multa lume, gratarele, alea alea..oricum e mare lacul, pacat ca nu are pastrav ar fi meritat

catavlad
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2006, 13:05

Mesaj de catavlad » 21 Iun 2006, 10:32

Pikeman are dreptate. Intr-adevar, zona lacurilor de la Codlea este extrem de aglomerata pe timpul verii, gratarele, corturile, oile si cainii pot fi impedimente serioase pentru o partida de pescuit adevarata. Totusi, avand in vedere ca oricum pestele e complet inactiv intre orele 11:00 si 19:00, iar partea stanga a lacului este mai greu accesibila celor care vin pentru gratare, se poate face un compromis. Zona este foarte frumoasa, iar in timpul saptamanii este destul de linistita.

Scrie răspuns