locuri de pescuit in apropiere de Buzau

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

locuri de pescuit in apropiere de Buzau

Mesaj de Alex Chiorean » 20 Iul 2005, 14:10

Va rog ajutati-ma cu informatii despre locurile de pescuit din apropierea municipiului Buzau. Sunt nou in zona si nu am aflat decat de balta de la Mihailesti...
Ceva pe o raza de 50-60 km... si speciile ce se gasesc...
Multumesc!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 20 Iul 2005, 15:48

Salut!
Chiar in apropiere de Buzau, de la bariera Brailei pe stanga cam 1 Km sunt niste balti ale filialei. gasesti in general pesti pasnici, dar si biban :)
Sfatul meu ar fi sa incerci chiar pe raul Buzau (asta daca e limpede), sa mergi in amonte cam 40 - 50 Km spre Brasov (Ciuta) iar acolo vei gasi niste locuri cu adevarat superbe.
Locurile care se merita de care poti intreba pescarii intalniti ar fi: Surduc, "La ruptura", Gabioanele de la Badila.
Prin zonele acestea apa are adancimi considerabile, si poti sa dai peste peshte frumos: mreana mare, clean, scobar cat incape si mai rar pastrav.
Se merita sa mergi macar o data sa vezi locurile... sigur te vei intoarce :)

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

Mesaj de Alex Chiorean » 21 Iul 2005, 07:20

Multumesc, Paul!
Am sa incerc locurile alea. Dupa care am sa iti spun parerea mea.
Singura problema e ca eu pescuiesc doar rapitor...
Balta de la bariera Brailei s-a inchis...nu am inteles de ce...
Oricum, inca o data, multumesc!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 21 Iul 2005, 08:02

N-aveti pentru ce!
La balta de la bariera Brailei (la Musat, cum era cunoscuta) s-a intamplat acum cativa ani un incident foarte neplacut, posibil din cauza asta.
Rapitor pe apa Buzaului ar fi doar cleanul (odata era si avat si s-a prins chiar si somn), asta ma refer la zona de deal a raului, ceva de la Berca in sus.
Oricum, astept parerea ta despre zona Ciuta - Surduc :)

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

Mesaj de Alex Chiorean » 21 Iul 2005, 08:11

Urmatoarele doua saptamani nu "imi incape".
Dar am sa ajung si acolo...
Am niste Salmo si Mepps de probat :D
Tinem legatura

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 21 Iul 2005, 08:14

Fir intins!
Cand poti sa aflii sa-mi spui si mie cum e garla.
Si, sfatul meu, daca apare boaba la porumb, se merita sa nadesti pe vaduri din zona Ciuta si sa incerci si la pluta (mai ales daca ar fi apa limpede) O sa ai parte de surprize frumoase.
In alta ordine de idei, in timpul saptamanii da cam zilnic drumul la baraj (de la Siriu) ceea ce tulbura nitel garla (asta daca e limpede). Cel mai bine e de incercat in w/e

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

Mesaj de Alex Chiorean » 21 Iul 2005, 13:09

Multumesc!
Oricum doar in weekend pot merge.
Sper sa reusesc peste doua saptamani...
Tinem legatura aici...
Am uitat sa subliniez: poate fi si in judetele limitrofe...
Fir intins si tie!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 21 Iul 2005, 13:17

Multumesc si eu!
pai in judetele limitrofe ar mai fi in Ialomita sau Braila si sa mergi la Dunare :)
In Prahova se merita de mers la Maneciu (este un lac de acumulare care are pastrv si clean)
Dar asta ar fi peste 50 Km
Daca te incumeti sa bati peste 50 kmfata de municipiu, mergi la Valea Sibiciului... sunt niste zone foarte frumoase, salbatice si fata de alte zone, mai populate cu peste. Daca vrei ceva si mai frumos, urca spre Nehoiu, Gura Teghii sau la barajul de la Siriu.
Totul este sa dai peste apa limpede acolo unde te duci.
Tot in Buzau (in judet) mai este localitatea Luciu, unde se gaseste balta cu rapitor si pasnic si ar mai fi la Amara.
ma mai gandesc si iti mai scriu. :)

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

Mesaj de Alex Chiorean » 22 Iul 2005, 08:40

Iti multumesc pentru informatii!
Aia 50 km nu sunt batuti in cuie...
Vezi tu, pana acum cateva luni am locuit in Petrosani. De acolo mergeam la Vidra, Oasa,Tau, lacurile de acumulare de la Hateg, pe Raul Mare... trusa mea este de spinning light, pentru pastrav...nu pescuiesc decat cu artificiale. Am avut anul trecut si cateva iesiri pe o balta din Gorj a AJVPS la stiuca...atunci mi-am achizitionat ceva pentru spinning mediu...
De asta am spus de rapitor...
Dar sunt dispus sa fac si 100 km...sau mai mult, doar sa merite...
La Luciu se pare ca s-a bagat plasa...si cum nu ma intereseaza cativa carasei...
Iti dai seama ca am intrebat la magazinele de pescuit din Buzau de locuri si am cautat apoi informatii suplimentare...
Pentru pescuit la natural, sa-i spun asa (ma rog, stationar...), nu am echipament... am doar voblere, rotative, oscilante si ceva silicoane...
Dar iti multumesc pentru toate sfaturile tale.
Sper sa mai intri din cand in cand pe topicul asta, sa-mi mai lasi cate o veste...
Eu am sa-ti las tot aici cate un mesaj, cand am sa am cate o "isprava"... saptamana viitoare vreau sa ies undeva...n-am mai fost din mai la peste...si atunci o jumatate de zi pe lacul Tau (Valea Sebesului)...atunci am facut 400 km pentru asta :D
Inca o data multumesc!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 22 Iul 2005, 08:46

N-ai pentru ce sa-mi multumesti :)
Alex Chiorean scrie: Sper sa mai intri din cand in cand pe topicul asta, sa-mi mai lasi cate o veste...
Sigur mai intru.. chiar si azi, am sa aflu cum se prezinta raul Buzau si am sa iti scriu pe forum.
In Buzau am sa ajung si eu, sper, abia prin august, dar de pescuit, voi pescui doar in zona Badila - Cislau.

Scrie răspuns