locuri de pescuit in apropiere de Buzau

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

kharloss
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 05 Dec 2013, 00:35
Contact:

Re: locuri de pescuit in apropiere de Buzau

Mesaj de kharloss » 19 Mar 2016, 22:35

Relansez topicul, ca vine primavara ( nu azi, cand postez, cand am plecat la peste azi dimineata la ora 8 erau 9 grade, la intoarcere erau 3 grade, vant puternic coafura nu a mai rezistat) .
Recomand pentru amatorii de drumetii piscicole paraul Calmatui, un parau cu potential, sper - eu o sa-l mai incerc de cateva ori in primavara asta - eu am incercat exclusiv la stiuca si doar cu artificiale- jeliboane in special.
Am luat 3 bucati in 5 ore, una singura peste dimensiunea legala. Recomand doar celor amatori de plimbare pe langa apa, in 3, 4 km de mers pe jos doar cateva zone unde poti arunca, in rest promenada pe langa stuf. Nu pot sa dau punctual zona, dim motive de inteles, dar in maxim 60 km de buzau.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: locuri de pescuit in apropiere de Buzau

Mesaj de kleniacul » 19 Mar 2016, 22:49

kharloss scrie:Relansez topicul, ca vine primavara ( nu azi, cand postez, cand am plecat la peste azi dimineata la ora 8 erau 9 grade, la intoarcere erau 3 grade, vant puternic coafura nu a mai rezistat) .
Recomand pentru amatorii de drumetii piscicole paraul Calmatui, un parau cu potential, sper - eu o sa-l mai incerc de cateva ori in primavara asta - eu am incercat exclusiv la stiuca si doar cu artificiale- jeliboane in special.
Am luat 3 bucati in 5 ore, una singura peste dimensiunea legala. Recomand doar celor amatori de plimbare pe langa apa, in 3, 4 km de mers pe jos doar cateva zone unde poti arunca, in rest promenada pe langa stuf. Nu pot sa dau punctual zona, dim motive de inteles, dar in maxim 60 km de buzau.
Lasa ca vinzatorii aia de linga piata sint mai putin discreti.Cind mai vin in Buzau iti dau un mesaj, poate facem o iesire , cred ca oricum e mai bine decit pe Mihailesti.

kharloss
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 05 Dec 2013, 00:35
Contact:

Re: locuri de pescuit in apropiere de Buzau

Mesaj de kharloss » 19 Mar 2016, 23:15

kleniacul scrie:
kharloss scrie:Relansez topicul, ca vine primavara ( nu azi, cand postez, cand am plecat la peste azi dimineata la ora 8 erau 9 grade, la intoarcere erau 3 grade, vant puternic coafura nu a mai rezistat) .
Recomand pentru amatorii de drumetii piscicole paraul Calmatui, un parau cu potential, sper - eu o sa-l mai incerc de cateva ori in primavara asta - eu am incercat exclusiv la stiuca si doar cu artificiale- jeliboane in special.
Am luat 3 bucati in 5 ore, una singura peste dimensiunea legala. Recomand doar celor amatori de plimbare pe langa apa, in 3, 4 km de mers pe jos doar cateva zone unde poti arunca, in rest promenada pe langa stuf. Nu pot sa dau punctual zona, dim motive de inteles, dar in maxim 60 km de buzau.
Lasa ca vinzatorii aia de linga piata sint mai putin discreti.Cind mai vin in Buzau iti dau un mesaj, poate facem o iesire , cred ca oricum e mai bine decit pe Mihailesti.
Daca apreciezi mersul pe jos, sigur e mai bine decat la Mihailesti. Referitor la capturi, inclin totusi spre Mihailesti, chiar daca la ultimele iesiri nu mi-au iesit pasentele, doar o singura data in decurs de un an am plecat fara peste ( doar unul de obicei, chiar daca administratorii insista sa nu le mai arunc inapoi in apa, probabil vor sa scape de stiuca... ). Cand or sa scape de stiuca, o sa le fac cadou o galeata de somn american ( african zic amatorii).

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: locuri de pescuit in apropiere de Buzau

Mesaj de adrian99 » 20 Mar 2016, 16:55

daca vrei neaparat sa pescuiesti pe Calmatui dupa stiuca locuri bune(sursa-un localnic din Cilibia)ar fi intre Largu si Scarlatesti
zone cu apa adanca,maluri accesibile pe distante lungi
nu-ti pot da alte amanunte intrucat nu cunosc

Mihailestiul mai are stiuca dar se retine orice(multa subdimensionata),se pescuieste la "viu"cu n-lansete
sanse mai bune sunt din barca(proprie-intrucat "pocnitorile"de acolo n-au capatat statutul de ambarcatiune) :D

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: locuri de pescuit in apropiere de Buzau

Mesaj de RAFYYY91 » 29 Mar 2016, 10:35

Stie cineva daca exista ceva maxi taxi din Buzau direct pana la Siriu? Am tot cautat variante pe net, si am gasit numai pana la Nehoiu... As merge vreo 2 zile cu cortul prin iunie incolo, ma gandeam sa iau trenul pana in Buzau si de acolo direct un maxi taxi ceva, sa nu schimb 3 mijloace de transport.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: locuri de pescuit in apropiere de Buzau

Mesaj de adrian99 » 29 Mar 2016, 10:42

exista autobuz Buzau-Brasov(pleaca in fiecare dimineata din Piata Saraca(vizavi de gara centrala)
in w-enduri este destul de aglomerat
opreste peste tot
face cam 2h,2h30minute pana la jumatatea lacului spre coada

asta este varianta directa
cu trenul poti ajunge pana la Nehoiasu.de acolo...la ocazie :D

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: locuri de pescuit in apropiere de Buzau

Mesaj de DEM » 29 Mar 2016, 10:44

E maxi-taxi pana in Nehoiu,de la Nehoiu ,pana la baraj circa 5 km,per pedes sau vreun taxi ceva. :respekt: suna-ma vb. :wink:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Scrie răspuns