locuri de pescuit in apropiere de Buzau

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

Mesaj de Alex Chiorean » 22 Iul 2005, 09:38

Ok!
Ne intalnim in august?
Mai stam si noi de vorba...ca baietii... :D ...daca ai timp...
Luni am sa stiu precis unde merg la peste weekend-ul viitor...

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 24 Iul 2005, 19:17

Garla e tulbure si mare.. cam toata vara a fost asa.
E rau cand ploua in munti.. ii trebuie cel putin o saptamana sa se limpezeasca in conditiile in care nu mai ploua.
Despre intalnire, de ce nu? Poate ne vedem si mai povestim una-alta, mai facem schimb de experienta. :)

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

Mesaj de Alex Chiorean » 25 Iul 2005, 07:11

Paul,
Sambata sunt pe Lacul Tau, pe Valea Sebesului. La pastrav. Am niste rotative noi pe care trebuie sa le inmoi acolo.
Si am primit recent un Salmo Bullhead...am auzit ca e "mortal" la pastrav...
In mai am prins bine cu Mepps DX...alea fara calaret...paleta prinsa direct pe ax...
Si-mi pare rau ca ai ratat partida...poate data viitoare.
Cat despre intalnire...da-mi de veste cu vreo cateva zile inainte, sa-mi reglez programul, care este cam aiurea...adica sufera de reactualizari repetate, cateodata si de 2-3 ori pe zi... :(
Dar asta e munca mea...intr-o continua miscare browniana :D
Tinem legatura :wink:

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Salut

Mesaj de MARINESCU ADY » 21 Aug 2005, 14:48

Eu imi petrec vacantele in Ramnicu Sarat, si din cate stiu pe Buzau exista somn (asa am auzit de la localnici). Explicatia ar fi ca urca de pe raul Siret...



ady

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Salut

Mesaj de paul » 21 Aug 2005, 15:07

MARINESCU ADY scrie:Eu imi petrec vacantele in Ramnicu Sarat, si din cate stiu pe Buzau exista somn (asa am auzit de la localnici). Explicatia ar fi ca urca de pe raul Siret...
ady
Salut Adi!
E posibil sa urce somn din Siret doar pana la barajul de la Candesti. Mai sus... nu prea cred ca mai fie, dar daca este, este destul de rar. S-a prins somn de circa 30 kilograme cam in dreptul localitatii Cislau, cam acum 20 de ani, daca nu mai bine, cand cei de la balastiera au secat garla.
In afara de clean, care e din ce in ce mai rar si pastrav pe care-l gasesti mai des de la Nehoiu in sus, nu mai stiu sa existe alt rapitor pe Buzau (in regiunea dintre barajele Candesti si Siriu).
In trecut se mai prindea si avat... acum... a ramas doar clean, mreana si scobar :(

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Salut

Mesaj de MARINESCU ADY » 22 Oct 2005, 09:24

Mi-am adus aminte de acest topic pt ca duminica plec in Ramnicu Sarat. Este pacat ce se intampla in jud Buzau cu baltile...sunt exploatate la maxim de niste "baroni locali"care au functii pe la primarie.Si stfel o data am ajuns sa dau la peste pe o balta care fusese proaspat populata cu caras si de care sincer mi-a fost mila sa-l prind...noi pescuiam pe un mal iar in fatza noastra un paznic dadea mancare de zor. RUSINEEE!!! tuturor care au balti in jud BZ.







Ady

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

Re: Salut

Mesaj de Alex Chiorean » 24 Oct 2005, 12:18

[quote="MARINESCU ADY"]Mi-am adus aminte de acest topic pt ca duminica plec in Ramnicu Sarat. Este pacat ce se intampla in jud Buzau cu baltile...sunt exploatate la maxim de niste "baroni locali"care au functii pe la primarie.Si stfel o data am ajuns sa dau la peste pe o balta care fusese proaspat populata cu caras si de care sincer mi-a fost mila sa-l prind...noi pescuiam pe un mal iar in fatza noastra un paznic dadea mancare de zor. RUSINEEE!!! tuturor care au balti in jud BZ.


Asa e, din pacate...
Sunt de putin timp aici si peste tot am intalnit problema asta... fraierii "cotizeaza" si nu au dreptul la opinie...

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

fgf

Mesaj de noname » 24 Oct 2005, 13:25

Daca esti din Buzau si ai chef de spinn contacteaza-ma ca si yo sunt din Bz (dar numai pentru rapitori :wink: ) Si asa nu prea am cu cin' ma duce..

Alex Chiorean
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 17 Dec 2004, 10:43

Re: fgf

Mesaj de Alex Chiorean » 01 Noi 2005, 09:31

gippa scrie:Daca esti din Buzau si ai chef de spinn contacteaza-ma ca si yo sunt din Bz (dar numai pentru rapitori :wink: ) Si asa nu prea am cu cin' ma duce..
Sunt in Buzau cate un sfarsit de saptamana la fiecare doua saptamani, dar din pacate acum nu am aici trusa de pescuit. Cum nu prea am stiut unde sa merg pe-aici...am lasat "armele" in Sebes. Dar le pot aduce oricand. Dar mi-ar face placere sa ne intalnim, sa stam de vorba. Ma poti contacta pe mobil, 0740.060.485. Sau pe fix 721.848. Va raspunde poate un englez, dar ceri cu Alex. Sau ma poti cauta la RAM, intrebi de consultantii de la Mott MacDonald.

Avatar utilizator
daspinningmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 291
Membru din: 30 Mar 2005, 15:17
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de daspinningmaster » 01 Noi 2005, 11:56

Salutare tuturor! Ma bag si eu in discutie. Acum locuiesc in bucuresti, dar ma trag de prin partile buzaului si de cate ori vin pe la rude trag si o fuga la o partida de clean. Eu pescuiesc pe un canal de irigatii din satul bunicilor mei. Acest canal primeste apa din raul buzau si odata cu apa si pestii de rigoare. Cea mai nasoala chestie cu acest canal este ca e golit de apa de pe la mijlocul toamnei si pana la inceputul verii si mai e nasol ca nu sont structuri. Dar nu am plecat niciodata dezamagit. Tot acolo mai e si un parau unde am avut capturi destul de multe si de importante tot la clean. mai multe nu pot sa spun akuma in primul rand pentru ca ar fi foarte complicat de explicat cum puteti ajunge la locurile de pescuit, dar daca e cineva interesat ne putem intalni cand ajung si eu in buzau, putem sta la povesti si putem face chiar si o partida la clean cat ne mai permite vremea. Astept raspunsuri sau intrebari pe forum sau chiar mesaje pe privat.

Toate bune!
Fire zmucite!

Scrie răspuns