Locuri de pescuit aproape de Constanta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Locuri de pescuit aproape de Constanta

Mesaj de costica_fishing » 25 Iun 2004, 11:46

Am inceput acest topic cu speranta ca voi aprofunda ceva variante pentru petrecerea unor zile pe litoral, dar la pescuit (shi nu de guvizi).

Cred ca Wavedancer e cel mai in masura sa ne lumineze calea. In consecinta ii solicit ajutorul.


1. O varianta, mai la indemana ar fi Canalul Dunare-Marea Neagra, unde am auzit (shi vazut) prins salau, avat si ceva stiuca. Pe canal ar prezenta interes zona Cernavoda, dar nu stiu care portiune ar fi mai indicata(dreapta sau stanga?) am vazut ceva in sectiunea foto a sitului (Danr si Xmaniac dacu sunt amabili sa dea detalii!)

2. Ar mai fi o zona unde am auzit ca mai misca salau, respectiv, pe soseaua spre Mangalia, dupa podul de la Agigea, in dreapta, pe canal, e o zona cu ceva izvoare de apa curata. Acolo am mai vazut sarituri.

M-ar interesa sugestiile voastre cu privire la metode ce au dat roade, etc.

Cu respecte!

3. Ar mai fi lacul de la Faclia, dar asta este cunoscut.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 25 Iun 2004, 14:57

Pai sa le luam pe rind:

1. pe Canalul Dunare-Marea Neagra

- in dreapta podului de la Agigea, la vreo 500-600 metri de piciorul podului, pe malul dinspre Constanta
- in fata monumentului de la iesirea din comuna Crucea
- la confluenta dintre canalul mare si canalul Poarta Alba-Midia
- cel mai bun loc, in opinia mea, este la confluenta dintre canalul mare si canalul de aductiune al statiei de pompare Dorobantu. Drumul e ceva mai complicat: traversezi canalul peste podul din localitatea Basarabi, urmezi drumul la dreapta si in localitatea Siminoc urmezi strada care se opreste chiar pe malul canalului. De acolo mergi pe malul canalului pina vezi sus, in stinga pe deal, o cladire stil hala. Este statia de pompare si la 100 de metri de ea incepe canalul de aductiune.

2. pe Canalul Poarta Alba-Midia

- in primul cot de la iesirea din comuna Galesu
- vizavi de scurgerea de la ferma Poarta Alba (se deverseaza reziduuri de la cresterea porcilor, deci maruntis gramada acolo si salaul dupa el!) Se ajunge usor din soseaua nationala, la intrarea in comuna Ovidiu, faci dreapta pe linga benzinarie si urmezi canalul. O sa vezi pe malul canalulul un fel de "saltatoare" din beton.

3. Balti cu plata (care mai au si ceva rapitor)

- amenajarea Corbu
- amenajarea Tasaul

Toate locurile de mai sus sint pe o raza de 30 km in jurul Constantei. Cernavoda e la 65 km, dar benzina e a ta. Asa ca...

Fir intins!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 25 Iun 2004, 18:06

merci de ponturi!

Baltile cu taxa sunt excluse! E plin in jurul Bucurestiului de ele. Si toate ...

Ma rog, Sarulesti-ul e alta treaba, da' cica nu se pescuieste rapitor pe ea!

Canalul e OK!

Oricum, ramane sa mai vorbim despre treaba aia serioasa pe Golovita sau unde zici tu!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 26 Iun 2004, 10:38

Din cite stiu eu la Sarulesti nu ai voie sa PASTREZI nici un rapitor capturat, dar pescuitul la rapitor e permis. Dar s-ar putea sa am informatii "prafuite". Oricum Sarulestiul nu m-a atras niciodata.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 27 Iun 2004, 12:45

la sarulesti nu se pescuieste sub nici o forma la rapitor
regula valabila pt. romani
Ultima oară modificat 27 Iun 2004, 20:29 de către danr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Iun 2004, 18:14

Aha! Deci "politica" din "epoca de aur" continua in forme "modificate". Pacat!

Scrie răspuns