Lacul Zetea din Harghita

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cristian.onofrei
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 13 Mar 2011, 18:34

cazare zetea

Mesaj de cristian.onofrei » 03 Aug 2011, 12:45

Salutari!

Vreau sa merg in zona weekend-ul urmator (de pe 13 pe 15 august - 2 nopti). Am vazut cateva vile frumoase pentru cazare (pensiuniharghitene.ro). Problema mea e ca se inchiriaza toata vila sau deloc, iar eu vin cu sotia si cu pustiul de 5 ani, achipati cu barca, motor... M-ar interesa un loc de cazare cat mai aproape de lac. Daca stiti locuri de bun-simt (sunt convins ca exista) va rog sa-mi spuneti.

Ce altceva mai pot face in zona? Drumetii pe munte, ceva locuri interesante de vazut in zona? Le place "copiilor" mei pescuitul, dar nu toata ziua...

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Populare

Mesaj de kzoli » 29 Aug 2011, 20:06

De curand lacul a fost populat cu salmonide... poze si articol in lb. maghiara :
http://www.vizpart.ro/irasok/hirek-felh ... -tarozoba/
:!:

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de MatrixVR5 » 30 Aug 2011, 10:39

Am fost in iulie anul acesta pe lacul Zetea cu, cumnatul meu si am dat la fixe de pe mal , dar nu prea a mers mai nimic decat cativa carasei. Imi pare rau ca nu mi-am luat barca si sonarul , deoarece sunt cateva locuri ( gropi ) unde poti gasi salau la 1- 2 kg nu mai mare. Unii din zona spun ca sa populat cu mult salau , dar zonele unde il poti gasi ai nevoie de barca . La acest lac nu exista posibilitate de a inchiria o barca , daca nu ai gonflabila , stai si arunci de pe mal . Cel mai mare pastrav care am auzit ca s-a luat acum 5 ani a fost unul la 7 kg la pestisor viu.
Taxa este de 30 lei / zi .
Acces auto in orice conditii .
Pina in iulie cand am fost nu am auzit de populare cu salmonide :?: .
Daca va duceti cu barca ,sa nu va uitati sonarul , care va ajuta foarte mult , in conditiile in care nu cunoasteti lacul .
In coasa lacului sunt foarte multe structuri subacvatice , mai ales pomi .
:D
FISHING IS LIFE.
The rest just details!


Avatar utilizator
dodo12
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 08 Dec 2011, 20:30
Localitate: Tg-mures

Re: Lacul Zetea din Harghita

Mesaj de dodo12 » 06 Mar 2014, 16:56

a mai fost cineva pe zetea?As dorii cateva detalii:este taxa pe zi?este barca de inchiriat?ce pesti mai sunt?

AdrianI
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 14 Oct 2010, 07:39
Localitate: Tg Mures

Re: Lacul Zetea din Harghita

Mesaj de AdrianI » 07 Mar 2014, 10:38

Barci de inchiriat nu sunt iar regulamentul il gasesti aici http://www.vizpart.ro/apele/barajul-zetea/

qwe1qwe
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 29 Ian 2011, 13:13

Re: Lacul Zetea din Harghita

Mesaj de qwe1qwe » 07 Mar 2014, 16:16

Acum 2 ani cred ca am fost ultima data, la gume ceva strapi la kil si unul mai imbracat, si clean a intrat pe gume. Am luat doar un pastrav mare in 3 zile cat am stat dar la trena cu un vobler DD, caruia i am dat drumul pentru ca era inchis sezonul. Conditiile de pescuit erau urmatoarele : taxa 25 lei pe zi plus 10 lei taxa pentru barca ( proprie, nu ai de unde inchiria ), ai voie sa retii 5 kg max restul dai drumul chiar daca e mort. Baietii de la filiala sant permanent in control. Era o rulota langa lac unde se poate achita taxa sau in sat la un magazin alimentar. Cazare gasesti la casute, eu am platit 38 de euro pe noapte pentru o casuta cu 3 camere, baie, bucatarie, filigorie, gratar in curte, curte imensa cu gazon, si sopron amenajat ca si garaj. Informatii despre cazare poti obtine la dl Naghy tel. 0744615452. De remarcat faptul ca e interzisa orice fel de muzica mecanica in zona , ai gresit si ai dat drumul la manele pleci :). Dar cum am spus asta a fost acum 2 ani, posibil sa se fi schimbat cate ceva de atunci.

In rest numai bine si fire intinse.

Avatar utilizator
dodo12
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 08 Dec 2011, 20:30
Localitate: Tg-mures

Re: Lacul Zetea din Harghita

Mesaj de dodo12 » 08 Mar 2014, 19:12

Nici acuma nu este de unde sa inchiriezi barca...

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul Zetea din Harghita

Mesaj de MatrixVR5 » 09 Mar 2014, 10:08

Intreaba aici :
· Gheorgheni, Erdélyi Horgászbolt, în partea de sus a cartierului Bucin (vis a vis cu magazinul Arterimpex) în zilele lucrătoare între orele 09:00 – 17:00, sâmbăta între orele 08:00 – 14:00; Tel: 0740 189320 .
:respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

mariusz
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 30 Iul 2008, 15:54
Localitate: cluj-napoca

Re: Lacul Zetea din Harghita

Mesaj de mariusz » 09 Mar 2014, 17:58

MatrixVR5 scrie:Intreaba aici :
· Gheorgheni, Erdélyi Horgászbolt, în partea de sus a cartierului Bucin (vis a vis cu magazinul Arterimpex) în zilele lucrătoare între orele 09:00 – 17:00, sâmbăta între orele 08:00 – 14:00; Tel: 0740 189320 .
:respekt:
Scuze Matrixvr5,
Crezi ca as putea indrazni sa pun intrebarea si in limba romana? :lol1:

Scrie răspuns