lacul varlaam

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dodekk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 09:58
Localitate: bucuresti
Contact:

lacul varlaam

Mesaj de dodekk » 18 Mar 2014, 08:15

Cica in primavara lu'2014 se deschide pescuitul!!! Am sunat pt o partida de salau...dar nu se poate ...trebuie sa fiu intr un club sa pot avea acces la aceasta balta!!! Pai ...se deschide sau nu??

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 18 Mar 2014, 19:40

Nu trebuie sa fi in nici un club, pescuitul la rapitor nu este deschis si nu va fi pana-n toamna(noembrie) deoarece incep partidele de stationar si crap . In perioada in care este deschis pescuitul la speciile pasnice ,nu este deschis pescuitul la rapitor. :respekt:
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: lacul varlaam

Mesaj de Nemernic » 20 Mar 2014, 09:38

Oricum, cu taxa nesimtita pe care o pretind (am inteles 100 lei? :o ), si cu strapii pe care-i au in cazanul ala....nu stiu ce pescari de rapitor vor avea :) pe mal.....
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 20 Mar 2014, 18:59

pe langa taxa de 100lei(daca este asa cum preciza gaby) oameni vor sa faca profit maxim intrucat rapitorul este aparut acolo.nu s-a facut nicio populare cu salau,stiuca sau biban.
asa reiese din emisiunile si comentariile celor care le-au facut

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 20 Mar 2014, 19:48

Salut Nemernic, pot sa te intreb de unde ai auzit de taxa de 100 lei ?
exista un site oficial si orice alta sursa de informatie nu este credibila...lacul este dedicat pescuitului la crap iar deschiderea lui catre pescarii de rapitor se va face in noembrie pentru cei ce doresc sa o faca.
In privinta catalogarilor de genul ,, cazan" nu cred ca corespund realitatii....lacul nu are pretentiile unor lacuri precum Valea Argovei, Gostilele sau Sarulesti dar este un alt tip de lac (balastiera) asa ca orice comparatie cred ca este inutila...dar crede-ma ca nu este un lac mic, in nici un caz un cazan.
in privinta strapilor...aceeasi problema , nu este un lac vechi asa ca exemplarele din baltiile de 20-40 ani nu o sa le regasesti aici, dar in cele cateva partide de 2-3 ore , doar de pe mal , au fost prinsi si salai de 2, 3,5 si 4,5 kg , salai care nu sunt exemplare capitale dar pentru unii pescari de rapitor reprezinta o etapa....
Salut Adrian99,
,,oamenii" nu vor sa faca profit maxim , asta o sa intelegi imediat daca o sa vizitezi lacul.....investitiile pentru a crea si pastra un asemenea lac depasesc cu mult valoarea oricarei populari cu alevini de salau ....
Nu vreau sa fac morala nimanui dar e pacat sa atacam munca unor oameni fara a avea un minim de informatii reale.
:respekt:
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 21 Mar 2014, 12:36

zane,n-ai fost atent la postarea mea
repet:in cadrul emisiunilor facute pe acest lac protagonistii afirmau ca nu s-au facut populari cu rapitor,acesta ajungand intamplator acolo(probabil din Arges)asa cum s-a intamplat in mai toate balastierele de pe cursul apei mentionate.
n-am facut nicio referire privind dimensiunea lacului,adancimi,eforturi privind paza etc
tot de prin emisiuni aflasem ca se va deschide in martie 2014.acum se decaleaza pentru noiembrie
oricum este alegerea fiecaruia unde pescuieste :wink:

Avatar utilizator
crystianoo
veteran
veteran
Mesaje: 730
Membru din: 04 Noi 2008, 00:17
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de crystianoo » 14 Apr 2014, 10:03

zane21 scrie:Salut Nemernic, pot sa te intreb de unde ai auzit de taxa de 100 lei ?
exista un site oficial si orice alta sursa de informatie nu este credibila...lacul este dedicat pescuitului la crap iar deschiderea lui catre pescarii de rapitor se va face in noembrie pentru cei ce doresc sa o faca.
In privinta catalogarilor de genul ,, cazan" nu cred ca corespund realitatii....lacul nu are pretentiile unor lacuri precum Valea Argovei, Gostilele sau Sarulesti dar este un alt tip de lac (balastiera) asa ca orice comparatie cred ca este inutila...dar crede-ma ca nu este un lac mic, in nici un caz un cazan.
in privinta strapilor...aceeasi problema , nu este un lac vechi asa ca exemplarele din baltiile de 20-40 ani nu o sa le regasesti aici, dar in cele cateva partide de 2-3 ore , doar de pe mal , au fost prinsi si salai de 2, 3,5 si 4,5 kg , salai care nu sunt exemplare capitale dar pentru unii pescari de rapitor reprezinta o etapa....
Salut Adrian99,
,,oamenii" nu vor sa faca profit maxim , asta o sa intelegi imediat daca o sa vizitezi lacul.....investitiile pentru a crea si pastra un asemenea lac depasesc cu mult valoarea oricarei populari cu alevini de salau ....
Nu vreau sa fac morala nimanui dar e pacat sa atacam munca unor oameni fara a avea un minim de informatii reale.
:respekt:
:D :D :D
Nu lasa pe maine ce poti sa faci poimaine cand defapt totul se rezolva raspoimaine...

Avatar utilizator
CatalinBerceni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 29 Mar 2014, 09:12

Re: lacul varlaam

Mesaj de CatalinBerceni » 20 Apr 2014, 16:11

adrian99 scrie:zane,n-ai fost atent la postarea mea
repet:in cadrul emisiunilor facute pe acest lac protagonistii afirmau ca nu s-au facut populari cu rapitor,acesta ajungand intamplator acolo(probabil din Arges)asa cum s-a intamplat in mai toate balastierele de pe cursul apei mentionate.
n-am facut nicio referire privind dimensiunea lacului,adancimi,eforturi privind paza etc
tot de prin emisiuni aflasem ca se va deschide in martie 2014.acum se decaleaza pentru noiembrie
oricum este alegerea fiecaruia unde pescuieste :wink:

La ei pe site scrie clar 100 ron, si singura specie de peste introdusa de ei fiind crapul, restul populatiei de peste formandu-se natural . Asa este Romania, pe de-o parte fomistii care braconeaza , iar la cealalta extrema cei care pun niste taxe nesimtite, ca sa se imbogateasca . Asa este Romania, fomistii si burtile grase conduc .

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de crapmaniacul » 20 Apr 2014, 19:31

Nu stiu de ce atata suparare fratilor, ba ca a venit salaul din Arges, ba ca a venit alevin pe conducta, lasati-l sa vina de unde o vrea iel sa vie ... :wink:
Daca nu e de ce nu e, daca e, de ce este si de unde a venit ?!?
Taxa de 100 Lei la rapitor, e maaaare, prea mare, aici e buba a mare ... Pescarii de crap nu vor fi asadar deranjati de rapitoristi decat f rar ...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de crapmaniacul » 20 Apr 2014, 19:42

Uitasem, dar mi-am adus aminte : tot la 100 RON avem varianta alternativa sa incropim o partida din barca la Darvari ... Deci avem de ales :roll:

Scrie răspuns