lacul varlaam

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: lacul varlaam

Mesaj de Gogol » 15 Mai 2016, 16:38

Da ma le stiu. Eu bat baltile cand tu te incaltai cu fesu. Si da, parfene e un diliu. Face regulamente dupa cum are chef.
Si de fapt care e pb ta? Ca nu m am prns...

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: lacul varlaam

Mesaj de Gogol » 15 Mai 2016, 16:51

Si ca sa o lamurim am fost anul trecut de doua ori intr o luna si mi a fost prezentat doua regulamente diferite de catre el. Nu mai spun faptul ca o data a zis a pot lua 6 kg de orice in taxa de 100. A doua oara s a sucit si a declarat salaul.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 15 Mai 2016, 19:27

laure,parfene este cum este...
daca discuti civilizat cu el iti raspunde la fel
cel putin mie asa mi s-a intamplat

referitor la regulament-da,este si varianta cu 100lei-7kg de somn
niciodata nu a precizat ca se poate retine salau,stiuca,biban

am fost si o sa mai merg
si pe Chiroiu am eliberat o groaza de peste(din ambele specii existente in lac)....asa ca nu ma deranjeaza c&r

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: lacul varlaam

Mesaj de Gogol » 15 Mai 2016, 20:22

Bineinteles, te duci unde iti face placere, no comment. Insa mie nu-mi place sa schimbi regulamentul de doua ori intro luna. O data zice 100 lei si iei 6 kile de orice si apoi, suparat ca s-a dus la metro si a vazut salau cu 30 lei kilu, o intoarce si zice 6 kg fara salau, insa vezi domne ca poti sa iei si crap???!!! Cum naiba? Crap la jig? Deci e liber la japca sau cum? Atunci am renuntat, plus ca i-a cerut sotiei 10 lei taxa de agrement. Hai da-o in colo....

Si apropo, am vb amandoi civilizat, nu e vb de asta...insa eu sunt mai direct si dintr-o bucata, nu-mi plac aburerile.
O sa ma duc pe Chiroiu 4 ca tot nu mai e George mincinosu'.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cristian.ene » 21 Mai 2016, 09:23

Am fost ieri la Tancabesti si am pescuit pe lacul de langa DN1 denumit lacul nr.2. Pentru pescuit pe maluri exclusiv digul din spate 50lei C&R, 70lei si cu digul din spate unde se spune ca se prind pesti mai mari si mai multi, 100lei cu posibilitatea de a retine somn pana in 6kg.
prietenul Adi a pescuit si la digul din spate cu deversor dar nu a fost ceva spectaculos in afara de o stiuca mare ca a scapat. Adi a prisn o stiuca de 2kg si 2 salai in jur de 50cm , un somn aprox. 2kg. a pescuit exclusiv cu plastice si a mai prins in numar important generatia cea mai mumeriaosa niste strapi de 30-35cm, totul s-a intamlpat in vreo 4 ore de pescuit.
Eu am stat de la 15 la 20.20 si am inceput cu o stiuca trecuta de 1kg , au urmat mai multi strapi de 30-35cm .Am pescuit exclusiv cu cicade si voblere si excipament de casting Alpahas SV105 si o lanseta din categoria ML care arunca perfect 4-10g cu SV105. Datorita dimensiunii salailor am pus o cicada de 4.5g curios sa vad cum arunca cu cele mai mici greutati pe care le poate SV105. Strapii nu erau prin zona dar un atac ferm si o evadare in forta m-a facut sa cred ca aveam un somn.La o cicada asa de mica? Dupa cateva evadari scurte si ceva socuri mi-am dat seama ca aveam un crap frumos. L-am tinut din scut avitat de firul de 25lb. si fran impecabila.dupa cateva minute crapul de 4-5kg statea in iarba la poze inconjurat d curiozitatea fetitei mele Petra. Atuncia aparut si Adi care a venit in 15minute echipat. Dupa cateva lanseuri intr-un loc bun a prins cativa strapi si somnul pomenit mai sus. Am insistat cu cicade si am prins cel ,,mai mare ,,salau. dupa o mica pauza de mancare am trecut pe digul din spate unde Adi a prins ceva pesti ami mari pe malul dispre Bucuresti. Am pescuit in fuga cu cateva lanseuri in locurile promitatoare dar bazandu-ma pe pescuitul de reactie si stimulii puternici ai cicadelor si voblerelor.
Apa era cam mica in priam jumatate a malului , a urmat o zona promitatoare dar nu am avut atacuri. Duap ce am trecut digul de al DN1 am amia prins 5 strapi si am mai avut atacuri in cateva zone.
Nu am piercut nici o naluca deci alcul este chel am scisodoar niste craci si cateva carpe. Coparatic cu Varlaam apa este mult ami putin incarcata de particule pentru ca inele erau aproape curate. Apa este destul de limpede dar nici o densitate semnificativa de pesti nu vad sa aiba in afara de strapi. Al capitolul pesti Varlaam sta incomparabil mai bine chiar daca calitatea apei a scazut mult.
Partea buna cu Tancabesti este ca lacul nr.2 (DN1) este placut cu salcii si umbra pe o mare parte din lac, iarba si este curat .pentru opartida scurta de testat ceva cuel noi este ok cu sansa de aprinde cativa pesti decenti. alcul din spate sigur este mai bun dar accesibil doar din barca si se poate cu sanse de a prinde stiuci si somni capitali.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cristian.ene » 21 Mai 2016, 11:21


adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 21 Mai 2016, 16:13

ene,lacul de sus(Tancabesti)poate fi pescuit foarte bine si de pe mal(rezultatele cele mai bune sunt pe zona opusa pontoanelor)
e drept partea din spate(cunoscuta drep"la vaci")necesita o abordare din barca-pentru somn,stiuca
din cate stiu nu se pescuieste din barca(de cate ori am fost n-am vazut pe nimeni-inclusiv la inceputul lui martie,cand nu erau crapari)

incearca(daca o sa mai mergi)deversorul(dimineata devreme)
n-o sa te dezamageasca :wink:

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cristian.ene » 21 Mai 2016, 18:20

Multumesc pentru informatii Adrian,voi mai merge in principiu pentru somn pentru ca ofera ceva drill si la dimensiuni sub 10kg si pentru probat mulinete,lansete , fire si naluci la un peste destul de imprevizibil.
Daca exista locuri dedicate unde am sanse mai mari poate am ajuti cu ceva info. Sunt convins ca fost o zi si atat ma steptam ca pestii sa ii gasesc in mai multe zone de mal unde apa nu e asa de mica.Lacul este destul de curat asa ca nu mi-am facut o parere inca.cum am pescuit cu casting mai departe de 35-40m nu am lansat si majoritatea pestilor s-au prins aproape de mal asa ca nu am insistat la distanta.Am ami lansat din cand in cand in speranta ca gasesc un prag sau o structura.

Lacul din spate sunt convins ca are cu totul alt potential si nu e de pescuit cu nuiele :D
Pentru o zi de vineri chiar m-a mirat ca nu e rau multi crapari si la spinning doar eu cu Adi deci foarte linistit.
Am avantejeza si pozitia lacului e ala doar 20de minute de unde stau asa ca mai fac o vizita.

Cineva care a pescuit mult acolo mi-a spus ca pestele umbla mult pentru ca nu are structuri clare, asa ca sigur exista ceva zone privilegiate intr-un lac cu putine structuri. \Astept un semn pentru ca am de testat o mulineta noua de cast si sper ca vremea sa se incalzesca pentru apetitul somnilor

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 22 Mai 2016, 14:44

cristi,ti-am trimis un Mp(sa nu poluam aici)se supara Brad pe noi... :D

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 24 Mai 2016, 13:14

Saluti,
nu poluati ....nu am avut niciodata nimic impotriva postarilor corecte despre alte lacuri :-)....cu cat mai multe locuri de spinning cu atat mai bine....plus ca tancabestiul chiar este un lac frumos, toate bune.
Brad
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

Scrie răspuns