Lacul Snagov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 16 Iul 2015, 11:57

Clubul Snagov - APC21 reloaded

Imagine

La prima „şedinţă” a Clubului Snagov – APC21 din 2015, am participat 10 membrii ai clubului iar ca invitat şeful postului Snagov al poliţiei transporturi navale.

Imagine

Prin amabilitatea gazdelor noastre, Complexul Astoria al Societăţii Feroviare de Turism aflat pe malul lacului Snagov, ne-am desfăşurat şedinţa în jurul unei mese pe terasa restaurantului, cu o cafea şi o apă minerală în faţă iar cei mai puţin şoferi chiar cu o cutie de bere.

Imagine

S-a discutat "aprins" despre combaterea braconajului, organizarea, programarea şi desfăşurarea acţiunilor, drepturile de control ale membrilor clubului, având la bază autorizaţia APC21 emisă de ANPA cu privire la administrarea pescuitului sportiv şi mai ales protocolul încheiat între APC21 şi Inspectoratul General al Poliţiei Române privind acţiunile comune pe lacul Snagov.

Imagine

Membrii clubului şi-au arătat disponibilitatea de a participa inclusiv cu logistica necesară, barci cu motor proprii, sonare, etc., mai ales că în acest moment poliţia nu dispune de nici o barcă pe lac, în toate acţiunile desfăşurate până acum apelând la dotarea APC21, a membrilor asociaţiei sau a unor localnici.

Imagine

Ceea ce mi-a plăcut în mod deosebit este dispariţia oricăror reţineri privind implicarea directă, a „fricii” de reacţia celor prinşi în flagrant sau a „proprietarilor” plaselor întinse.

Pe viitor TOŢI membrii Clubului Snagov – APC21, atunci când vor ieşi la pescuit pe lac, vor avea proceduri clare de acţiune în cazul în care vor fi martori ai unor activităţi de braconaj iar periodic vor participa împreună cu poliţia la acţiuni de prindere în flagrant a braconierilor. Vom avea întâlniri pentru a evalua activitatea desfăşurată şi pentru a o îmbunătăţii pe cea viitoare.

Pentru promovarea activităţii clubului vom deschide câte o pagină pe site-urile de socializare şi pe forumurile dedicate pescuitului şi vom organiza pe lacul Snagov concursuri de pescuit din barcă şi de pe mal, totdeauna în sistem prinde şi eliberează (catch & release). Pe lângă Poliţia TN sperăm să colaborăm şi cu ceilaţi factori implicaţi în activităţile pe lacul Snagov, primăriile localităţilor riverane, Apele Române, APLS, alte societăţi comerciale care-şi desfăşoară activitatea pe malul lacului.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Lacul Snagov

Mesaj de Tavi » 16 Iul 2015, 14:38

Bravo!
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
bax
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 21 Iun 2015, 15:33
Localitate: Ploiesti

Re: Lacul Snagov

Mesaj de bax » 07 Dec 2015, 11:26

bravo, bravo ..
nimic nou de pe lac ?
care face o ieseala pe snagov saptamana asta ? :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Lacul Snagov

Mesaj de kleniacul » 08 Dec 2015, 20:37

bax scrie:bravo, bravo ..
nimic nou de pe lac ?
care face o ieseala pe snagov saptamana asta ? :)
Eu, azi.

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: Lacul Snagov

Mesaj de Laurentiu Andronic » 09 Dec 2015, 09:47

Am fost sambata cu un prieten , fiecare cu barca lui , am incercat in special la stiuca dar pe la pranz am incercat o ora si la biban .Rezultatul a fost zero prezentari atat la mine cat si la amicul meu :cry:

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 09 Dec 2015, 15:38

Duminică s-a găsit o mârliţă mai flămândă, deşi ne amorţiseră degetele pe scule !!!

Imagine
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 07 Apr 2017, 10:31

Prohibiţia 2017 pe Snagov

Ieri dimineaţă primesc un telefon de la un prieten care, în drum spre Braşov, tocmai trecuse pe podul de la intrarea în Tâncăbeşti şi a văzut pescari "la treabă" pe lacul Snagov.
- Nea Cristi, Snagovul n-a intrat în prohibiţie ?
- Ba da, de la întâi !!!
- Păi văd că se pescuieşte !!!
- Ok, mulţumesc ! Să văd ce pot face...
Şi am făcut. Am luat imediat legătura cu Poliţia Transporturi Ilfov. În baza bunelor relaţii de până acum, răspunsul a fost prompt iar la sfârşitul acţiunii s-au înregistrat 2 dosare penale şi 4 amenzi contravenţionale. Nu ştiu cum stă treaba pe alte ape publice dar pe Snagov nu se poate pescui decât LEGAL.
Mulţumesc Poliţiei Transporturi Ilfov !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Lacul Snagov

Mesaj de rcorbu » 07 Apr 2017, 11:00

Daca va intereseaza eu am traseu aproape zilnic prin zona hotel Mirage, iar in caz ca se vede ceva......un SMS ?

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 07 Apr 2017, 14:14

rcorbu scrie:Daca va intereseaza eu am traseu aproape zilnic prin zona hotel Mirage, iar in caz ca se vede ceva......un SMS ?
Excelent !! :respekt:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

castillio
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 03 Sep 2013, 20:36

Re: Lacul Snagov

Mesaj de castillio » 16 Apr 2017, 12:46

Speram ca dupa prohibitie mai gasim si ceva peste in Snagov... mai stiti careva cum mai stam cu densitatea pestelui in Snagov si pe unde mai prindem?...

Scrie răspuns