Lacul Snagov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rainman
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 25 Sep 2014, 21:39
Contact:

Re: Lacul Snagov

Mesaj de rainman » 17 Mar 2015, 19:36

E mic, sunt plase bagate in el si malurile pline de stuf. Nu merita deplasarea.

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 07 Apr 2015, 13:00

Concursul APC21 TOTAL SPINNING şi braconajul

Pentru buna desfăşurare a concursului „Cupa APC21 TOTAL SPINING - ediţia 2015” s-a hotărât organizarea unor acţiuni antibraconaj pe lacul Snagov. Astfel în ziua de 2 aprilie pe la ora 11 , cu două zile înainte de concurs, împreună cu colegul şi prietenul Ghinozo am „aterizat” la Astoria cu două barci din dotarea asociaţiei. Le-am dat la apă şi am făcut o scurtă verificare a zonei apropiate locaţiei unde va fi „cartierul general” al concursului.

La prânz am avut o întâlnire de lucru cu întreg efectivul postului de poliţie transporturi Snagov, adică şeful de post şi ajutorul acestuia.Am hotărât ca în funcţie de informaţiile ce le vom avea, să organizăm două echipe de pândă, în două zone diferite ale lacului urmând ca în cazul în care „băieţii” or să iasă să-i prindem în flagrant.
A doua zi dimineaţă la ora 5.30 cele două bărci erau pe poziţiile stabilite şi până la răsăritul soarelui am aşteptat apariţia braconierilor.

Imagine

Probabil că sosirea noastră, din ziua precedentă, trecerea prin toate satele de pe malul lacului, nu a rămas neobservată, mai ales că s-a făcut la o oră „de maximă audientă”, adică 10.30-11.00, aşa că doar un singur „pescar”, care sigur dormea atunci când a sunat telefonul de alarmă de la „colegii de breaslă” , a picat în plasă.

https://youtu.be/mTIJM967ehw

Flagrantul fiind făcut, respectivului i s-a întocmit proces verbal.

După răsăritul soarelui, având nişte ancore improvizate, am luat „la pas” malurile să găsim alte plase. N-am reuşit cu ancorele, în schimb motorul nu a „ratat” una întinsă de-a lungul unui canal.

Imagine

Avea o sută de metrii fiind compusă din două plase, una cu ochiuri mai mici şi una cu ochiuri mari. În ea am găsit un lin şi un somotel pe care i-am eliberat.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ziua „de muncă” s-a încheiat cu scoaterea a 3 plase şi cu un braconier prins în flagrant.

Sâmbătă dimineaţa, la şedinţa tehnică dinaintea primei manşe, concurenţii au fost anunţaţi să semnaleze prin telefon orice plasă găsită şi orice acţiune de braconaj observată, organizatorii împreună cu poliţia navală având posibilitatea de a intervenii în câteva minute. Acest mod de acţiune ne-a ajutat la scoaterea a încă vreo 5-6 plase în cele două zile de concurs.

Imagine

Imagine

Marele câştig al acestui concurs, din punct de vedere al acţiunilor antibraconaj, îl reprezintă dorinţa multora dintre pescarii participanţi, din Bucureşti şi Ploieşti, începători, amatori şi chiar câţiva dintre „greii” pescuitului de competiţie, să se alăture „Clubului Snagov” din cadrul APC21, prin care să participe la acţiuni antibraconaj şi nu numai.
Cu ocazia mesei organizate la sfârşitul primei manşe, într-un cadru mai puţin protocolar, şeful postului de poliţie transporturi Snagov a prezentat pescarilor modul în care se poate desfăşura activitatea perfect legal, cum ar trebui să ne organizăm, să comunicăm şi să acţionăm, având la bază protocolul încheiat de către APC21 şi Inspectoratul General al Poliţiei Române.
Toţi cei prezenţi au fost de acord că trebuie să ne organizăm cât mai repede deoarece perioada de prohibiţie începe săptămâna viitoare şi braconierii vor acţiona nestingheriţi de pescarii care până acum mai luau atitudine.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Lacul Snagov

Mesaj de sosoktm » 14 Apr 2015, 15:41

sambata am iesit la plimbare pe snagov . Un nene localnic a fost atat de amabil ca a trecut pe langa mine(ancorat la plaja) linistit in timp ce isi verifica plasa. Acum se odihneste (plasa, nu proprietarul) linistita, in mai multe bucati aproximativ egale, cum mi-a iesit din cutit, prin padurile de pe maluri.
In plasa am gasit cateva platicute, cativa balosi, 2-3 rosioare si o marla la kil.
Toata actiunea se petrecea in jurul orei 2:30, ca sa fie clar cat de mare e grija braconierilor cu privire la procesele verbale pe care le risca :(

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 16 Apr 2015, 08:42

sosoktm scrie:sambata am iesit la plimbare pe snagov . Un nene localnic a fost atat de amabil ca a trecut pe langa mine(ancorat la plaja) linistit in timp ce isi verifica plasa. Acum se odihneste (plasa, nu proprietarul) linistita, in mai multe bucati aproximativ egale, cum mi-a iesit din cutit, prin padurile de pe maluri.
In plasa am gasit cateva platicute, cativa balosi, 2-3 rosioare si o marla la kil.
Toata actiunea se petrecea in jurul orei 2:30, ca sa fie clar cat de mare e grija braconierilor cu privire la procesele verbale pe care le risca :(
Felicitări ! :respekt:
Dacă toţi pescarii de pe Snagov ar face la fel, ar fi destui "braconieri" care s-ar lăsa păgubaşi. O rugăminte "sosoktm", aruncă bucăţile de plasă în tomberoane sau dă-le foc, s-ar putea ca prin pădure să agaţe păsări sau alte vieţuitoare. :respekt: :respekt:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Lacul Snagov

Mesaj de rcorbu » 21 Apr 2015, 11:36

Ieri, pe la ora 17, vre-o 3 indivizi ereu cu betele in apa la Hotel Mirage, langa DN1.
Poate nu sunt la fel de importanti ca cei cu plasele dar, asa pentru informare.

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 21 Apr 2015, 12:50

rcorbu scrie:Ieri, pe la ora 17, vre-o 3 indivizi ereu cu betele in apa la Hotel Mirage, langa DN1.
Poate nu sunt la fel de importanti ca cei cu plasele dar, asa pentru informare.
Poliţia a fost informată !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 23 Apr 2015, 14:42

albatrin scrie:
rcorbu scrie:Ieri, pe la ora 17, vre-o 3 indivizi ereu cu betele in apa la Hotel Mirage, langa DN1.
Poate nu sunt la fel de importanti ca cei cu plasele dar, asa pentru informare.
Poliţia a fost informată !!!

Şi ieri sau făcut şi câteva procese verbale !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Lacul Snagov

Mesaj de rcorbu » 28 Apr 2015, 07:11

albatrin scrie:
albatrin scrie:
rcorbu scrie:Ieri, pe la ora 17, vre-o 3 indivizi ereu cu betele in apa la Hotel Mirage, langa DN1.
Poate nu sunt la fel de importanti ca cei cu plasele dar, asa pentru informare.
Poliţia a fost informată !!!

Şi ieri sau făcut şi câteva procese verbale !!!

Pot sa mai incerce, cam asa in jur de ora 17 !
Si ieri erau 2 cu unditele pescuiau iar alti 2 se pregateau de pescuiala.
Incep sa cred ca unii habar nu au de legislatie in domeniu, pentru ca este chiar inconstienta sa pecuiesti in plina prohibitie si la vedere, langa DN1, pe dig, unde este vizibilitate maxima.

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 28 Apr 2015, 09:43

rcorbu scrie:Pot sa mai incerce, cam asa in jur de ora 17 !
Si ieri erau 2 cu unditele pescuiau iar alti 2 se pregateau de pescuiala.
Incep sa cred ca unii habar nu au de legislatie in domeniu, pentru ca este chiar inconstienta sa pecuiesti in plina prohibitie si la vedere, langa DN1, pe dig, unde este vizibilitate maxima.
Au fost şi ieri în control şi cei mai puţin iuţi de picior şi-au luat-o...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: Lacul Snagov

Mesaj de albatrin » 03 Iul 2015, 10:33

Anunţ Clubul Snagov din cadrul APC21

Imagine

Sâmbătă 11 iulie 2014 membrii Clubului Snagov din cadrul APC21, precum şi ceilalţi pescari dornici de a se alătura acestui club, sunt aşteptaţi la Complexul Astoria în jurul orei 9.00 pentru o discuţie informală privind organizarea clubului şi a acţiunilor viitoare. Pentru detalii vă rog să mă contactaţi la telefon sau e-mail.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Scrie răspuns