Lacul Petrimanu si Lacul Galbenu - Valea Latoritei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 28 Mai 2007, 16:47

catalin petrescu scrie:.....Oricum, haideti sa va spun ce am gasit pe un lac de munte, de 1 Mai la pastrav.
Lansete telsecopice la fund. Momeala (ca in UE, naturala): rame, viermisori, boisteni, chiar si icre. Baterii ca la caras.
astazi,discutie cu un "pescar" cu state vechi :
"
- ai luat nea........ ceva ieri?
- am luat tata,am luat bine,vreo 35 bucati si am luat si vineri 17buc,iar sambata 25buc.
- :shock: :shock: :shock:
-da,da ce te miri,si erau tare frumosi ,i-am si cantarit,am pus 10bucati intr-o plasa si aveau aproape 3(trei) kg
- :shock: :( ,pai bine bre,nu erau cam mici,la ce wobler i-ai prins?sau ai dat la lingurita?
- aaaaaaa,nu tata,ca eu nu pescuiesc asa ,i-am prins la vierme,carabete si rama,dadeam cu trei undite si nu mai facem fata ca tragea cand la una cand la alta "

:( :shock: :evil:
sa nu iti vina sa il omori?
era vorba in discutie de lacul Bradisor si de pastrav.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

Mesaj de catalin petrescu » 28 Mai 2007, 21:18

La Bradisor asa a fost intotdeauna.
Se mai dadea la viermisor langa pastravarie. Ca la oblete!

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 29 Mai 2007, 11:24

Ultima data cand am fost la Bradisor, acum doua saptamani, avea un pescar 7 pastravi intr-o punga de corn mic cu ciocolata. Am crezut prima data ca prinde obleti...

Avatar utilizator
shoricelu
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 20 Feb 2005, 15:49
Localitate: Severin
Contact:

brrrrrr

Mesaj de shoricelu » 06 Aug 2007, 08:07

Da' la Bradisor nu e nimeni pe langa pastravaria aia sa bage de seama ce se intampla? Banuiesc ca oamenii aia care muncesc sa "fabrice" pastraviorii pot avea o vorba in zona... Pacat ca se pastreaza "halul" asta. O fi el localnic, o fi avand si guri multe de hranit, dar ce-am auzit aici ma face sa mi se intoarca pofta de dat cu parul in cap!

PS: sunt pacifist din neam in neam.... :lol:

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 06 Aug 2007, 14:11

Nu cred ca cei 7 pastraviori cat degetu au legatura cu gurile de hranit. E un principiu idiot daca ai pus mana pe ceva sa nu mai lasi din mana chiar daca nu-ti foloseste la nimic. Mentalitatea e proasta, si asta se corecteaza cu amenzi drastice. Daca ar fi cine sa le dea...

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 07 Aug 2007, 20:58

La Bradisor exista o disputa tacita intre paznicii de pescuit si cei de la pastravarie. Aproape ca nu se inghit. Paznicii au facut anul acesta, pana acum, o incasare record de 150.000.000 lei vechi numai din chitante. Pastravii mici sunt scapati din plasele mancate de vidre si rupte de "cerbi" (busteni de brad cu ramuri ce plutesc, sau sunt condusi de curenti pe sub apa). Paznicii se bucura ca tampitii aud ca se prinde, oricum pescaru' prinde unul de 10cm si il face de 30...), si ii lasa sa faca orice. Numai pe mine si pe Ovidiu14 ne-a controlat daca avem mai mult de un bat la noi, in barca. K pe tot malul se dadea la pastrav ca la caras cu 7 bete, rame, viermi si carabeti, nu conta... :evil: Aprpos, in Bradisor s-au bagat in fata noastra 5 plase pe malul stang si una pe malul drept. Pe cea de pe malul drept am scos-o si am dat-o plocon paznicului de pescuit.

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 08 Aug 2007, 08:51

Ar fi trebuit sa-i faci cu briceagul "un croi a la Botezatu" , inainte de ai da-o , uneori si paznicii mai au ideii ... :twisted:
Off topic ptr. Bogdan...
La sfirsitul sapt. trecute , Aurel a luat unul peste kil din Bradisor ( de pe mal) la osc. gold , ingusta si grea , iar Eugen am inteles ca "a dat in ei" pe Vidra ... :wink:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 08 Aug 2007, 08:57

stim ca de regula Eugen da in ei pe Vidra si Oasa dar cat de bine a dat in ei? :D

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 08 Aug 2007, 09:02

Eugen a ramas la pescuit pe Vidra , numai Aurel a coborit la Bradisor ptr. citeva ore ...( Eugen nu merge la Oasa)
Pai ... a luat " ca pe vremuri" , poate incepe sa manance mai bine de acum inainte ... :wink:

Avatar utilizator
shoricelu
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 20 Feb 2005, 15:49
Localitate: Severin
Contact:

Mesaj de shoricelu » 08 Aug 2007, 09:09

Vii-dra! Vii-dra! Viiii-dra!!
De-as sti ca nu o sa mai fie furtuni in saptamana ce vine, m-as cara direct la Vidra pe duminica! E mare apa? Pana unde ajunge, Cati? BTW: o sa iau oscilante cand vin spre vidra! Sper sa ne intalnim cumva! Un nr de tel mi-ar fi foarte util.... pe mail

PS: scuze pentru off-topic, nu se mai repeta :oops:

Scrie răspuns