Lacul Petrimanu si Lacul Galbenu - Valea Latoritei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

petrimanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2007, 18:40
Localitate: Valcea

Mesaj de petrimanu » 08 Mai 2007, 19:42

miky scrie:acuma nu-i mai putin adevarat ca patronul complexului turistic nu e el raspunzator pentru starea apelor si a padurilor din zona,... omu are o afacere si vrea sa si-o tina in viata,... ce ? parca el vrea sa nu fie peste in lacul petrimanu ? sau capre negre pe varfuri ? intr-un fel il inteleg,... daca zona ar fi fost bine gestionata de cei pusi s-o faca, sigur ar fi fost cum zice el acolo,... si lui i-ar fi mers mai bine,... asa, n-are decat sa spere ca odata lucrurile vor reveni la normal, si pana atunci sa-si atraga clientii cum poate, ... insa nu e etic sa ii atraga prin dezinformare,...

Anuntul nu a fost postat pentru reclama, ci pentru cei care iubesc natura, in toata bogatia sa, intr-o zona putin cunosccuta si in care nici noi nu ne dorim ATV-uri sau 4x4-uri. Faptul ca cineva vine sa pescuiasca in zona, noua nu ne aduce nici un venit. Castigam doar din pastravaria proprie.
In nici un caz anuntul nu este o dezinformare, asa cum s-a inteles.
In zona exista pastrav indigen si chiar si curcubeu si fantanel.
Pescuitul este un sport, si nu poti prinde in zona atat cat ti-ai dori.
Chiar daca nu toti vor prinde peste in zona, vor avea ce sa vada.
Peisajul este unic, deosebit de frumos, chiar daca omul a intervenit brutal in unele locuri.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Mai 2007, 20:05

La ce se prinde?

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 08 Mai 2007, 21:12

petrimanu scrie:Faptul ca cineva vine sa pescuiasca in zona, noua nu ne aduce nici un venit.
Pacat ! normal si frumos ar fi ca pescuitul intr-o astfel de zona sa fie una din atractiile principale pentru turisti , …vorbesc de turismul in scop de pescuit sportiv, asta ar insemna “venit”
petrimanu scrie:Castigam doar din pastravaria proprie.
Mancatul nu-i totuna cu pescuitul, …inteleg ca “venit” inseamna pentru voi numai:
“dai banu – tine marfa”… aici cred ca gresiti…
petrimanu scrie:In nici un caz anuntul nu este o dezinformare, asa cum s-a inteles.
In zona exista pastrav indigen si chiar si curcubeu si fantanel.
Hai sa-i zicem deformare a realitatii … nu este rauvoita, in mod cert, dar este…
Cum ar fi sa vina cineva atras de ideea de a pescui la galbenu si ajuns acolo de la sute de km, sa afle ca e interzis?
Iar pastrav curcubeu si fantanel nu e, s-avem pardon, …decat la Cerbu pe Bradisor, sau in pastravaria voastra…dar ma rog nu mai zic nimic pentru ca nu vreau sa ramai cu ideea ca am ceva cu zona… sau cu voi,… in fond…tu stii mai bine, … doar esti acolo…
stii ceva ? ... eu mi-as dori mult sa ai dreptate ...
petrimanu scrie: Pescuitul este un sport, si nu poti prinde in zona atat cat ti-ai dori.
Dar nu din cauza ca “dupa cum ti-e norocul”, … esti totusi pe un site de pescari sportivi, nu ai postat anuntul intr-o revista de moda...
petrimanu scrie:Chiar daca nu toti vor prinde peste in zona, vor avea ce sa vada.
Peisajul este unic, deosebit de frumos, chiar daca omul a intervenit brutal in unele locuri.
Uite, aici ai dreptate,…
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 12 Mai 2007, 20:21

Pentru cei interesati, o povestioara interesanta.
Au fost odata niste lacuri pe Valea Latoritei care aveau mult pastrav si care mai au si acum si care vor avea pastrav cat este lumea si pamantul. De ce? Pentru ca atunci cand s-au defrisat marginile lacurilor Petrimanu si Galbenu o parte dintre copaci au fost aruncati in apa, iar in acele locuri care devin in nopti cu activitate ascunzatori pentru pastravi nu se pot baga plasele. Chiar daca au fost golite de apa, lacurile nu pot fi golite de peste. Nu s-a intrebat nimeni cum de s-a prins anul trecut un pastrav de 3,8kg? Cum a crescut asa de repede? Ei bine, nu a crescut, a fost acolo. In laterala (nu spun care :mrgreen: ) exista niste galerii facute de om prin care acum nu stiu cati ani se intra cu excavatorul. Galeriile au fost inundate pentru ca isi facusera treaba. Dupa prima golire, care a fost efectuata in urma cu 14 sau 15 ani, a fost nevoie de o interventie la o .... ceva, nu ma pricep. Singura cale de acces la cevau' asta a fost una dintre galerii. Unul dintre muncitori mi-a povestit ca a strivit cu utilajul pe care il conducea sute de pastravi de toate dimensiunile. Cand si-a dat seama ce se intampla, i-a chemat pe ceilalti dobitoci si au umplut peste 20 de saci de pastrav viu din acea galerie. Au incercat sa intre si in celelalte sa "culeaga" pastravii, dar apa era prea mare si prea rece si au renuntat. Asa ca, pastravul este in lac ori de cate ori este si apa, care ce-i drept, este destul de multa...

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 12 Mai 2007, 21:14

interesanta povestioara, imi aduce aminte de fantana cu pastravi din Poiana Brasov de la Sura Dacilor, si stateau dracii de pesti in niste "galerii" laterale si ieseau numa cand aruncai banutzu, atunci nu dadeam importanta dar acu stiu ca erau atrasi de sclipirea monedelor :lol: ... mie greu sa inteleg geografia din ce ai povestit tu fiind vorba de niste galerii care comunica cumva cu lacul cand se inunda , au apa multa dar nus la vedere, ori is ascunse de copacii aia , oricum nici nu vreau sami bat capu si sa aflu, sincer, prefer sa nu stie lumea cum si unde , ca saci se mai gasesc pastravi mai rar :cry:

P.S. ai dreq nesatuli , pacat ca no fu apa mare si rece sa ramana si ei acolo, dupa 20 de saci sau gandit sa mai umple inca 50 :evil:

raduliviu70
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 24 Feb 2005, 18:53
Contact:

Mesaj de raduliviu70 » 13 Mai 2007, 08:56

Salutare!
Acele tuneluri sunt defapt aductiuni de apa ce traverseaza culmile muntoase si aduc apa de pe zona sudica a muntilor Latoritei( Lunca Balotei pe Luncavat la izvoare),noi le mai spunem si debusari.Am avut norocul sa vad si eu un astfel de tunel,mai precis cel dintre Vidra si Ciunget-senzational-este incredibil si se poate vizita urcand pe dreapta satului Ciunget de-a lungul paraului Rudareasa pe drumul spre pensiunea Luminita.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 13 Mai 2007, 21:26

pikeman, eu l-am pus pe cel care mi-a povestit sa explice de vreo trei ori si tot nu imi este clar ce si cum. Omu' nu era pescar si a lucrat toata viata numai la constructii de baraje. Folosea multi termeni tehnici pe care nu m-am chinuit sa-i retin si nu pot sa-i reproduc. Pentru mine ceea ce explica el era chineza... Poate daca citeste Dan Craciun, va intelege exact despre ce este vorba, insa nu este bine sa explice nimic. Vorba ta, saci sunt pe toate drumurile, iar dobitoci la fel. Apropos, o astfel de galerie exista si sub lacul de la Malaia, mai sus de Bradisor si este posibil ca toate barajele de munte sa fie prevazute cu asa ceva.

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 16 Mai 2007, 01:19

Bogdane , Toma ( tafistul) din Ciunget mi-a povestit c-am acelasi lucru cu ceva timp an urma ; sincer , dupa ce am ascultat toata "istoria" , m-am uitat putin mai...altfel la el , parca nu-mi venea sa cred tot ce-mi spuse-se . In schimb , de atunci am mai auzit c-am acelasi lucru de cateva ori de la diferiti pescari din zona ; cea mai mare parte din toata povestea cred ca este adevarata . Da , din cate stiu , si Vidra se pare ca are pe undeva o galerie subterana ..!
Si ... Petrimanu nu are numai zvarlugi si boisteni , are si pastrav..."mascat"..! :wink:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 16 Mai 2007, 18:26

cati,boby,
nu mai bateti campii frate cu lacurile voastre de munte
am ramas blocat de ce a prins un mosulica la wobler astazi pe Olt
un ditamai pastravul de 2kg,i-am facut si poza o sa o pun pe site si zicea mosul ca acuma doua zile a mai scapat unl mai mare ca asta :shock:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 16 Mai 2007, 19:22

da Adi, nu e o nouatate, s-a mai prins pastrav pe Olt, dar oricum extrem de rar...acum 5 ani cred, s-a prins unul de 3 kile si ceva(Nord) si anu trecut in fata mea s-a prins unu pe la kil si cu vreo 3 sapt. in urma se mai luase unu pe la 2 kile, toti pe vobler...mai esita dar f. rar, sunt intamplari(fericite desigur pt. cui ii da) :D

Scrie răspuns