Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Lacul Morii

Mesaj de Mihai Epcs » 29 Iun 2008, 20:01

Salutare tuturor. Are idee cineva ce se intampla cu lacul morii? De vreo 2 saptamani scade incontinuu... si au aparut o gramada de pescari. Se vede fundul apei in multe locuri si au aparut insule...e frumos dar nu stiu daca a mai fost cineva....am inteles ca acum 4..5 ani cand l-au golit sa luat peste frumos(stiuca,salau,bibi etc) in gropanele care au ramas.O sa dau o fuga maine seara sa vad daca misca ceva. Daca stiti ceva as fi recunoscator...sa nu ma duc degeaba :oops:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Iun 2008, 11:44

Pe lacul morii in ultimii 4 ani doar bibi mic si foarte mic am luat, plus un strapazan de 35 cm si cativa carasi de 100-300 grame. Dar povesti cu monstri aud mereu...Daca i-ar manca acel monstru de somn (de 7 metri...) pe braconeii care intind setca seara de seara ce bine ar fi! Sa ii manance pe colorati, pe copiii lor ciocolatii, pe bunicii lor creoli si tot neamul pana la a saptea spitza! Cred ca singura solutie ptr ca lacul sa aiba peste si sa fie civilizat ar fi sa il inconjoare cineva cu gard electrificat iar pescarii cu permis sa intre pe la cateva porti pazite de jandarmi! Atunci am prinde super-peste in lac! Iar coloratii din Crangasi s-ar cutremura cu mainile pe gard in ritm de hiphop! Si daca le-am pune un bec in gura ar lumina ca felinarele.... :lol: marfa, pescuit la felinar!

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 30 Iun 2008, 13:34

Fario ce bine ar fi sa fie cum zici tu :lol: :lol: :lol: Se ia si bibi mai mare dar de obicei la pestisor si fff rar la gume

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Lacul Morii

Mesaj de StefanDinu » 30 Iun 2008, 16:56

Mihai Epcs scrie:O sa dau o fuga maine seara sa vad daca misca ceva. Daca stiti ceva as fi recunoscator...sa nu ma duc degeaba :oops:
NO? ai dat fuga aia? Si ce ai constatat ?
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

allspark
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Iun 2008, 11:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de allspark » 30 Iun 2008, 18:06

Am fost eu saptamana trecuta, sunt zeci de baboiari care prind bibani cat palma.

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Lacul Morii

Mesaj de Mihai Epcs » 30 Iun 2008, 18:08

Da acum am venit....lume multa si toate metodele de pescuit :lol: am luat 6 bibani la 250-300 grame la rama de balegar si niste caras si rosioara palmasa cam 1kg la viermusi. Sa luat somotei azi am vazut la cineva,c :bere: red ca avea cam 3 kg. Am dat in zona insulei de pe lac. Sanatate :bere:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Morii

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Iun 2008, 21:54

Mihai Epcs scrie:Da acum am venit....lume multa si toate metodele de pescuit :lol: am luat 6 bibani la 250-300 grame la rama de balegar si niste caras si rosioara palmasa cam 1kg la viermusi. Sa luat somotei azi am vazut la cineva,c :bere: red ca avea cam 3 kg. Am dat in zona insulei de pe lac. Sanatate :bere:
Ai uitat sa spui - a venit cineva sa ceara taxa? Oare ANPA nu are nevoie de niste bani?

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 01 Iul 2008, 07:01

nu vine nimeni dupa taxa cred ca de frica braconierilor cu plase , nu a baboierilor cu undita, mai ales ca la ce peste se prinde, taxa ar mai trebui...... :respekt:

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 06 Iul 2008, 12:59

De circa o saptamina se prinde caras ca in vremurile bune.Bomba cu pufulet si vierme.La twister si la viu biban, rar strapazan.Nu se mai braconeaza in dusmanie dar,totusi.Apa a crscut putin si sper din toata inima sa nu mai scada.Duminica trecuta dadeam din barca pe la podul vechi ,pe mal lumea iesise la gratar ,apa avea 30- 40 cm deasupra podului.Aveam chibiti ,bibanul facea servici,deodata un somn tapan ,a iesit3/4 din apa ,de la peluza "uite ba la ala" LINISTE ".Ar fi fost prea frumos si oricum il eliberam.In urma cu 10 -15 ani impreuna cu unul din mentori mei NEA ILIE GIURGIUVEANU [DUMNEZEU SAL AIBA IN PAZA] pescuiam la MIHAILESTI ,pe gropi la Posta si multe moace si au schimbat domiciliu. asa ca este de incercat.Tin mult la aceasta balta dar nimeni nu face nimic .O mica schimbare sa vazut, este mai curat si sau montat cosuri de gunoi care se si golesc.Eu zic sa incercati :!: :!:

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Lacul Morii

Mesaj de Mihai Epcs » 11 Iul 2008, 23:28

Salutare. Mai stie cineva cum e lacul morii? Daca a mai scazut? sau a inceput sa creasca? Nu am apucat sa ma duc din cauza serviciului si am inteles ca a inceput sa manance binisor pestele.

Scrie răspuns