Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 21 Oct 2008, 12:32

Apa, a scazut, destul de mult,este la limita podului vechi,se prinde din barca in fata stavilarului si la scari.De pe mal seara, dar nu rasarit.Rar cite un salau.
Vesnica problema, braconajul, care se face, sub obladuirea si concursul militienilor.Este interesant ca bibanul este imbracat cum nu am vazut de ani buni.
A, si inca ceva cetateni care dau cu halaul ,retin, strapi, cit creionul .Foamea e mare spun uni,eu cred ca nesimtirea!O sa va tin la curent cu ce se intimpla!

Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

salutare

Mesaj de mitucatalin » 21 Oct 2008, 15:34

DidelPro scrie:Apa, a scazut, destul de mult,este la limita podului vechi,se prinde din barca in fata stavilarului si la scari.De pe mal seara, dar nu rasarit.Rar cite un salau.
Vesnica problema, braconajul, care se face, sub obladuirea si concursul militienilor.Este interesant ca bibanul este imbracat cum nu am vazut de ani buni.
A, si inca ceva cetateni care dau cu halaul ,retin, strapi, cit creionul .Foamea e mare spun uni,eu cred ca nesimtirea!O sa va tin la curent cu ce se intimpla!
am si eu o intrebare pentru unul care a vazut doar lacul din tramvaiul 41 in ce parte a lacului sa incerc sa arunc si eu o lingurita sa ma distrez si eu cateva ore, nu am pretentia sa iau toti mosntrii din lac:):):) sa nu ma omoare braconierii. imi puteti da si mie cateva indicatii.multumesc si fire cat mai intinse

dark_ness
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 20 Oct 2008, 22:46

Mesaj de dark_ness » 21 Oct 2008, 19:05

DidelPro eu nu cred ca braconieri sunt o problema am vizionat un studiu si sa ajuns la concluzia ca tot pescari distrug o balta si aici ma refer la faza cu strapi cat creionul
aceasi faza am vazut si eu la pod la rosu un cetatean cu halaul avea 4 kg de strap tot cat creionul :cry: si se intreba ca de ce nu prinde si el unul de 1 kg imi venea sa il arunc in apa pe nemernic :(

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 21 Oct 2008, 19:11

Mitule,la lingurita nu face servici.Jig de 10-25 g,zgirciuride 3-6,de preferinta alde sidefat, s au,verzi,galbene(dar niciodata nu se stie).Pentru inceput,este bine sa dai pe partea stinga a lacului (stiind, cu spatele la stavilar).Eu in ultimele zile am dat cu teava de 6 m si dandineta goala.Nu am rupt gura tirgului ,nu am luat nici imbracati bine dar am luat(mai bine ca la baboi).In ce priveste, cetateni(braconieri)nu iti face probleme,nu o sa fi singur pe girla.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 21 Oct 2008, 19:30

Dark,acesta este numele meu(didel), sunt cunoscut bine pe lac, mi se mai spune "sifonaru" pentru ca pe multi i am dat in git(cetateni).Aici, pe lac din 12-14 cetateni au ramas 2-3 .Uni, era prietenii,mei , si incet, incet au intrat in rindurile, nostre ,dar alti trebuiesc educati.................................(si militienii complici lor la fel).

dark_ness
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 20 Oct 2008, 22:46

Mesaj de dark_ness » 21 Oct 2008, 19:45

salut Didel mie prieteni imi spun Fantoma si daca zici ca ai cunosti pe braconieri inseamna ca ma cunosti si pe mine :wink: totusi revin la problema ca nu 2-3 braconieri distruge lacul ci mai degraba zecile de pescari care pt cativa bibani disrug o jumatate de galatusa de pestisori zilnic
ma rog fiecare are parerea lui o seara placuta in continuare :wink:

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 21 Oct 2008, 20:11

Sti, ca inainte sa distruga digul,primarul din chiajna, care are si parti bune si rele, erau uni care luau, la halau 10 15 kg de etc sa il dea la rate.Pe uni, i am
ologit, pe alti nexam,asa ca :hai steaua!!

dark_ness
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 20 Oct 2008, 22:46

Mesaj de dark_ness » 21 Oct 2008, 23:59

no comment si nu vreau sa dezvolt subiectul cu braconieri pt ca fiecare are parerea lui
eu respect orice pescar si atat timp cat intind plasele la peste 100 m de mal nu cred ca deranjez pe nimeni

MENTIUNE

cred ca sunt singurul braconier care a dat drumul in decursul anilor pt ca vb de ani de braconaj la salau,stiuca si crap la tot ce a fost sub jumatate de kg chiar mai mari de aceasta greutate
apropo sa sti un singur lucru de la mine pe care eu il garantez este peste in lacul morii de toate felurile si este f.f mult dar nu circula si sunt sigur ca are si ce sa manance

si vreau sa iti mai dau un sigur exemplu si sper ca macar aici imi dai dreptate
mergi pe o balta cu renume care se numeste crescatorie si pt care platesti chiar si 1 milion pe zi si care este de 10-20 de ori mai mica ca lacul morii si dupa 24 de ore de stat pe balta nu prinzi nimic si te astepti la un lac care are suprafata mai mare ca tot cartierul Crangasi care nu este cu plata si nu are paznici sa prinzi cine stie ce captura sau N kg hai sa fim seriosi asa ceva nu exista,si totusi sunt f.f multi pesti in acest lac si f.f mari dar din pacate si pt mine si pt restul pescarilor este acoperit cu f.f multa apa

insa chestia cu ologitul cred ca gresesti sau ma rog nu stiu pe cine ai ologit tu,dar asta este numai problema ta :wink:

Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de mitucatalin » 22 Oct 2008, 05:36

DidelPro scrie:Mitule,la lingurita nu face servici.Jig de 10-25 g,zgirciuride 3-6,de preferinta alde sidefat, s au,verzi,galbene(dar niciodata nu se stie).Pentru inceput,este bine sa dai pe partea stinga a lacului (stiind, cu spatele la stavilar).Eu in ultimele zile am dat cu teava de 6 m si dandineta goala.Nu am rupt gura tirgului ,nu am luat nici imbracati bine dar am luat(mai bine ca la baboi).In ce priveste, cetateni(braconieri)nu iti face probleme,nu o sa fi singur pe girla.
ms
o intrebare ,merge mai bine dimineata?

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 22 Oct 2008, 06:33

NU !
Dark,ti se pare normal sa bagi un monofilamentde sabioara sa ai aproape 60-80 kg in ea si sa o lasi sa se strice in girla?
PS..pe cine am ologit?..............imtreabai pe :rata,moloz,Nea Victor,Nea Florica ,ca moxu si balsoi si chelie saraci pescuiesc in ceruri "Dumnezeu sai ierte "!!!!!!!!!!!!!!
PS 2 de pe Cringasi pe Florin pompieru.

Scrie răspuns