Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 17 Noi 2009, 10:57

Salutare. Baieti ati mai ajuns pe lac? Didele ai mai ajuns in zona....stiu ca e aproape de tine..As iesi maine asa de relaxare.

Avatar utilizator
rookie4ever
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 07 Mai 2009, 07:16
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rookie4ever » 17 Noi 2009, 15:03

Salutare!
Am ajuns acum vreo 10 zile pe lac si am plecat la fel de dezamagit ca de obicei de Lacul Morii. Digul poate prezenta probleme asa ca atentie cu ce va incaltati. In cinci ore am avut doua "tzac-uri", unul soldat cu capturarea unui nou record personal, mai precis, o splendida sacosa d'aia returnabila. Ar fi fost o chestie sa fi avut si niste jig-uri infipte in ea, dar macar l-am recuperat pe al meu :)... Apa mi s-a parut a fi foarte crescuta (fata de anul trecut pe vremea asta...) si cam tulbure. Din ce mi-au zis ceilalti pescari am inteles ca nu sunt sperante pana nu ingheta lacul, dar si daca ingheata nu garanteaza nimeni ca pestii vor aprecia efortul de facere a copcilor si ca vor colabora.
Pentru partide foarte aproape de casa eu zic ca mai atractiva este Dambovita, si sa nu uitam ca e prevazuta pe aproape totata lungimea cu... balustrada.
Numai bine!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Noi 2009, 10:15

rookie4ever scrie:Salutare!
Am ajuns acum vreo 10 zile pe lac si am plecat la fel de dezamagit ca de obicei de Lacul Morii. Digul poate prezenta probleme asa ca atentie cu ce va incaltati. In cinci ore am avut doua "tzac-uri", unul soldat cu capturarea unui nou record personal, mai precis, o splendida sacosa d'aia returnabila. Ar fi fost o chestie sa fi avut si niste jig-uri infipte in ea, dar macar l-am recuperat pe al meu :)... Apa mi s-a parut a fi foarte crescuta (fata de anul trecut pe vremea asta...) si cam tulbure. Din ce mi-au zis ceilalti pescari am inteles ca nu sunt sperante pana nu ingheta lacul, dar si daca ingheata nu garanteaza nimeni ca pestii vor aprecia efortul de facere a copcilor si ca vor colabora.
Pentru partide foarte aproape de casa eu zic ca mai atractiva este Dambovita, si sa nu uitam ca e prevazuta pe aproape totata lungimea cu... balustrada.
Numai bine!
Sa stii ca ai dreptate! Pe Dambovita se prinde mainou si ceva salau la 500 grame - 1,5 kg, plus biban de 200-400 grame. Si cel putin biban prind cam mereu, f rar sa nu ii vad solzii intr-o partida de 2-3 ore. Sper sa nu o sece astia de la lac.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 20 Noi 2009, 12:06

(/quote]
Sa stii ca ai dreptate! Pe Dambovita se prinde mainou si ceva salau la 500 grame - 1,5 kg, plus biban de 200-400 grame. Si cel putin biban prind cam mereu, f rar sa nu ii vad solzii intr-o partida de 2-3 ore. Sper sa nu o sece astia de la lac.[/quote]

Pe unde te distrezi pe Dambovita ?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Noi 2009, 16:32

ANDREI RIGA scrie:(/quote]
Sa stii ca ai dreptate! Pe Dambovita se prinde mainou si ceva salau la 500 grame - 1,5 kg, plus biban de 200-400 grame. Si cel putin biban prind cam mereu, f rar sa nu ii vad solzii intr-o partida de 2-3 ore. Sper sa nu o sece astia de la lac.
Pe unde te distrezi pe Dambovita ?[/quote]
Depinde. Pe la podul Eroilor dar si spre Opera, unde sunt locuri mai adanci...
Stie cineva daca e voie sa pescuim acolo unde iese apa din barajul Lacul Morii, adica la 5-10 m de baraj? Exact unde incepe Dambovita sa curga dupa ce iese din lac. Acolo e loc adanc, apa e "framantata", plina de spuma, cred ca e peste scapat din lac. Pe de alta parte unii zic ca nu e voie. Eu am dat prin septembrie vreo 30 de minute si nu a venit nimeni sa imi zica nimic dar...m-am mirat ca nu mai era nimeni cu undita acolo.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 22 Noi 2009, 07:34

Poti pescui unde vrei,la stavilar la ciurel pe partea cu strandul atentie la "comunitari"!Apa este cu 2-3 exceptii la fel de adinca2,2-4 m(in dreptul stavilarelor).Singura problema este iarba,in rest ...pe ei!

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 22 Noi 2009, 16:40

DidelPro scrie:Poti pescui unde vrei,la stavilar la ciurel pe partea cu strandul atentie la "comunitari"!Apa este cu 2-3 exceptii la fel de adinca2,2-4 m(in dreptul stavilarelor).Singura problema este iarba,in rest ...pe ei!
"comunitari"?
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 23 Noi 2009, 08:20

Da frate, cei care fostul primar si actualul(si toti),ia lasat sa se inmulteasca pina la limita de "a se minca unii pe altii" ca "politicienii"nostri!
Atentie la "haita"noastra cea de toate zilele!

Avatar utilizator
blogpescuit.com
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 10 Feb 2008, 17:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de blogpescuit.com » 24 Noi 2009, 14:18

Am auzit ca pe lac sa pus taxa. Mi-a zis cineva ca au venit niste ciori si cer 30 RON. E adevarat?

merge bibanul?

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 24 Noi 2009, 18:54

Nu am mai ajuns de cateva zile dar nu cred sa fie adevarat...poate ne lamureste Didel dar totusi nu cred....si pe ce ma rog sa ceara 300? Ca dai ca in cada de acasa oricum....nu cred ca are cineva potentialul sa concesioneze imensitatea asta de lac...sa-l populeze si sa-l pazeasca de cele 3...4 barci care zilnic baga plase parca ar fi balta lu` masa...niste jeguri. Didele :?: :idea:

Scrie răspuns