Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de mitucatalin » 12 Aug 2009, 13:30

toata lumea in concediu...:D:D
salaul a plecat in grecia si bibanul e la mamaia

:D:D

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Aug 2009, 15:24

Oare exista somn si salau pe lacul Morii. Vreau sa incerc cu o lanseta de 4 metri care arunca 100-200 grame si fir 0.35. Pun momeala bucata de guvide sau de caras si lansez la cca 100 metri in larg. Oare am vreo sansa?

Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de mitucatalin » 13 Aug 2009, 15:59

Fario_nebunu scrie:Oare exista somn si salau pe lacul Morii. Vreau sa incerc cu o lanseta de 4 metri care arunca 100-200 grame si fir 0.35. Pun momeala bucata de guvide sau de caras si lansez la cca 100 metri in larg. Oare am vreo sansa?
somn si salau este
are balta peste,,nu cred ca pune botul :(:(

oricum fir intins
mrita sa incerci...nu e pe bani..sti cum e Fario . peste este dar e acoperit de apa

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 13 Aug 2009, 17:26

Salaul..de pe mal, numai la oblete,..somn are .."sigur"insa sta pe vechiul curs...si, nu il dibuiesti!Astazi am fost la pod, spre pasteur..rosioara mare 0,5 oca la "zgirci" alb si verde sidefat...in fro 3 ore am luat "circa" 2 buc...iar dintre cei pe care i am gasit acolo cel mai mult luase 11 buc. in fro 6 ore..
mi a adus aminte de herastraul, de prin 73 -75..insula trandafirilor...la viu...
vaduvita ..ce mai...poate si aici ..cinva!?..va fi la fel...
..speranta...stiti voi...cele bune..

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Aug 2009, 07:28

DidelPro scrie:Salaul..de pe mal, numai la oblete,..somn are .."sigur"insa sta pe vechiul curs...si, nu il dibuiesti!Astazi am fost la pod, spre pasteur..rosioara mare 0,5 oca la "zgirci" alb si verde sidefat...in fro 3 ore am luat "circa" 2 buc...iar dintre cei pe care i am gasit acolo cel mai mult luase 11 buc. in fro 6 ore..
mi a adus aminte de herastraul, de prin 73 -75..insula trandafirilor...la viu...
vaduvita ..ce mai...poate si aici ..cinva!?..va fi la fel...
..speranta...stiti voi...cele bune..
Esti 100% sigur ca acel peste care ti-a tras la twister mic alb ("zgarci") e rosioara? Nu am auzit ca ar fi rapitoare...nu e cumva vaduvita? Si pescuiesti exact ca la biban cu twisterul? Ptr ca daca e asa atunci ar trebui sa prinzi mai multi bibani decat rosioarele astea, asa ar fi logic.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 14 Aug 2009, 09:06

@fario..crezi, ca mai este ceva normal in "tara"..asta...apa a crescut mult peste 1,5 m,poate mai mult...bradis "grupa mare"..baboi"asisderea"..anul trecut pe vremea asta luam biban"sortat" cit vroiam acum"nic" ,1-2 si aia vai mama lor...acum pe "platforma"(locul unde era garajul),pe cringasi 3 barci dupa salau cred..din barca sa mai pacalit 1,...2...asa ca ma multumesc si cu rosioara sau "vaduvita"...eu desi perscuiesc de fro 50 de ani nu fac diferenta..cele bune..
ps rosioara sigur este si rapitor!..nu stiu cauza dar este...am luat si iarna la dandineta goala...asa ca!?

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 14 Aug 2009, 09:29

Salut. Eu am luat acum 4 zile pe lac rosioara la twister...in Delta la Dunavat am prins chiar 3 monstrii de rosioare la twister...peste 500 grame sigur...se stie ca are comportament de rapitor dupa ce imbatraneste. Are dreptate Didel...anu trecut pe vremea asta facea '' servici'' grupa mare...la orice..twister ...viu... cred ca din septembrie va fii iar pe baricade :) fire intinse!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 14 Aug 2009, 13:55

Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Vlad S.
veteran
veteran
Mesaje: 1589
Membru din: 02 Apr 2008, 15:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad S. » 14 Aug 2009, 18:39

Pt. domnul DidelPro.
Azi am fost pe lac pt. prima data cu barca. Eu eram intr-una dintre cele trei barci din zona crangasi(platforma). In celelalte 2 barci erau localnici care pescuiau la varga(undita) si prindeau balos,rosioara si biban.
Eu m-am dus special pt. biban si salau, dar nu am prins decat un singur strapazan si foarte multi bibani mici; doar cativa atingand 15-20cm.
Am cautat cu sonarul in foarte multe locuri(adica am facut conturul lacului si l-am traversat de cateva ori prin anumite locuri cautand structuri) si desi erau pesti pe fundul apei nu am reusit sa prind nimic mai rasarit.
Mai important pt. lac si pt. cei care pescuiesc de obicei acolo este ca pe lac am intalnit in mai multe randuri cel putin 3 barci care ori intindeau plase , ori le scoteau pline cu pesti mici.
Iar la stavilar unde apa curge in canalul care ajunge in oras un paznic de la baraj si un politist comunitar au sarit ca arsi in momentul in care m-am apropiat de baraj spunandu-mi ca nu am voie sa intru cu barca pe lac si o gramada de alte lucruri care sunt interzise pe lac si in jurul acestuia. Eu i-am intrebat daca cei cu plasele au voie sa faca ce fac si a inceput o mica demonstratie a politistului comunitar cum ca asta ii strica pe romani , ca fiecare trebuie sa-si vada de treaba lui si ca are cine sa aiba grija de problemele cu braconierii. Dar mie mi s-a parut ca braconierii isi faceau treaba fara nici o problema; nici macar nu erau interesati ca pe langa ei trece o barca si isi vedeau de treaba in continuare. Asta e. In Romania orice este posibil.

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 14 Aug 2009, 21:53

Vlad dar tu ai facut ceva sa opresti acest lucru ??!? Ai sunat la 112? Ca acolo se inregistreaza orice convorbire...sesizari peste sesizari si se vor urni din birouri pana la urma.....

Scrie răspuns