Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 10 Mai 2009, 21:04

shalo nu am vazut asa stand la soare da niste torpile de caras pe la 1kg-1.5kg am vazut o gramada anu trecut si acu doi ani stand la soare, mai mult ca sigur ca sunt la bataie si nu pun botu la vreo momeala ca n-am vaz pe nimeni prinzand ceva!!! Intrebarea mare e dak a inceput bibanu sa mai puna botu la plastice?!

Avatar utilizator
rookie4ever
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 07 Mai 2009, 07:16
Localitate: Bucuresti

Lacul morii

Mesaj de rookie4ever » 11 Mai 2009, 16:29

@ tali
salutare! Am incercat si eu sambata(09.05.2009) si nu prea a vrut, dar la mine de obicei nu vrea... Am avut un peste prins(cred ca era la a doua tentativa de sinucidere dupa cum avea botul), unul care s-a luat pana la mal de 2 ori dupa twister si un atac, dar nu mai aveam eu reflexe... Cred ca apa prea limpede :shock: a fost de vina... Dar din ce am vazut pe la colegii care dadeau la plastice n-a tinut de experienta pescarului...

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 20 Mai 2009, 10:11

Salut baieti. A mai fos careva pe lac? Ce se mai aude? Eu am mai fost saptamana trecuta si nu misca nimic...era si bradis mult...pe lacul morii incepe mai greu sa manance. Acum spre sfarsitul lui mai ar trebui...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Mai 2009, 15:21

Fost pe Dambovita spre podul Cotroceni apoi spre Grozavesti. Apa plina de...bibani mici si de obleti. La twister doar 2 bibani in 2 ore! La rotative mici zero - se agatza f usor in bradis, la vobler doar muscaturi dar...si el se agatza in vegetatie. Un nene langa mine dadea la buldo cu sir de muste mici si umpluse galeata de oblete (sabitza cum vad ca i se zice). In concluzie, buldo bate twisterul, cel putin pe Dambovita. Poate pe Lacul Morii merge la naluci mai bine.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 20 Mai 2009, 17:56

Frate de la oblete la sabita trebuie adaugat inca pe putin 20-25 cm.In rest pe morii,rar,neconcludent,asteptam!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Mai 2009, 08:49

DidelPro scrie:Frate de la oblete la sabita trebuie adaugat inca pe putin 20-25 cm.In rest pe morii,rar,neconcludent,asteptam!
Ai dreptate, dar uite ca multi pescari din ape de ses si colinare utilizeaza (gresit) oblete si sabitza ca sinonime. Sabitza ar trebui sa ajunga la 30 de cm pe rauri dar fiind pescuita la greu sunt locuri unde e mereu de 10-15 cm...adica cat obletele!
In alta ordine de idei, am fost ieri pe Dambovita si apoi juma de ora pe L. Morii si am vazut ca cei care cautau biban la jig, lingurite etc somau iar cei cu muste si buldo prindeau... nu stiu de ce, dar e clar ca acum merge mai bine la musca inclusiv bibanul. Seara muscareste la greu. Plus ca mustele nu se agata in bradis....

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 22 Mai 2009, 18:45

Salut. Am venit de pe lac...ce sa spun...absolut nici o miscare la plastice. Era un nene langa mine si a luat cativa bibanei la viu...cat palma. Dar nu mananca inca cum trebui. Nici macar un atac. Mai asteptam

Avatar utilizator
rookie4ever
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 07 Mai 2009, 07:16
Localitate: Bucuresti

lacul morii

Mesaj de rookie4ever » 24 Mai 2009, 12:04

salutare!
Dis de dimineata(23.05.2009) am reusit sa ies aproape 2 ore pe Lacul Morii si mi s-a parut mai generos decat ultimele dati, probabil din cauza conditiilor meteo(nori,vant puternic si ploaie). Bilantul: 3 bibani(unul oprit din motive de... record personal), unul scapat si cateva atacuri ratate. Din pacate distractia a durat doar 20 de minute, ulterior lucrurile revenind la :cry: normal(scos toate nalucile la inot, perfectionare a lanseurilor... un fel de antrenament)

P.S.
Legat de postariile despre braconarea acestui lac, am si eu cum "cetatenii" beneficiaza de protectie platita din banii publici :help: ...

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 24 Mai 2009, 15:21

Ieri din barca pe la biserica,3 buc, 3-4 oca buc,super,astazi ca la timisoara,galerie insa "canci"!O fi inceput!?
Cistigatorul nu am fost eu,eu "bananaiam",pe la lungu cautind un loc de tabara pentru "deschidere"!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bibanul "maricel"seara la musca cu buldo(cui ii place,mie nu!)!!!!!
ps...."cetateni"aceeasi 3(barci) ,"concordia","balamuc",si "cringasi"!..................."militia"e cu "EI"...................noroc cu apa mica si bradisul!

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 01 Iun 2009, 10:04

Sal baieti ati mai incercat careva la artificiale pe lac ca as vrea sa fac si yo o iesire miercuri sau joi de cateva ore si sa nu ma duc doar la testat naluci ca sunt satul de dastea :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns