Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 07 Apr 2009, 15:43

Bibanul,a depus(am vazut uni prinsi la plasa,sunt "supti"),sala rar (de tot),sabioara a inceput firav la "fostul stejar"."cetatenii"sunt la datorie si parca mai desi(de ,recesiunea"),"militienii"le tin ca de obicei de "sase".In rest, antrenament!
ps pe dimbovita,la semanatoarea sabioara cit tigara"scurta",si bibabul c am la fel!

Avatar utilizator
blogpescuit.com
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 10 Feb 2008, 17:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de blogpescuit.com » 07 Apr 2009, 20:09

DidelPro scrie:Bibanul,a depus(am vazut uni prinsi la plasa,sunt "supti"),sala rar (de tot),sabioara a inceput firav la "fostul stejar"."cetatenii"sunt la datorie si parca mai desi(de ,recesiunea"),"militienii"le tin ca de obicei de "sase".In rest, antrenament!
ps pe dimbovita,la semanatoarea sabioara cit tigara"scurta",si bibabul c am la fel!
Multumesc,

Am fost si eu azi pe acolo. Am dat vreo 2 ore si decat un tac. Dar nimic nu am prins :( .

Apropo de braconaj , am vazut ca sau specializat. Acum intra cu camera , dar mai au si o undita pusa pe camera la oha :) controleaza plasa. Daca apare politia lasa totul balta zi zic ca dadeau si ei la peste :) . Am facut cateva poze , dar sunt slabe cu telefonu. Dar o sa mai dau cate o raita si o sa am la mine aparatul profesional sa le fac poze sa le pun pe forum sa vada si lumea.



http://img525.imageshack.us/img525/2931/dsc00082h.jpg

http://img90.imageshack.us/img90/730/dsc00084nnh.jpg


Fir!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Apr 2009, 22:25

smmileyypescarul scrie:

Gata ai revenit la normal. Pe vremuri ereai deacord cu braconieri :) . Acum vad ca practici pescuitul ca tot muritorul.

Ia zi pe dambovita le ce twister ai luat, culoare / lungime. In zona caminelor ai dat?

Fir!
Deh, imbatranesc si eu...incep sa fiu conservator! Nu sunt de acord cu braconierii cu plase, volti, carbid etc dar ii tolerez fara probleme pe cei cu undita! :lol:
Am prins bibanii pe langa Podul Cotroceni, zona Spital Municipal. Twister galben si respectiv alb, mic (corp de vreo 3-4 cm), acul cred ca e nr 8 sau 9. Le-am jucat intre ape, si mai spre suprafata si mai spre fund. Nu am dat in zona caminelor pentru ca e prea multa lume, vin chibitii la mine, mai ales chibite din alea cu fuste mini care isi zic studente si care pun atatea intrebari incat....nu mai sunt atent la muscatura bibanului! :lol:

Avatar utilizator
blogpescuit.com
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 10 Feb 2008, 17:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de blogpescuit.com » 08 Apr 2009, 08:02

Fario_nebunu scrie:
smmileyypescarul scrie:

Gata ai revenit la normal. Pe vremuri ereai deacord cu braconieri :) . Acum vad ca practici pescuitul ca tot muritorul.

Ia zi pe dambovita le ce twister ai luat, culoare / lungime. In zona caminelor ai dat?

Fir!
Deh, imbatranesc si eu...incep sa fiu conservator! Nu sunt de acord cu braconierii cu plase, volti, carbid etc dar ii tolerez fara probleme pe cei cu undita! :lol:
Am prins bibanii pe langa Podul Cotroceni, zona Spital Municipal. Twister galben si respectiv alb, mic (corp de vreo 3-4 cm), acul cred ca e nr 8 sau 9. Le-am jucat intre ape, si mai spre suprafata si mai spre fund. Nu am dat in zona caminelor pentru ca e prea multa lume, vin chibitii la mine, mai ales chibite din alea cu fuste mini care isi zic studente si care pun atatea intrebari incat....nu mai sunt atent la muscatura bibanului! :lol:

Fain. De cand imbatranesti iti mai vine mitea la cap :) . Merci de info. Eu o sa ma bag pe langa regie , dar mai incoace la vile.

A sa nu uit. Greutatea jigului 2-5 g ? sau mai mare? Am fost ieri pe lac si decat un tac , in rest nimic, mort. Ereau si cu halau si luau ciuciu.....


Multam


Fir

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 11 Apr 2009, 00:02

Salut. Didele mai zii ceva ....care mai e treaba? Nu am mai apucat sa ma duc de cateva zile bune din cauza serviciului.....A inceput sa miste ceva mai bine?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Apr 2009, 00:18

Mihai Epcs scrie:Salut. Didele mai zii ceva ....care mai e treaba? Nu am mai apucat sa ma duc de cateva zile bune din cauza serviciului.....A inceput sa miste ceva mai bine?
Vreau sa va intreb pe cei care mergeti pe Lacul Lorii la rapitor. Oare se vor face controale in prohibitie? Eu as vrea sa incerc la naluci si prin mai, evident fara a pastra nimic din ce prind. Dar ma tot gandesc ca ar fi aiurea sa vina controlul si sa confiste scule, dea amenzi etc. Voi ce faceti? Duceti undita in debara sau "riscati" pe lacul Morii? Bine...o sa ziceti ca nici naiba nu va veni ever ever sa ceara vreun permis aici si ca plasarii desigur vor continua bisnisul dar...m-ar durea sa raman fara scule.

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 12 Apr 2009, 02:29

Dau pe lac de ani buni si nu a venit nimeni in control. Si chiar de ar veni am permis :) eu mai merg si la dunare cand mai am timp.....eu nu te indemn sa vii dar sunt sanse sa vina un control aici de 0,01 % . Fir intins

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 12 Apr 2009, 06:49

Inca nimic,controale se mai fac(jandarmii),mai ales cind se mai face cite o recalmatie pentru "cetateni".Nu stiu sa fi fost un an ca acesta in ultimi 10!?
A inceput sabioara si atit,la spinn:antrenament!
PS LA MULTI ANI!,celor care isi sarbatoresc astazi ziua de nastere si a numelui!

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 12 Apr 2009, 07:26

Fario_nebunu scrie:
Mihai Epcs scrie:Salut. Didele mai zii ceva ....care mai e treaba? Nu am mai apucat sa ma duc de cateva zile bune din cauza serviciului.....A inceput sa miste ceva mai bine?
Vreau sa va intreb pe cei care mergeti pe Lacul Lorii la rapitor. Oare se vor face controale in prohibitie? Eu as vrea sa incerc la naluci si prin mai, evident fara a pastra nimic din ce prind. Dar ma tot gandesc ca ar fi aiurea sa vina controlul si sa confiste scule, dea amenzi etc. Voi ce faceti? Duceti undita in debara sau "riscati" pe lacul Morii? Bine...o sa ziceti ca nici naiba nu va veni ever ever sa ceara vreun permis aici si ca plasarii desigur vor continua bisnisul dar...m-ar durea sa raman fara scule.
daca dai doar cu naluci si nu retii nimic, e simplu. daca te controleaza cineva...zici ca dai dupa stiuca. totul e sa nu te gaseasca cu peste in traista.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Apr 2009, 22:15

melculbeat scrie:
daca dai doar cu naluci si nu retii nimic, e simplu. daca te controleaza cineva...zici ca dai dupa stiuca. totul e sa nu te gaseasca cu peste in traista.
OK, deci merge faza cu stiuca. Dar in mai nu e prohibitie si la stiuca? Sau deja s-a terminat pentru acest peste?

Scrie răspuns