Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 12 Iul 2008, 16:58

De joi a inceput sa creasca incet.La gume bibi{vorba......} dar mai carnosi{ca in vremurile bune} .La viu mai intra cite un strapi,la bomba si normal ,la pufulet tip griu alb,caras si la 2 kg .Eu am fost de 5-6 ori dupa caras,si am luat 6 buc,in schimb la zgirci" FACE SERVTCI" .Asa ca la treaba :!: :!: :!: PS Coloratii sunt acum 3-4 din care 2 sunt albi si sunt din Militari.Eu ii stiu dar,atit.

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 12 Iul 2008, 17:10

sal! cand ai fost ultima oara si in ce loc(insula, la danele d varsare) ca ma duc si yo maine sa fac o bibaneala d distractie?!

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 12 Iul 2008, 19:06

Cred ca cel mai bine este sa vi prin Militari intre cele 2 Ag mediu. Eu am pescuit intre casa verde si podul vechi.Am prins mai ales pe caldura ,de la scari la podul Chiajna.Am fost sa ma uit acum de aceea am intirziat cu raspunsul,facea servici.

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Lacul Morii

Mesaj de Mihai Epcs » 17 Iul 2008, 16:24

Salut. am fost azi pe lacul morii si contrat postarilor nu am luat nici un carasel macar. Am luat in schimb spre surprinderea mea clean frumos la lanseta cam la 700 g si la undita ceva mai mici....cam 2 kg impreuna cu cateva rosioare. Am mai scapat la lanseta unul cel putin la fel de mare dupa cum a tras. Cu lanseta merge dimineata pana la 10 apoi pe seara. La undita mai misca.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 17 Iul 2008, 16:44

Ziua la gume de 5-7 bibi rasarit,seara,mai amarit la3-5 .La fix la pufulet alb,cu naditor{sa nu spun,bomba} caras frumos. Toate pe Militari,pina la Stejar.Apa creste usor,cred ca peste 2-3 saptamini o sa fie "ca in tehnologie",pacat ca nu este si crap la fel de mult........Contrar asteptarilor este mult influentat de vint,atunci baboiul pleaca si odata cu el si bibanul.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Aug 2008, 11:44

Ieri (joi) am fost seara, de la 18.30 la 21 pe Lacul Morii. Peisaj frumos, inserare de vis, apa limpede si crescuta. Am prins cativa bibani mici la naluci - de fapt la voblere Cozma scufundatoare, 3-4 cm. In schimb nu atacau deloc linguritele rotative Meppes si Blue Fox nr 1,2 si 3 si nici la jiguri nu au dat. Numai la voblere. Ma intreb daca e regula generala sau a fost ceva doar atunci. La lansete in larg am dat si la caras cu porumb moale si rame, cu pufulete si la somn si salau cu buchet de rame dar nu a mers deloc, nici o muscatura! E ciudat dar de pe mal la lanseta cu plumb fix nu prea se face treaba. Lumea dadea cu pluta la mal si cu naluci insa rezultatele au fost f slabe la toti vecinii. Am pescuit la 20-30 m de locul unde iese apa din lac, langa Aleea Ciurelu, cica acolo e apa adanca si se prind pesti mai mari. O sa revin neaparat sapt viitoare.
Am mai auzit ca de la anul se va putea pescui in LM cu permis ANPA, adica politia ii va goni pe cei care nu au nici un permis! Ar fi bine sa fie asa, macar stiu de ce fac acest permis!
Si ceva bun - nici un braconier cu plasele si barca, nici macar unul! In octombrie 2007 cand am fost ultima data erau vreo 3 barci care intindeau setca! Oare sa fi intrat jandarmeria in ei? :lol:

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 08 Aug 2008, 15:27

Salut a mai fost careva dintre voi p insula?! Mere sa dau o fuga pana acolo de distractie la un gratar sau toata treaba e la canalul care intra in lac din arges?!

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 08 Aug 2008, 22:33

Fratilor dupa o balabaneala de16 ore m-am intors de la DUNARE .Contrar previziunilor a facut servici.Cum spuneam ,ea ea este ciudata rau............ sa revenim la Lacul Morii:1 nu stiu din ce cauza anul acesta mininca numai pe partea Militari,atit biban cit si caras .Fario, din 80 am pescuit aproape zilnic cel putin 1 ora .Niciodata ,nu a mincat la apa adinca. Daca vrei caras, dupa fostul pod s-au putin mai sus, de Cocosila, face servici.Momeala, este delicata ,sa prins si la rima si la viermusi, insa cu precadere la pufulrti, dar, acele legate cu mono s-au textil fin .Eu la spinn ,am incercat rotative,voblere dar, cel mai mult a facut servici, twisterul cu jig de 5 -10 si si zgirci de 3-6.Deseori l-am pacalit la musca cu buldo.Tali ,la insula pentru gratar da, peste ,nu prea.Acelasi gratar si acelas soare il gasesti si pe partea Militari,asa ca......... Neasteptat pentru mine a fost sa observ ca salaul s-a prasit bine anul acesta, cred in locurile nisipoase bradisul s-a lasat mai repede,basca ca sabioara sa batut pina mai acu.Asa ca incercati ! A inceput sa minince si rosioara mai ales la teava, pe la vila verde trebuie, sa naditi cu ceva, nandrolon ,snitel, stiu mai bine campionii!!... asa ca malai cu lapte praf fac cit alea... In ce priveste braconajul ,nu mai este ce a fost dar este, cu stinta organelor ,dar nu stiu pina cind???Si c-a o curiozitate, Garda de madiu are birourile chiar acolo unde ii vede pe "cetateni"Va doresc "sa aiva ochiul cit maslina"

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 08 Aug 2008, 22:39

Intrarea prin militari te referi la canalul care vine din arges si intra in lac sau unde mai exact ca nu prea inteleg la ce te referi ca ma tot uit ca prostu p google earth si totprost raman :oops:

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 08 Aug 2008, 22:42

De unde intra canalul la ~200 m mai jos >mai spre linia de tramvai ,dar prin Militari.Capisco?

Scrie răspuns