Lacul Milotina

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Lacul Milotina

Mesaj de horia flucus » 19 Mar 2011, 19:27

Aveti idee de balta asta?
Reclama lor e destul de agresiva dar si pretul e "ambitios" pentru vreumurile astea...
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Lacul Milotina

Mesaj de vali stratonov » 19 Mar 2011, 20:12

horia flucus scrie:Aveti idee de balta asta?
Reclama lor e destul de agresiva dar si pretul e "ambitios" pentru vreumurile astea...
Ideea nu e rea ...pretul insa nu e nici pe aproape " scandinav" :lol: :lol: unde tarifele sunt cam pe la jumate .

E bine ca apar locatii noi si ingrijite , voi incerca un pescuit acolo si ma voi convinge daca merita banii ceruti...


Felicitari insa pt. initiativa care e mai mult decit laudabila.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 30 Mar 2011, 16:29

A fost un lac excelent de rapitor (vezi timpul trecut). In prezent, ne vom da cu parerea dupa experienta practica. Insa eu am ceva semne de intrebare. Acum se cheama Milotina Magic Lakes (desi e un singur lac).

Din auzite, balta si-a schimbat concesionarul anul trecut. Inainte a fost a celui care are si Valea Argovei, cunoscutul afacerist din CL. Evident, asa cum ii sade bine omului, cand vinde o balta, se asigura ca a navodit tot ce se poate navodi - ca doar vinde lichidul, nu si carnea.

Eu personal, cu amicii, am prins acum 2 ani pe Milotina salau si stiuca de 4-5 kg bucata frecvent - 6 bucati mari in 20 de minute, e un exemplu. Adica de asta am folosit si trecutul mai sus - a fost o balta excelenta, minunata, sincer as crede peste Sarulesti.

Insa mi-e greu sa cred ca navodul a iertat rapitorii. Iar de populare, am vazut si am citit de la noul proprietar, dl. Stroborg, ca s-a efectuat cu cateva sute de exemplare de stiuca*. Iar la dimensiunile acelui lac, dupa umila-mi parere, este egal cu 0 pentru a transforma balta intr-una de pescuit sportiv. E drept ca sunt reproducatori buni, insa rezultate serioase in urma carora sa spui ca ai o balta de pescuit sportiv la rapitor, cred ca se vor vedea peste ani buni.

Repet, e parerea personala din propria experienta si din cele auzite din mai multe surse, adica inclin sa cred ca sunt adevarate. O super-balta de rapitor, poate cea mai buna din emisfera sudica a tarii noastre, navodire serioasa la vanzare, repopulare cu stiuca.

Iar capitolul cu navodirea inclin sa cred ca este adevarat. Daca nu ar fi fost, stiucile care erau in lac in 2009, le faceau pe acestea din filmul de prezentare cu popularea niste mici momeli :) Exagerez, dar la ce stiuci am prins in Milotina acum 2 ani, popularea asta este pistol cu apa.

Sper sa mai fie salau de 4-5 kg asa cum am mai prins. La fel si cu stiuca. Iar pentru asta voi face si eu o incursiune pe balta, peste cateva zile cand se deschide. Numai asa voi sti daca a ramas balta care era odinioara... Inainte costa 150 de lei, dar merita din plin, chiar daca era acelasi sistem C&R. Mi se parea un pret de nimic, la ce activitate am avut acolo. Si l-as mai plati fara ezitare oricand.

Succes Milotina reloaded!

*later edit: 215 exemplare de stiuca, mai precis.

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 30 Mar 2011, 17:25

Am vazut filmuletele de pe site cu popularile... asa stiuci... e o chestie...
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 31 Mar 2011, 08:24

@Striper sa stii ca pestii au ramas la locul lor , nu i-a scos nimeni de acolo asa ca treaba cu navodul nu este adevarata . Stiucile de care vorbesti la timpul trecut sunt acolo doar ca sunt ceva mai mari decat atunci .
Acum se numeste Magic Lakes pentru au fost refacute digurile vechi si au rezultat trei lacuri , unul de crap , unul de rapitori si unul pentru puiet .
Si ca sa te convingi ca pestele este inca acolo uite ce peste a fost prins intr-o campanie de mutare de salai din bazinul de crap in cel de rapitori http://www.facebook.com/album.php?id=10 ... &aid=45374 .

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 31 Mar 2011, 09:04

Asta e un lucru bun, daca au ramas salaii acolo. Navodirea este reala insa, dar poate au scos doar crapul, ceea ce ar fi minunat (sau chinezul).

Poate o harta cu noul lac, cu digurile si unde sunt pozitionate, ar fi excelenta. Parca era la un moment dat pe site, dar nu o mai vad acum. Sau chiar un printscreen din Google Earth, si desenate noile diguri.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 31 Mar 2011, 09:08

Razvane , la aceasta ora exista posibilitatea cazarii in casute ?

Daca nu , avem posbilitatea de-a campa si care este tariful pt cort ....

Multumesc.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 31 Mar 2011, 09:44

@ vali

ce faci maetre, vii de la cluj sa pescui pe milotina ?

Adrian Magic Lakes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mar 2011, 09:37
Localitate: Silistea

Mesaj de Adrian Magic Lakes » 31 Mar 2011, 09:47

Multumim pentru discutii, feedback si idei. E foarte important pentru noi, lucram pentru a construi cea mai buna balta de rapitori din Romania, iar lucrurile se intampla pas cu pas.

Momentan nu avem casute, este in planul de dezvoltare. Voi reveni cu detaliile legate de campare. Am atasat si o harta a noii impartiri, bazinul Magic 2, dedicat doar pescuitului la rapitor are 70 ha. Pescuitul se face doar din barca, iar pentru cei care nu au barci, saptamana asta ne vine o comanda mai mare, deci vor fi la inchiriat.

Mai asteptam ideile si feedbackul vostru, care ne ajuta foarte mult. Ce v-ati dori cel mai mult de la o balta de rapitor si nu prea gasiti (sau nu ati gasit niciodata) in Romania? Multumim.

Imagine

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 31 Mar 2011, 09:50

toni f scrie:@ vali

ce faci maetre, vii de la cluj sa pescui pe milotina ?

da frate, de ce nu...
oricum nu e prima oara si nici ultima cind fac drumuri cluj-bucuresti pt . niste salai... :lol:

am minimum 5 deplasari / an la baltile din jurul bucurestilor si asta nu de acum ci de vre-o 5-6 ani ...

asta e , daca la noi in zona salaii au nume. :oops: :oops:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns