Lacul Milotina

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 02 Apr 2011, 23:22

@biban

te-ai gindit ca, poate, comportamentul nostru de pina acum genereaza astfel de situatii. pun pariu ca daca toata lumea ar fi luat doar un peste sau niciunul din apele publice...ar fi colcait de peste pina acum. si uite asa nu mai aveau unii ocazia sa ceara asemenea scoruri pe o partida de pescuit. dar acum, cind omul cere pe masura investitiei lui si bineinteles, ajutat de conjunctura...hai sa-i dam in cap. nu?
revin: nu te obliga nimeni sa mergi acolo.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Adrian Magic Lakes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mar 2011, 09:37
Localitate: Silistea

Mesaj de Adrian Magic Lakes » 03 Apr 2011, 08:17

Multumim tututor pentru idei, revin cu un feedback mai detaliat pentru fiecare. As avea si o rugaminte, am prefera discutiile constructive, in loc sa ramanem blocati pe ideea de retinere a pestelui.

In Magic 1 vom da drumul la pescuit la crap, asta dupa ce vom popula saptamanile urmatoare. Acolo se va putea retine peste, in anumite conditii. Am inteles toate punctele de vedere si pana la urma este o chestiune de alegeri, noi dorim sa investim pe termen lung si sa "plantam" surprize cat mai dese.

Cu braconajul avem intradevar de furca, dar avem o paza foarte stricta si am surprins deja cateva echipe de flacai care se pregateau sa bage plasele pe timp de noapte.

Adrian Magic Lakes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mar 2011, 09:37
Localitate: Silistea

Mesaj de Adrian Magic Lakes » 03 Apr 2011, 08:20

In alta ordine de idei mai vesela :) ieri am avut peste 20 de pescari invitati la Open Day. S-au realizat capturi frumoase si actiune a fost din plin.

Revenim cu fotografii si materiale video pe masura ce ies de la "tipar".

p_radu
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 05 Dec 2010, 16:27

Mesaj de p_radu » 03 Apr 2011, 11:55

Se poate sa fi fost bine la Open Day, dar azi .. nici macar pestele nu a vrut sa iasa din apa sa ne salute. O fi fost din cauza vantului, o fi fost obosit de la drillurile de ieri, nu am nici cea mai vaga idee, dar pana in ora 12, toti cei 5 pescari prezenti pe apa nu au vazut pestele la fata.

Balta a fost in pare parte impracticabila din cauza vantului, iar portiunea care putea fi exploatata nu a dat rezultate.
In rest, drum acces foarte bun, semnalizat pana la balta, (atentie! amatorilor care merg pentru prima data, asa ca mine, cand iesiti din Lehliu aveti un pod. Franati inainte, nu treceti cu 100km/h cum am facut eu, ca o sa va simtiti ca la Need For Speed). organizare foarte ok, personal extraordinar de amabil, ramane de vazut intr-o zi cu soare cum se va comporta si pestele, daca va fi la inaltimea asteptarilor sau nu.


P.S. Daca a mai ramas cineva dupa ora 12 (are cont pe forum) si a avut rezultate, sa posteze poze aici.

O zi buna.

silent
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 244
Membru din: 17 Noi 2008, 14:41
Localitate: Sibiu

Mesaj de silent » 03 Apr 2011, 20:16

Salut,

De mult astept o balta speciala pentru spinning, pacat ca este asa de departe de Sibiu, dar sigur o sa ajung acolo, si daca e chiar cum se spune atunci o sa ma duc mai des:)

Sa dau si eu cu pararea, in primul rand noi pescarii trebuie sa stim daca sau scos pestii inainte de predare sau nu, va rog sa fiti sincer.

Referitor la pret, da e mare dar sunt de acord, iar daca era inclus barca atunci unii sareau in sus ca ei vin cu barca, deci e ok asa.
Ca nu ai voie de pe mal, eu zic ca este mai mult o chestie de securitate, ca-i mult mai usor sa controlezi intr-un loc unde intrii-iesi cu barca decat pe tot malul, sunt de acord.

Cu motorul electric sunt 100% de acord.

Acum vin sugestiile:
1.) Ar fii ideal daca ati cartografia fundul lacului(eu am vrut sa fac un proiect pe nivel national, dar nu prea erau "clienti" si nu am dezvoltat device-ul), si la intrare fiecare primeste harta, pentru orientare pe apa varianta low-tech sa puneti niste repere pe mal sau high-tech sa montati pe barca un gps ieftin.

2.) Fiecare pescar sa-si noteze intr-un jurnal cand/unde/cat/ce/ si eventual cu ce(asta e discutabil, dar se poate preciza de ex. rotativa, twister etc, si cine si modelul exact sa fie recompensat cu ceva puncte bonus, cafea, etc), si sa monitorizati temperatura/nivelul apei cat si conditiile atmosferice asa puteti sa faceti o statistica pe site, asa omul stie cum a fost si este vremea exacta. De ex. eu daca vin din sibiu, dus-intors fac un drum de aprox. 700km daca am informatii concrete ma decid mai usor.

3.) Sa faceti un sistem de puncte bonus(probabil aveti deja in plan), pentru fidelizare, daca face public pozele facute, jurnal ok etc.

4.) Daca omul da in gherla, nu prinde nimic, degeaba are balta peste sunt zile in care nu merge si gata, atunci data viitoare sa aibe o reducere stiu si eu 30-40-50%(tot prin sistemul puncte bonus).
Aici probabil vor fii unii care o sa incerce sa "triseze", dar treaba se poate verifica ca mirosul de peste ramane pe minciog pe mana pe barca si oricum monitorizati ce se intampla pe lac.

Treaba cu jurnalul se practica cam pe toate baltile private din ungaria.

Cam atat deocamdata :)

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 03 Apr 2011, 21:00

pai daca ti se da totul mura-n gura la ce te mai duci la peste? care mai e farmecul?
si oricum....pescuitul e cat se poate de departe de a fi o stiinta exacta, deci ce scrie Gigel in jurnal, lui Gogu este posibil sa nu-i fie de ajutor.
restul cu cafeaua, bidonu de 2.5l de Bucegi, gratar, etc etc bonus, sunt perfect de acord :lol:
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 03 Apr 2011, 21:08

stefanflorin scrie:....
restul cu cafeaua, bidonu de 2.5l de Bucegi, gratar, etc etc bonus, sunt perfect de acord :lol:
Ma :lol: :lol: ati uitat de BLONDA DE LA BARA DE STREAPTEASE ... :arrow: undeva, pe o platforma, in mijlocul lacului...... :roll:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 03 Apr 2011, 21:18

Nemernic scrie:
stefanflorin scrie:....
restul cu cafeaua, bidonu de 2.5l de Bucegi, gratar, etc etc bonus, sunt perfect de acord :lol:
Ma :lol: :lol: ati uitat de BLONDA DE LA BARA DE STREAPTEASE ... :arrow: undeva, pe o platforma, in mijlocul lacului...... :roll:
Eu vreau cameraman dupa mine,sa-mi imortalizeze faptele de arme,iar la plecare vreau CD-ul si 300 de poze.Sa ne bucuram ca avem o balta de rapitor ,unde putem sa ne distram fara sa ne injuram cu pescarii de crap pe motiv ca acolo a plantat el .

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 03 Apr 2011, 22:14

sincer... Milotina promite... si daca oamenii se tin bine de treaba in cativa ani da nanau la Saruman...

Daca s-a scos pestele? nu cred... avand in vedere ca si in balta de rapitor exista o populatie suficienta de crap/ caras / platica (pesti bine proportionati si suficient de mari incat nu cred ca au fost din urma unei populari) etc...


Am niste propuneri...
Pentru rapitor:
Abonament cu barcuta inclusa pentru 5, 10 sau nr nelimitat de partide.
Ceva mai multe structuri- e al naibii de greu pe cuvant... chestia asta se poate rezolva si cu bidoane de 10l umplute cu nisip sau niste boltari
Eventual un mic magazin ceva de genul 4 popi de lemn placati cu osb de unde sa'ti iei un jig, o guma, un fir etc...

Pentru crap/stationar:
Pe langa abonament, eventual o diferentiere pe nr. de lansete/undite cu care pescuieste; daca vine omul sa se simta bine si pescuie cu un feeder sau un match sa nu fie nevoit sa plateasca toata taxa - si obligatoriu C&R

In general:
Daca inca nu este, un fel minimarket cu sucuri/bere/tigari... in special tigari :D sandwich-uri sau altele...


Spor la treaba, felicitari pentru munca depusa si... FIR INTINS!


Scrie răspuns