Lacul Milotina

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 01 Apr 2011, 15:00

Adrian Magic Lakes scrie:@Vali: nu am definit clar o politica legata de campari, dar multumim ca ne-ai atras atentia. Legat de camparea ta, fii sigur ca nu te lasam sa vii atat de departe de pomana :) , gasim o solutie. Legat de oferte pentru mai multe zile, lucram deja la asta, e printre ideile mai vechi.

Ca sa nu mai fiti suparati pe @striper, mai avem sepci pentru cei care vin cu feedback si idei.
Multumesc mult si astept solutiile "miraculoase"... :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Biban » 01 Apr 2011, 15:40

Ok, atunci baltile astea nu va au decat pe voi de clienti, adica 4-5 pescari. Si da, sarulestiul lui raduta daca nu ar avea capital din afara ar fi falimentara afacerea lui la 5 pescari pe saptamana cat are.
Si nu am inteles: e o crima sa-mi opresc pt consum un baboi de 1-2 kg? Mai ales daca platesc si 100 lei taxa? Am impresia ca bateti campii cu gratii si faceti pe catolici mai mult decat Papa...

RMI
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 25 Iun 2010, 08:46
Localitate: Bucuresti

Mesaj de RMI » 01 Apr 2011, 16:25

Adrian Magic Lakes scrie:@Vali: nu am definit clar o politica legata de campari, dar multumim ca ne-ai atras atentia. Legat de camparea ta, fii sigur ca nu te lasam sa vii atat de departe de pomana :) , gasim o solutie. Legat de oferte pentru mai multe zile, lucram deja la asta, e printre ideile mai vechi.

Ca sa nu mai fiti suparati pe @striper, mai avem sepci pentru cei care vin cu feedback si idei.
Salut,

Sunt inregistrat pe forum de ceva timp dar primul meu post se refera la cateva idei ... ca de... cand e vorba de sapca..... :roll:

Pe scurt, din punctul meu de vedere este o idee foarte buna si pretul este ok (la limita superioara) in conditiile in care se asigura un pescuit de calitate cu adrenalina si in conditii civilizate (asta ramane sa ma conving).

Cateva idei ar fi:

Abonament anual sau cu mai multe optiuni privind numarul maxim de partide, de exemplu 10-15-20, cu sau fara barca care sa aibe ca facilitati de exemplu: o reducere de 10-15-20% fata de pretul unitar dar care fiind perceputa la inceputul anului ar asigura fondurile necesare pentru investitii (de exemplu pentru facilitati de cazare), prioritate la rezervarea barcilor (daca e cazul), prioritate la accesul pe apa (stiti f bine ca in alte locuri dimineata se declanseaza o mica "agitatie"), depozitarea barcilor pescarilor pe durata anului, etc.

Considerarea unor reduceri de tarif pentru copii (doar trebuie sa incurajam copiii sa participe la activitati in aer liber) si doamne (limitam astfel suferinta pricinuita de lipsa bnoastra repetata de acasa :) ).

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 01 Apr 2011, 21:03

Adrian Magic Lakes scrie:...
Ca sa nu mai fiti suparati pe @striper, mai avem sepci pentru cei care vin cu feedback si idei.
Cred ca cel mai important lucru e sa aveti grija de pestii din lac. Mai exact sa fiti cu ochii-n zece la pescarii "de sacosa" si braco. Control la intrare si mai ales la iesire, chiar daca pare prea rigid, politienesc. Paznici cu binocluri, bastoane, arme...foarte utile impotriva foamei ancestrale, sub diversele ei forme. Civilizat, politicos...astea sunt regulile, pentru ca daca romanul va putea sa fure, o va face negresit. Raduta procedeaza la fel din ce stiu.
Totodata, cred ca densitatea pestilor din lac joaca un rol decisiv. Cu doi jalai si-o stiuca la hectar nu se face treaba.
Dupa aia ar veni: accesul, ofertele de abonament cu reducere etc.
Nu vreau sapca. :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 02 Apr 2011, 00:35

Biban scrie:Ok, atunci baltile astea nu va au decat pe voi de clienti, adica 4-5 pescari. Si da, sarulestiul lui raduta daca nu ar avea capital din afara ar fi falimentara afacerea lui la 5 pescari pe saptamana cat are.
Si nu am inteles: e o crima sa-mi opresc pt consum un baboi de 1-2 kg? Mai ales daca platesc si 100 lei taxa? Am impresia ca bateti campii cu gratii si faceti pe catolici mai mult decat Papa...
nu are nimeni nimic impotriva sa opresti si 300 de baboi la o partida, dar acolo unde ti se permite. regulile sint clare si nu inteleg de ce faci atita galagie. ti-am mai spus, exista apele publice, unde retine fiecare cit il tine. si sint moca. dar tu vrei sa demonstrezi ca noi ca natie nu putem merge decit in jos. daca omul ala a stabilit niste reguli stricte, te obliga cineva sa mergi acolo? mai departe, vede el daca da faliment sau nu. si sincer, uneori imi place sa pescuiesc pe o balta unde nu sint decit 4-5 pescari si sa ma bucur de liniste. mi se pare un lucru bun sa avem cit mai multe optiuni.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Biban » 02 Apr 2011, 11:48

Tu nu ai inteles un lucru: este practic o jignire la adresa noastra, a pescarilor, sa ceri 130 lei cu barca inclusa, unde sa pescuiesc C&R pe o balta de 70 de ha cu 300 stiuci si 200 salai. La pretul asta ar trebui sa fie peste ca la carte, adica 3-500 kg de peste la ha de apa.
Daca tie iti place sa fi jupuit de 130 lei/12 ore pt cateva stiuci din balta pe care sa le cauti tot anul, nu pot sa-ti doresc decat fir intins.

livyou62
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mar 2011, 10:31

Mesaj de livyou62 » 02 Apr 2011, 11:58

Asa e......Leba...eu,mai propun si o bataie de la paza la inceput de partida,pentru cresterea adrenalinei si incalzire.............! Cu abonament si reducere sunt total de acord...........vreau 2 sepci! :roll:

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 02 Apr 2011, 12:34

livyou62 scrie:Asa e......Leba...eu,mai propun si o bataie de la paza la inceput de partida,pentru cresterea adrenalinei si incalzire.............! Cu abonament si reducere sunt total de acord...........vreau 2 sepci! :roll:

Cred ca nu m-ai inteles, nu asta am vrut sa spun. Am fost martor la destule maceluri pe ape private, fie japca, fie retinut mai mult decat e voie (aici sunt bland...stiu destui care-mi povestesc senini de portbagaje de peste..), fie alte magarii.
In Romania si nu numai, legea se face cu pumnul...cum dracu sa te simti cand vine unu si te fura pe fata...sau pe din dos?
sacosa....ah, sacosa!
Si eu sunt de parere ca e mai bine cu politie decat sa alergi dupa doi pesti intr-un hectar de apa din cauza ca au fost altii inainte si au ras totul!
...e simplu, astea sunt regulile, iti place te bagi, nu-ti place mergi in alta parte.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

livyou62
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mar 2011, 10:31

Mesaj de livyou62 » 02 Apr 2011, 12:49

Este o gluma,dar si o sugestie in acelasi timp...................vreau 2 sepci! :evil:

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 02 Apr 2011, 12:55

Urmaresc de mai mult timp proiectul asta. Imi place ca este prezentat intr-un mod placut, cu poze de calitate, cu oameni care iubesc pestii si mai ales BANII. Chiar daca am scris cu caps-lock, nu e ceva iesit din comun ca intr-o afacere sa te intereseze in primul rand profitul.
Asa cum bine a spus si Biban, pretul de 130 de lei pentru o zi de pescuit este din cale-afara de mare, mai ales raportat la puterea de cumparare a romanilor. Ca sa fie putin mai transparent, transpunand 130 ron in euro, ies 30+ euro pe zi.
Salariul mediu pe economie este aproximativ 1800 lei brut, ceea ce inseamna in jur de 435 euro brut. Sa ceri aproape a 10-a parte din salariul unor oameni care sunt si asa stresati, mi se pare putin peste masura.
Nu vreau sa fie perceput gresit, dar clar este un pret mare, mai ales ca pana acolo mai trebuie sa mai bagi si benzina dus-intors de macar 20 de euro (plecand din Bucuresti).
Trebuie sa fiti constienti ca banii astia nu ii poate da oricine, mai ales ca regimul de pescuit nu este ca la crap, unde pescuiesti de pe mal si poti sta pe balta zile la rand.
Asa cum zicea si Stripper, e ok sa ceri banii astia, dar serviciile sa fie pe masura.
O chestie foarte misto care mi-ar placea sa o vad, ar fi un fotograf care se vrea profesionist, care sa faca poze la pescari si sa le ofere in format digital la cateva zile dupa partida de pescuit. Tot in aceeasi arie, cineva care filmeaza drilurile in format HD ar fi binevenit.
O cafea gratuita cand ajungi dimineata pe balta, o apa rece in miezul zilei nu cred ca e mare lucru de inclus in banii respectivi.
In general, o afacere la inceput necesita investitii continue si amotizare destul de lunga, in conditiile in care nu e un BOOM in ceea ce inseamna afaceriile. Trebuie sa recunoastem ca o balta de pescuit nu se transforma in profit peste noapte, asta fiind unul dintre motivele pentru care trebuie abordata o strategie a pasilor marunti.
Va promovati destul de agresiv si cu toate astea insuficient. Pe o parte starniti foarte mult interes si pe de alta parte ii goniti pe cei interesati din cauza pretului.
Ma doare fix in cot ca nu pot sa iau pestele acasa, chiar nu ma intereseaza asta. In schimb pot sa spun ca e aberant sa zici ca nu ai voie sa pescuiesti de pe mal dar sa nu oferi barca in pretul zilei de pescuit.
E ca si cum mi-ar da cineva o masina sa ma duc undeva, dar fara sa imi fi pus si benzina aferenta. Logic nu? :roll: Poate ca nu e cea mai stralucita comparatie, dar e suficienta pentru a sustine un punct de vedere.

Alta chestie care ma deranjeaza, este faptul ca mi se spune ca e voie doar cu motoare electrice, desi in multe poze am vazut cateva barci cu motoare termice. Pai regulile sunt pentru toti sau nu?

Una peste alta, chiar daca sunt relativ revoltat, eu o sa vizitez la un moment dat balta, chiar daca nu stiu exact cand.

E prima oara cand vad un administrator de balta care cere pareri potentialilor clienti, motiv pentru care am decis sa scriu si eu aici. Cu toate astea, trebuie sa va asumati raspunderea pentru feedbackul posibil negativ.

Sper ca am fost suficient de expliciti in ceea ce am spus mai sus. Sunt sigur ca mai e mult de munca, inclusiv la schimbarea mentalitatii administratorilor.
Va rog sa incercati sa mai "taiati" din exclusivismul pe care il are ca tinta balta asta.

Eu va doresc totusi, sincer, mult succes in tot ceea ce intreprindeti. Stiu ca sunteti o echipa de oameni muncitori, iar satisfactia nu se va lasa asteptata prea mult.

PS: Nu vreau sapca. Prefer sa mi se ofere barca la prima partida de pescuit.

Cele bune,
Adrian
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Scrie răspuns