Lacul Mihailesti 2015

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de dumitrache » 14 Ian 2015, 11:01

Am fost anul asta de cateva ori pe hobaia,niciodata mai mult de 12 ore ca n ai voie...am fost printr-o cunostinta.De fiecare data am prins minim 2 crapi, cel mai mare 6 kg(prins de un prieten)din ce am stat de vorba cu ceilalti pescari nu se mai prind pesti mari, nu prea mai sunt...data viitoare o sa incerc si la spining

Avatar utilizator
piktoru_84
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 266
Membru din: 03 Feb 2008, 12:54
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de piktoru_84 » 12 Feb 2015, 14:25

pana la urma se poate pescui pe mihailesti?....dupa mal sau din barca?
born to xxx forced to work

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de stefanflorin » 12 Feb 2015, 19:37

niet! :elkgrin:
Urasc atarnatorii!

valyxman
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 23 Aug 2013, 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de valyxman » 14 Apr 2015, 11:30

Salutare,
Am fost eu acum de Paste in zona Posta.
Am ales sa dau pe cursul Argesului iar taxa este de 50 ron pe 12 ore doar ziua. Noaptea nu se poate, sau cel putin nu inca.
Rezultat un somn de 9 kg la stationar si rama neagra.

Diferente fata de ani trecuti sau cel putin ultimi 2 de cand am frecventat acest loc ar fi paza si conditii umane (a aparut o toaleta).
Pot sa mai spun ca in opinia mea si mentionez ca nu sunt prea experimentat a scazut daca nu total atunci cel putin simtitor braconajul pe zona concesionata. Daca anul trecut pe vremea asta cand mai ramaneam peste noapte treceau dis de dimineata barci sa verifice capcanele sau ce naiba or fi lasat ei legare de salcii, de data asta incepand de la 4 dimineata nu eram decat eu si linistea. Daca intentionati sa mergeti va sugerez sa fiti cat mai cinstiti cu paznici sau personalul ca sincer mie inca imi mai batea inima ca la iepure dupa ce prinsesem singura captura si deja proprietarii stiau ca l-am prins. Au un set de camera video de toata frumusetea. La Dunare ar fi bune asemena echipamente doar sa fie operete de oameni cu la fel de mult zel ca pe Mihailesti! :)
Daca mai vrea cineva info sa dea un semn ca le comunic.
Pentru foto pun un link unde am gasit pozele facute de cei ce administreaza locatia. (eram curios sa le vad si eu, deci nu ma certati daca nu e permis, dar eu nu am foto)
http://www.motociclism.ro/forum/index.p ... t-in-2015/

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de Gogol » 14 Apr 2015, 14:08

Cum se poate sa te taxeze pe raul Arges? Pana la urma e apa publica, râu..

valyxman
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 23 Aug 2013, 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de valyxman » 14 Apr 2015, 15:48

Ai dreptate ca si intrebare general vorbind.
Dar da te taxeaza, cu tot ce trebuie chitanta scrisa cu mare atentie.
Despre legalitatea faptului in sine cred ca au fost si vor fi dezbateri dar practic esti taxat intre baraj si podul de cale ferata cat este concesionat sau cum so fi nimind.
Anul asta nu se poate pescui nici contra cost decat pe acea portiune de la Posta unde teoretic dar tind sa cred ca si practic au populat o balta izolata de cursul principal al raului cu crap/caras .... Acea balta e 100 ron pe 12 ore.

Eu personal am mers am platit in idea de a evita eventualele certuri. oricum la respectivul loc nu aveam acces decat contra cost datorita barierei.

valyxman
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 23 Aug 2013, 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de valyxman » 14 Apr 2015, 20:12

Salutare din nou,
Legt de aceasta taxa si faptul ca se pare ca mira pe multa lume propun un mic exercitiu.
Am scotocit pe site ANPA si am constatat ca, conform ultimelor date publicate de ei Societatea Pelicalu distribution care elibereaza acele chitante... e cam in neregula. probabil date neactualizate dar oricum merita incercat zic eu.
Azi am trimis mailuri catre toate adresele descoperite ca date de contact la ANPA cat si ADMINISTRAŢIA BAZINALĂ DE APĂ ARGEŞ-VEDEAhttp://www.rowater.ro/daarges/Continut% ... ntact.aspx care teoretic eare in administrare Mihailestiul si raul Arges in general.
Pe siteul acestei autoritati pe langa ce mailuri am trimis.. probabil doar ca sa ma aflu in treaba... dar incerc am gasit si deschis un fel de topic cu parerea publicului.
Pun link mai jos si rog lumea intereata sau revoltata de astfel de situatii sa subscrie. poate iese ceva!
http://www.rowater.ro/daarges/Lists/Com ... 20PMB.aspx

valyxman
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 23 Aug 2013, 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de valyxman » 14 Apr 2015, 20:26

Sunt chiar curios daca se mai prinde cineva la o "tentativa de protest" ca sa ii zic asa si in alta parte decat aici pe forum unde am citit mult si scris putin datorita lipsei de experienta!

valyxman
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 23 Aug 2013, 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de valyxman » 16 Apr 2015, 13:07

Adresele de mail pentru sesizari (la toate astea am trimis eu):
dispecer@daav.rowater.ro, dispecer@agwater.ro, narcis.mataoanu@daav.rowater.ro, octavian.tanasescu@daav.rowater.ro,
tatiana.diaconu@daav.rowater.ro, anpamuntenia@anpa.ro, anpa@anpa.ro, dispecer.sgagr@daav.rowater.ro,
dana.petcu@daav.rowater.ro, dragos.stoica@daav.rowater.ro

Daca nu e lumea interesata va rog sa imi spuna cineva sa ma exclud din problema ca nu vreau sa fiu plictisitor!

bebesal
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 16 Mar 2010, 15:36

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de bebesal » 05 Iul 2015, 09:34

din surse de incredere am aflat ca se poate pescui pe mihailesti cu permis de la ministerul agriculturii,daca cineva este mai bine informat va rog sa ne luminati si pe noi

Scrie răspuns