lacul Maneciu - cine stie?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 28 Iul 2008, 10:23

Cred ca asa e cel mai bine. Ionut, fa un pustiu de bine si intereseaza-te de problema. :wink:

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 03 Aug 2008, 08:20

fario, chiar te intereseaza regimul lacului?!?! pe bune...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 03 Aug 2008, 09:36

http://www.infocompanies.com/Ocolul-Sil ... 112999.htm

Uite ce am gasit... poate ca voi sunteti mai grabiti ca mine...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 03 Aug 2008, 17:21

am trecut peacolo acu doua saptamani si chair ma impresionat lacul.
am zis ca poate merg si la pescuit odata... da pe marginea drumului erau o gramada de pancarde cu pescuitul si scaldatul interzis, si mi-a cam iesit ideea din cap... totusi, daca mergeti, da-ti un semn sa stim si noi care e regimul peacolo.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 04 Aug 2008, 10:29

Dornea Ionut scrie:fario, chiar te intereseaza regimul lacului?!?! pe bune...
Pai desigur, prefer sa pescuiesc legal unde si cand se poate. Dar daca nu si nu, atunci reimbrac vesta de braconier fara remuscari! Vorba lui Mussoloni: "remuscarile si auto-invinovatirea sunt ale omului slab! Cei puternici fac ce vor si nu se gandesc in urma!"

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 06 Sep 2008, 12:51

eu oricat incerc sa fiu de legal tot nu reusesc :(

pentru Maneciu si Teleajen se pot lua autorizatii de la ocolul silvic care e chiar la gara. Teoretic doar. Practic nu. Persoana care se ocupa de autorizatii este ing. Breazu, pe care nu l-am gasit niciodata acolo, e adevarat ca merg sambata sau duminica. dar nici nu a venit nimeni in control. portarul de la ocol mi-a recomandat ca daca vine vreun control sa le zic sa imi taie chitanta ( nu de amenda :) ) la fata locului. deci se poate merge. eu am fost de 3 ori acolo, ultima data acum vreo 2 luni doar pe rau, in coada lacului se facea baie si se dadea la peste unde se facea baie :) , deci nu am insistat. Am mers cam 2-3 km prin apa de la coada lacului in sus, locuri de pescuit la greu (cred ca este apa cu cel mai bun potential cel putin fizic pe care am pescuit, dintre raurile montane) dar nu a tras nimic. Erau doar pestisori de 5 cm care urmareau rotativa , probabil clean sau pastrav, nimic insa serios. maine cred ca merg iara, stau in dubiu intre Paltinu si Maneciu, dar daca merg, merg pe rau, ca ma descurc mai bine.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 06 Iun 2009, 13:22

a mai fost cineva pe acolo anul asta??? Se da voie la pescuit?? Ma gandeam sa fac o iesire zilelea stea pe rau mai sus de lac. Care mai sunt conditiile de pescuit??

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iun 2009, 22:00

M-am plimbat azi, 8 iunie, pe malul lacului Maneciu dar a inceput sa ploua tare pe la 10 asa ca am plecat repejor. Mu am vazut pescari, doar cativa scaldatori care de frica fulgerelor au iesit iute din apa!
In schimb am ajuns la Cheia si acolo, langa vila Zaganul, curge teleajenul superior, un parau nu mai lat de 3 m dar cu cascade podite de toata frumusetea. Evident pancarte cu Pescuitul interzis dar cativa pescari fara grija practicau indeletnicirea. Am incercat intai cu linguritye rotative Mepps nr 00 si 0, 1, dar nu am avut nici un tzac asa ca, scuze fata de cei mai "legalisti" am scos varga telescopica de 3,5 m, si am dat cu rama rosie de gunoi. Am avut un pastravior de 10 cm, eliberat imediat fara rani serioase, si inca unul tot mic scapat. Raul arata ff bine, cascadele alea podite asigura apa adanca si oxigenata dar se pescuieste prea mult, probabil la naturale si multi nu elibereaza nici puuietul...asa ca vii acolo mai mult pentru peisaj si aer bun. Daca a reusit cineva sa agate acolo pastrav de macar 20 de cm sa ne spuna!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 14 Dec 2010, 09:43

mai stie cineva ceva de lacul asta ?
ce peste tine ?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
AdarMarian
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 29 Aug 2011, 08:31
Localitate: Republica O.Goga, colt cu Nerva Traian

Mesaj de AdarMarian » 29 Aug 2011, 19:18

Actualizez informatiile despre Maneciu, dat fiind ca de peste un an nu s-a mai scris nimic:
1 - Lacul este in administrarea Asociatiei Penes Curcanul.
2 - In mod normal oricare posesor de permis ar trebui sa achite o taxa de 5 lei pe zi si 30 de lei pentru cine nu-l are, insa cum "normal" in Romania este doar programul de la masina de spalat, toti platesc 30 de lei, desi asociatia detinatoare a luciului de apa a semnat un protocol de reciprocitate...
3 - Lacul tine clean frumos si mare, insa intr-o singura zona - sau doar acolo l-am gasit eu. :D
4 - Locuri de pescuit pe mal sunt putine si greu accesibile, plus faptul ca aproape intrega latura stanga a lacului este ingradita, mai peste tot fiind teren in proprietate privata.
5 - Pentru cei care intra cu barca, vesta de salvare este obligatorie.
6 - Intr-o zi de pescuit (in jur de cinci ore) am reusit sa prind doi cleni, unul punctabil (pe la 30 cm sau chiar mai mult) si celalalt sub barem, oricum retinuti amandoi, plus o ruptura - banuit fiind un pastrav - ocazie sa-i spun adio ultimei rotative Mapps - fara regrete.
7 - Mai jos aveti imaginea turului de lac facut de mine, punctele rosii reprezentand locurile unde am lansat (copaci cazuti, parauri care se varsa-n lac, diverse structuri scufundate), cu mentiunea ca numai doua dintre ele s-au dovedit norocoase in cazul meu:

Imagine

Barca o puteti lansa pe apa doar in apropierea barajului, oriunde altundeva treaba asta devenind o aventura in sine...

Imagine

PS. In zona exista pensiuni, una dintre ele fiind administrata de un coleg pescar, avand trei iazuri in imediata apropiere, cu preturi la cazare si pescuit absolut rezonabile.

Scrie răspuns