lacul Maneciu - cine stie?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 01 Aug 2007, 18:07

:?: :roll: Daca pescuitul teoretic e interzis acolo, nush daca ai unde plati. De asta am intrebat si eu de regimul lui, mai ales ca auzisem ca ar fi pazit de jandarmi....

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 02 Aug 2007, 11:34

Aceslasi lucru este valabil si pentru barajul Tarlung (pe acelasi drum spre Brasov, pe dreapta, la intreare in Sacele): PESCUITUL INTERZIS !!!!

De ce? Barajul Tarlung este sursa de apa potabila pentru Brasov. De cand pescuitul sportiv este mare poluator al surselor de apa potabila? Parerea mea este ca niste Gigei care nu au nimic de spus s-au gandit ei bine si au hotarat: "Aici nu se pescuieste!"
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 02 Aug 2007, 12:01

Asa e! Numai ca pe Tarlung se poate pescui, desi teoretic nu ai voie. La Maneciu auzisem de jandarmi...poate sunt numai povesti...Nu vad cum pot io sa poluez apa cu un vobler, da ma rog....atata timp cat nu intru in apa s-o tulbur, nu arunc mizerii pe mal, etc... ar trebui sa fie ok, zic io. Daca mergi pe malul lacului, gasesti numa pet-uri si o groaza de mizerii... in mod normal ar trebui sa fie ca la farmacie (pastrand proportiile) daca tot e rezervor de apa potabila... Chestia asta cu "pescuitul interzis" e o tampenie, ca multe altele de la noi. Pan la urma tot am sa ma risc la un Maneciu, sa vedem, ce iese: peste sau se lasa cu arestari? :lol:

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 02 Aug 2007, 12:20

dai si tu un feed-back ... vreme frumoasa si drum bun!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 21 Iul 2008, 09:04

A fost cineva de curand la pescuit pe acest lac ?
ce regim are ?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 24 Iul 2008, 18:36

Eu nu am mai ajuns. Am auzit ca ar fi "pazit" de jandarmi, in cazu asta prefer sa merg undeva unde pescuiesc linistit.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 25 Iul 2008, 21:16

Nu exista asa ceva . Teoretic, de controale se ocupa cei de la ocolul silvic din localitate, dar eu de fiecare data can am incercat sa imi iau autorizatie de la ei, nu am reusit , ca nu era inginerul acolo, si venind din Bucuresti nu era sa ma intorc acasa , asa ca am mers la pescuit. ultima data am fost doar pe rau, cam 3 km inainte de intrara in lac, sambata trecuta! Peisaj de vis, nu am vazut niciodata o apa cu atatea locuri bune de pescuit vorbind ca si densitate. Nu a tras nimic, in afara de niste pestisori de 5 cm care urmareau rotativa pana langa mal, nimic.n coada lacului erau niste gaozari cu vergi de 10 metri care dadeau la pluta , tot uracu si coborau dealul, da rnu am vazut sa prinda ceva. Daca nu suferi traume ca nu prinzi peste, merita plimabrea si sa te antrenezi sau sa te menti in forma fizica.

Avatar utilizator
Gerula_
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 24 Iul 2008, 17:32

Mesaj de Gerula_ » 25 Iul 2008, 21:42

Aveti grija cum circulati pe maluri, ca s-au inecat o gramada de pescari acolo. Solul e FOARTE instabil in zona, malurile sunt abrupte si adancimea mare.
Cu lacrimi, Bastus!

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 25 Iul 2008, 22:05

Lacul Maneciu... Este un baraj de acumulare...
Sa fie pazit de jandarmi?!?! Ma indioesc!!! Poate ca vin doar sa controleze. Auzeam acum vreo cativa ani cum ca ar fi concesionat luciul de apa, deci si pescuitul. Nu mai stiu care este situatia lui exacta in momentul de fata, dar arata destul de bine... Zona este extraordinara... trebuie mers, zic eu, si intrebat ici si colo printre localnici. Personal nu am pescuit in el, dar as incerca....
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 28 Iul 2008, 09:52

Dornea Ionut scrie:Lacul Maneciu... Este un baraj de acumulare...
Sa fie pazit de jandarmi?!?! Ma indioesc!!! Poate ca vin doar sa controleze. Auzeam acum vreo cativa ani cum ca ar fi concesionat luciul de apa, deci si pescuitul. Nu mai stiu care este situatia lui exacta in momentul de fata, dar arata destul de bine... Zona este extraordinara... trebuie mers, zic eu, si intrebat ici si colo printre localnici. Personal nu am pescuit in el, dar as incerca....
Ionut, fiind tu din Ploiesti (sper ca nu ma insel), nu ai putea telefona la Ocolul Siulvic Maneciu sau la Directia Silvica Prahova ca sa stim exact ce regim are acest lac? Altfel stam doar cu supozitii! Am dat si eu pe Teleajen aval de Cheia si doar pastraviori am prins, in schimb unul singur de 23 cm in Cheia chiar langa Hotel Zaganul, intr-o cascada podita! (era prin 2006) Nu aveam permis, nici nu stiam daca era voie sau nu, dar fiind seara tarziu eram sigur ca padurarii s-au retras la carciuma iar jandarmii montani la cazarmi, asa ca am riscat. Poate repet experienta in septembrie!

Scrie răspuns