Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pogonel
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 18 Dec 2012, 18:21

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de pogonel » 14 Apr 2013, 22:10

frumoasa poza pe site tau, esti BUN! imi place! te rog da detalii despre locurile unde pescuiesti si momelile folosite, ce fir folosesti?

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 21 Apr 2013, 19:13

Am iesit azi in plimbare. Lacul este tulbure pana la baraj. In afara de oblete la tunel, nu am vazut sa se prinda altceva.
Am dat peste un articol interesant, referitor la interesele care guverneaza pescuitul pe lac http://www.realitateamedia.ro/eveniment ... legea.html

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de pensionaru » 22 Apr 2013, 19:57

tanase_cornel scrie:Am iesit azi in plimbare. Lacul este tulbure pana la baraj. In afara de oblete la tunel, nu am vazut sa se prinda altceva.
Am dat peste un articol interesant, referitor la interesele care guverneaza pescuitul pe lac http://www.realitateamedia.ro/eveniment ... legea.html

Era de asteptat ce se intampla pe lacul Izvorul Muntelui. Din pacate il cunosc personal pe acest sfermas si stiu ce-i poate pielea.
Curios cum un instalator a ajuns asa repede un "patronel" sef de asociatie de vanatori si pescari. Sunt foarte multe interese pe acest lac si anume : de la cei care fac acvacultura foarte profitabila pana la cei care braconeaza in numele unor sefi mari din politie si procuratura. Pacat!
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

dan_rotaru
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 06 Feb 2011, 19:21

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de dan_rotaru » 22 Apr 2013, 20:20

Explicati-mi si mie, va rog frumos. Daca vreau sa ma duc la pescuit pe Izvoru Muntelui, am permis ANPA, de unde trebuie sa mai au avize si ce tre sa mai platesc, si unde? Ca vreau sa am liniste acolo nu am chef sa ma trezesc cu gealati de orice fel pe linga barca mea....

catalinsv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 07 Apr 2013, 10:34

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de catalinsv » 22 Apr 2013, 21:05

eu nu mai zic nimik, am facut sambata o iesire pe bicaz si iata ce am gasit
http://www.youtube.com/watch?v=1ixqeI2VdHc :wallbash: :wallbash: :(

pogonel
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 18 Dec 2012, 18:21

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de pogonel » 22 Apr 2013, 22:07

de ce nu face nimic autoritatile??? ce trebuie facut ptr a se lua masurile de rigoare de catre autoritati? este in masura careva sa faca ceva ptr oprirea ilegalitatilor de pe acest lac?

pogonel
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 18 Dec 2012, 18:21

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de pogonel » 22 Apr 2013, 22:12

dan_rotaru scrie:Explicati-mi si mie, va rog frumos. Daca vreau sa ma duc la pescuit pe Izvoru Muntelui, am permis ANPA, de unde trebuie sa mai au avize si ce tre sa mai platesc, si unde? Ca vreau sa am liniste acolo nu am chef sa ma trezesc cu gealati de orice fel pe linga barca mea....

te duci si pescuiesti pe lac in mod legal, daca esti ghinionist va veni un natarau sa-ti sufle in ureche ca esti 'dator' cu 26 ron/zi ptr a putea pescui.Din punctul meu de vedere merita sa-l faci sa fuga putin dupa tine!

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 22 Apr 2013, 22:18

Catalin, erau puse la Potoci? Trebuia sa dai un telefon la 112. Eu am mai sunat la ei si de obicei trimit jandarmii sau politistul din zona. E pacat ce se intampla insa problema e cunoscuta de toata lumea si ca peste tot in tara nu se face nimic...
@ Dan, in mod normal e indeajuns ANPA-ul. Pana acum un an se mai platea o taxa la Lupul Cenusiu (15 lei pe zi sau 80 de lei pe an - daca aveai deja ANPA-UL) insa din ce stiu, nici ei nu mai au in administratie luciu de apa. Taxa suplimentara era necesara pentru zona delimitata de golful Secu si comuna Ceahlaul, malul stang.
Acum lacul este in administrarea Romsilva. Ei sunt singurii care ar mai putea cere o taxa.

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 01 Mai 2013, 21:03

Conditiile s-au schimbat de la ultima iesire. Acum apa are 12 grade si pestele a parasit gropile de iernat. O parte a depus (nu am idee ce specie) si in consecinta bibanul e in mal la servit icre. Apa e inca tulbure insa da semne de limpezire.
Acum de 1 mai, s-a deschis si sezonul la pastrav (bineinteles doar cu momeli artficiale)
Fire intinse! :respekt:

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 03 Mai 2013, 10:51

In ultimile săptămâni s-au intensificat controalele jandarmilor pe lac, lucru care nu poate decat sa ne bucure. Nu uitati ca este permis doar pescuitul la pastrav cu momeli artificiale. Fire intinse!

Scrie răspuns