Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
smaf
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 01 Aug 2016, 15:12

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de smaf » 01 Aug 2016, 15:38

mihai.t scrie:
mynu_cs scrie:
Bodnar scrie:Mai bine punem stiuca....e teritoriala, sta dupa ragalii, pica mai greu la plase si ii place tot ce are coada prin lac, plus ca ii place mai mult la munte decat salaului :idea: Inca ceva in 3 ani se face de un kg.

Eu as zice nu la ambele specii..

Fara un studiu de impact e nebunie sa introduci intr-un lac asa mare..

O data bagat.. nu mai ai control .
Studiu de impact.
Acum aproximativ 25-30 ani s-a facut studiu de impact pt popularea lacului cu salau. Din ce stiu de la o sursa sigura (a lucrat la statiunea piscicola potoci) s-a ajuns la concluzia ca se poate popula cu salau.
Problema e ca s-a comandat puiet de salau, dar "desteptii" au trimis puiet de biban. :respekt:
salut tuturor!!!
Am intrat din greseala pe acest forum si ma captivat discutia voastra despre salau. Trebuie sa va informez ca lacul este deja populat cu salau. Am prins doua exemlare(300gr) sambata 31.iulie 2016 la uzina din coada lacului la 1 km de viaduct, tot in aceasta saptamana alt pescar a mai prins un exemplar. Intrebarea mea este : ce se va intampla cu celalte specii(porcan, clean, mreana, scobar, pastrav.....).

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 29 Aug 2016, 13:59

Sper ca i-ati eliberat...

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de Sorin » 30 Aug 2016, 09:11

smaf scrie: salut tuturor!!!
Am intrat din greseala pe acest forum si ma captivat discutia voastra despre salau. Trebuie sa va informez ca lacul este deja populat cu salau. Am prins doua exemlare(300gr) sambata 31.iulie 2016 la uzina din coada lacului la 1 km de viaduct, tot in aceasta saptamana alt pescar a mai prins un exemplar. Intrebarea mea este : ce se va intampla cu celalte specii(porcan, clean, mreana, scobar, pastrav.....).

ce se va intampla ? primul dispare cleanul ....incet si sigur .....ca pe Colibita
desi exista obleti din belsug salaul prefera cleanul pe care se pare ca il prinde mai usor si e mai ,,giusi''
salauel e extrem extrem de prolific si va deveni rapid rapitorul principal...dusmani naturali acolo nu are

sa faci dintr-un lac de munte un habitat de salau mi se pare deplasat ....dar ...asta e ...
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de razvan cristescu » 31 Aug 2016, 12:34

La fel se intampla si cu lacul Prisaca/7 izvoare de pe cerna,imediat in amonte de herculane.Ca si bicazul,fiind la altitudini relative joase (450-500 m alt) sunt potrivite pt. speciile de peste din zonele colinare/deal.Chiar si lacurile de altitudine mai mare (Trei Ape CS-800-900 m alt.) au populatii in crestere de salau.Din cate am inteles pare ca salaul si pastravul nu se deranjeaza unul pe altul.In plus se poate extinde perioada de pescuit si dupa 15 septembrie (cum e cazul lacului 7 izvoare) deci poti pescui si iarna cand ai celel mai mari sanse sa prinzi un pastrav de lac capital(binenteles sa-l si eliberezi).

cezaroi
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 21 Noi 2011, 09:20
Localitate: Vatra Dornei, Suceava

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de cezaroi » 19 Feb 2018, 08:14

Stie cineva in ce conditii legale se poate pescui pe lac?

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de pensionaru » 19 Feb 2018, 19:33

cezaroi scrie:Stie cineva in ce conditii legale se poate pescui pe lac?












AJVPS Neamt a distribuit un link.

12 Ianuarie ·
...













Obtinere permis de pescuit in 2018 (ANPA si ARBDD)

Cum obtinem permisul de pescuit in 2018 (ANPA plus PG-uri & ARBDD)? Acte necesare, pasi de urmat, adrese utile.



feedershop.ro
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de vali stratonov » 19 Feb 2018, 19:37

cezaroi scrie:Stie cineva in ce conditii legale se poate pescui pe lac?
In primul rind sa ai cartonasul ANPA ...fara el nu poti pescui nicaieri...si in plus 15 roni / zi platit la fata locului.

Sau poti sa te faci membru al Asociatiei Lupul Cenusiu , Neamt ...taxa 100 roni/ an cu ANPA inclus :respekt:
Sau membru la AJVPS Neamt , 300 roni / an, cu ANPA inclus. :lol1: :lol1:

Acum cum preferi sau la cine ii convine mai mult. :respekt: :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de IlieNeamt » 20 Feb 2018, 20:46

cezaroi scrie:Stie cineva in ce conditii legale se poate pescui pe lac?
Conform Rezultatele comisiilor de evaluare a documentațiilor pentru atribuirea contractelor de utilizarea resurselor acvatice vii în scop recreativ, Secțiunea I perioada 11-24.07.2017 de pe site-ul http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3-recreativ/ 1/3 din lac este administrata de Asociatia Lupul Cenusiu pana la data de 31.05.2018 iar 2/3 din lac de catre AJVPS Neamt (pe o perioada de 10 ani incepand cu septembrie-octombrie 2017).

Imagine

Nu stiu ce se intampla cu portiunea de lac administrata de Asociatia Lupul Cenusiu dupa data de 01.06.2018 dar presupunand ca ramane zona neconcesionata este necesar permisul ANPA albastru. Anul trecut cotizatia de membru la Asociatia Lupul Cenusiu era de 100lei/an (nu stiu daca ofera si permis ANPA - anul trecut am fost membru in aceasta asociatie si nu am primit asa ceva) dar cred ca se poate plati si pe zi (15lei).

*Tarifele de acces in zonele de pescuit atribuite A.J.V.P.S Neamț pentru anul 2018 sunt urmatoarele:
Barbați 18-64 ani/ Femei 18-59 – 200 lei
Barbați 64-74 ani/ Femei 60-70 – 100 lei
Elevi / Studenți/ persoane cu dezabilități – 100 lei
Copii sub 14 ani/ Barbati si femei 75-79 ani – 100 lei
Peste 80 ani / veteran de razboi - 30 lei
-taxa de inscriere pentru persoanele care vor sa devina membri A.J.V.P.S Neamț este de 100lei , de la aceasta taxa fac exceptie membri care au achitat cel putin o cotizatie A.J.V.P.S Neamț in ultimii 2 ani.

*Tarifele de acces in zonele de pescuit atribuite A.J.V.P.S Neamț pentru anul 2018 pentru persoanele care nu sunt membri pescari al A.J.V.P.S Neamț sunt:
-cotizatie pescuit 1 zi - 15lei
-cotizatie pescuit 1 saptamana - 35lei
-cotizatie pescuit 1 luna - 100lei

PESCARII CARE NU SUNT MEMBRI A.J.V.P.S. NEAMȚ SUNT OBLIGATI SA ELIBEREZE TOTI PESTII CAPTURAȚI!(sistemul catch&release – fara retinerea pestilor, cu evidentierea capturilor in fisele de captura)..cotizatia se achita anticipat la sediu asociatiei, magazinele partenere sau online inainte de a incepe partida de pescuit...

Regulamentul complet AJVPS Neamt a fost publicat pe facebook :
Imagine
Imagine

Ultimul regulament publicat pe facebook de catre Asociatia Lupul Cenusiu a fost in 2015 si poate fi vizualizat aici : https://www.facebook.com/lupulcenusiu.r ... 7429382351

Facebook Ajvps Neamt : https://www.facebook.com/AJVPS-Neamt-362090717564492/
Facebook Lupul Cenusiu : https://www.facebook.com/lupulcenusiu.ro/
www.pentrupescuit.ro

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de vali stratonov » 21 Feb 2018, 17:14

Buna reclama Iliuta draga...
Dar pina una alta vezi cum balizezi pe apa perimetrul atribuit Ajvps Neamt.
Nu de alta dar s-ar putea intimpla sa aveti discutii cu oameni din barci care nu o sa stie care e limita jurizdictionala
a fiecarei asociatii in parte....care sa ia mai repede taxa de 15 roni/zi.
Din pacate numai in tara asta se poate ca pe acelasi lac sa fie 2 concesionari. :wallbash:
Toate manevrele astea sunt in detrimentul pescarului sportiv...si in folosul celor care vor face bani din asta fara sa faca prea multe pt cei ce pescuiesc acolo.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de Bodnar » 23 Feb 2018, 22:23

De unde sa te controleze astia din barca ...ca ei nu vin nici pe uscat...si AJVPS abia a primit donatie o barcuta de 2 m
As vrea sa fie o prohibitie la BRACONIERI....sa-nceapa ASTAZI.....si sa tina pana IERI...

Scrie răspuns