Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de Bodnar » 07 Feb 2015, 23:07

Buna idee.....cu vreo 2-3 mil euro populezi la minim asa...si peste 5-6 ani poti prinde eventual 5-6 bucati pe zi. Sa nu uitam lacul are minim 100 mil mcubi de apa....cel putin 500 de bronconieri.....cateva milioane de tone de ape poluate. Traim in Romania nu ne surprinde cu idei din astea...de altfel laudabila initiativa ta.
As vrea sa fie o prohibitie la BRACONIERI....sa-nceapa ASTAZI.....si sa tina pana IERI...

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 07 Feb 2015, 23:37

Lacul e luat in concesiune de Lupul Cenusiu pana in 2018 insa nu strica sa verifici la ANPA ca sa fii sigur. Despre populare, desi pare o idee buna, nu e chiar asa. Si popularile astea cu introducerea unei specii noi, se fac in urma unui studiu de impact.Din intentii bune poti face mai mult rau! Stiu ca la Colibita de cand s-a bagat salaul, s-a cam terminat cu celelalte specii si acum nici salaul nu prea mai are ce sa manance. Insa e posibil sa imi fi dat pescarii cu care am vorbit eu o situatie incorecta... Cel mai sfant ar fi sa populam cu pastrav si lostrita. Oricum e un lac de munte! Salaul, la campie unde ii e locul :)

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de boistean » 08 Feb 2015, 11:46

pe site-ul anpa, Bistrita este prinsa, in jud. Neamt, doar de la Barajul Reconstructia in aval...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de vali stratonov » 08 Feb 2015, 16:04

Lacul e luat in concesiune de Lupul Cenusiu pana in 2018
Pina in 2019 inclusiv din cite stiu eu.... :wink: :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

mihai.t
senior
senior
Mesaje: 392
Membru din: 13 Mar 2014, 22:07
Localitate: piatra neamt

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de mihai.t » 08 Feb 2015, 17:56

Din ce am auzit lacul ar apartine de romsilva. Lupul cenusiu avea ceva concesionat, dar nu asta conteaza.
Conteaza sa incercam sa schimbam ceva.
In primul rand mentalitatea.
Nu trebuie 2-3 mil euro cum spunea cineva.
Trebuie in primul rand vointa sa facem ceva. :respekt:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de boistean » 08 Feb 2015, 18:55

"AVPS Lupul Cenusiu getioneaza din anul 2009 un tronson de mal cuprins intre Golful Bofu in apropierea gurii de varsare a paraului Schit si Golful Secu , in lungime de 23 de km pe Lacul Izvorul Muntelui (Bicaz).
Lacul Izvorul Muntelui este considerata apa de munte si se afla in administrarea Directiei Silvice Neamt."

asta-i de pe site-ul lor (AVPS Lupul Cenusiu), neactualizat de vreo 2-3 ani.

mihai.t
senior
senior
Mesaje: 392
Membru din: 13 Mar 2014, 22:07
Localitate: piatra neamt

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de mihai.t » 08 Feb 2015, 20:17

Din ce am gasit pe net 1kg puiet salau costa12€. Daca e la100gr/buc atunci ar iesi 0.12€/ buc.
10000 buc*0.12€=1200€.
E un calcul simplu.
Eu cred ca daca am incepe o campanie de strangere de fonduri am putea incerca sa populam lacul.
Ma voi interesa zilele urmatoare unde putem gasi puiet.
Daca cineva stie rog sa posteze.
Eu zic sa incercam sa facem ceva pt ca nici o autoritate (lupul cenusiu, ajvps, anpa, romsilva, etc.) nu vor face nimic in acest sens.
Daca vom gasi 99 oameni care sa doneze 100lei (al 100-lea sunt eu) vom strange 10.000 lei (2200€).
Pt inceput eu zic ca nu-i rau.
Cu stima.

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 09 Feb 2015, 10:36

mihai.t scrie:Din ce am gasit pe net 1kg puiet salau costa12€. Daca e la100gr/buc atunci ar iesi 0.12€/ buc.
10000 buc*0.12€=1200€.
E un calcul simplu.
Eu cred ca daca am incepe o campanie de strangere de fonduri am putea incerca sa populam lacul.
Ma voi interesa zilele urmatoare unde putem gasi puiet.
Daca cineva stie rog sa posteze.
Eu zic sa incercam sa facem ceva pt ca nici o autoritate (lupul cenusiu, ajvps, anpa, romsilva, etc.) nu vor face nimic in acest sens.
Daca vom gasi 99 oameni care sa doneze 100lei (al 100-lea sunt eu) vom strange 10.000 lei (2200€).
Pt inceput eu zic ca nu-i rau.
Cu stima.
Imi sustin punctul de vedere! Nu este bine si nici LEGAL sa introduci o specie noua fara un studiu de impact! Daca doresti sa strangi fonduri si sa populezi cu speciile deja existente ai tot sprijinul meu.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de danone » 09 Feb 2015, 11:41

Cornel are dreptate. A se vedea introducerea somnului pe Ebro. In primul rand ar trebui sa eradicam o specie care se afla in varful piramidei trofice si anume aceea a braconierilor.

mihai.t
senior
senior
Mesaje: 392
Membru din: 13 Mar 2014, 22:07
Localitate: piatra neamt

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de mihai.t » 09 Feb 2015, 11:57

tanase_cornel scrie:
mihai.t scrie:Din ce am gasit pe net 1kg puiet salau costa12€. Daca e la100gr/buc atunci ar iesi 0.12€/ buc.
10000 buc*0.12€=1200€.
E un calcul simplu.
Eu cred ca daca am incepe o campanie de strangere de fonduri am putea incerca sa populam lacul.
Ma voi interesa zilele urmatoare unde putem gasi puiet.
Daca cineva stie rog sa posteze.
Eu zic sa incercam sa facem ceva pt ca nici o autoritate (lupul cenusiu, ajvps, anpa, romsilva, etc.) nu vor face nimic in acest sens.
Daca vom gasi 99 oameni care sa doneze 100lei (al 100-lea sunt eu) vom strange 10.000 lei (2200€).
Pt inceput eu zic ca nu-i rau.
Cu stima.
Imi sustin punctul de vedere! Nu este bine si nici LEGAL sa introduci o specie noua fara un studiu de impact! Daca doresti sa strangi fonduri si sa populezi cu speciile deja existente ai tot sprijinul meu.
Acum 20 ani nu exista in lac biban.
Oare nu bibanul+poluare+braconaj a dus la scaderea considerabila a pastravului? :respekt:

Scrie răspuns