lacul iezer ighiel-alba

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de Teoo » 18 Aug 2010, 07:01

Chiar langa lac nu exista aceasta posibilitate....dar..
Pe valea Ighielului am vazut ca sunt 2 pensiuni , care au aparut.
Sunt la o distanta de 5-6 km de lac.
Pe malul lacului sunt 2 zone in care se poate campa cu cortul.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 01 Sep 2010, 09:18

Am fost pe Iezer in perioada 2-5 august si am stat cu niste prieteni la cabana de pe lac. Lacul era la cota maxima. Am vazut ca are foarte mult clean, majoritatea puiet la 10 cm, dar am vazut si exemplare la juma de metru. Pe inserate se pot vedea pe lac niste "torpile" cam la un metru. Padurarul (Anghel) zice ca este amur. In schimb am vazut ca are si mult caras cam cat palma. Am dat la vobler si la rotativa, insa am prins doar clean marunt numai la vobler. Am incercat si la porumb (la pluta) dar tot clean marunt. Mai erau niste pescari care incercau la fund la porumb dar ziceau ca e vegetatie cu agataturi. Lacul este administrat de Romsilva.Taxa este de 30 lei si se achita la padurar. Am facut si niste poze cu "namilele" ce ieseau seara la suprafata.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 01 Sep 2010, 12:36

...si paduraru il gasim, vine el, ...?!
asteptam pozele :)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 02 Sep 2010, 10:14

MARIUS POPA scrie:...si paduraru il gasim, vine el, ...?!
asteptam pozele :)
Padurarul de obicei, vine el, dar nu e tot timpul la postul silvic, mai pleaca pe teren cu treburi si se intoarce seara. Daca ai noroc poate nu vine si scapi fara sa platesti. Poze o sa postez cat mai repede.

betrezen
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 23 Apr 2016, 13:37

Re: lacul iezer ighiel-alba

Mesaj de betrezen » 23 Apr 2016, 13:47

Salut tuturor,pt cine vrea sa mearga la pescuit pe lacul Iezer(Alba),sa stiti ca nu puteti pescui sub nici o forma,este o pancarda mare cu "pescuitul interzis",iar pe raurile care se formeaza de la lac nici atat,cel putin asa era anul trecut(2015),in septembrie.Raurile sunt pline de pastravi ca palma si mai mici.In schimb zona e superba merita sa mergeti sa o vedeti,drumul cam lasa de dorit,cu un 4x4 urci fara probleme.

Scrie răspuns