Lacul Știucii de la Săcălaia - încotro ?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
salmoman
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 10 Noi 2005, 20:04

Lacul Știucii de la Săcălaia - încotro ?

Mesaj de salmoman » 20 Mar 2010, 20:43

ATENȚIE MARE ! Dupa mai multe amânari, la sedința AJPS Cluj-Napoca din data de 19.03.2010 domnii consilieri au hotărât cu majoritate de voturi (8 la 7) posibilitatea pescarilor sportivi care pescuiesc pe Lacul Săcălaia de a reține câte 2 stiuci pe lună. Ce abuz!
Sper că vă dati seama de faptul că domnii consilieri care au votat această porcărie sunt de aceeași teapă cu acei pescari care vor ține seama de hotărârea lor. Pe de altă parte aș dori să punctez faptul că toți pescarii de spinning din țară care au vizitat Lacul Săcălaia în ultimii 5 ani cu ocazia competițiilor și nu numai, au vazut clar câte eforturi s-au depus și se depun în continuare pentru salvarea și readucerea acestui paradis al pescarilor pe locul pe care îl merită. Dar ce folos ? Parca îi vad pe acesti mâncatori de... pește retinand mârlițe de 15-20 cm în juvelnicul lor găunos, apoi aruncând în apă pet-ul de bere ieftină pe care tocmai l-au ingurgitat de fericire. Cine îi va putea monitoriza pe acesti paraziți ai apelor ? Câte ape de la noi vor mai deveni istorie în urma actiunii inconstiente a unor hămesiți ? Ca să nu mai vorbim de faptul că această hotărâre încalcă în mod flagrant termenii unui contract.
VA URMA !

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 20 Mar 2010, 22:46

Tipii care au votat chestia asta sunt niste gunoaie. Chiar daca sunt din Craiova, Sacalaia e lacum meu preferat. Acum il voi vedea avand aceeasi soarta cu a atator ape..... :cry:
Some people xxx for xxx, some people xxx for voracious prehistoric
dinosaurs, more commonly known as Muskellunge.

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Mesaj de RYOBI » 20 Mar 2010, 23:18

Ma gandesc sa adunati semnaturi membri agvps Cluj ca nu sunteti deacord cu aceasta hotarare si sa o atacati de anul asta o sa-mi vizez si eu permisul la cj doar pt sacalaia de care m-am indragostit.
O sa ajunga si sacalaia ca majoritatea baltilor de pe fizesul Gherlei loc de luat gherla avem in zona o salba de lacuri superbe dar fara peste o sa se mai aduge unul pe lista.
PACAT Si RUSINE
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
nagy victor
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 29 Apr 2009, 21:42
Localitate: oradea BH RO

Mesaj de nagy victor » 20 Mar 2010, 23:53

asocitia trebuie data in judecata de ce-i care administreaza lacul :!: , asata-i prima miscare

lista de care aminteati trebuie semnata de cit mai multi pescari INDIFERENT de ce stil de pescuit practica si indiferent in ce zona a tarii locuiesc , pina la urma urmei ultimul cuvint ar trebui sa fie al beneficiarului , adica PESCARUL SPORTIV ! , aceste asociatii traiesc din taxele si cotizatiile pe care noi le suportam
sa nu se uite niciodata ''Primul a fost PESCARUL si numai dupa aceea au aparut asociatiile si cluburile'', pescarul poate supravietui si fara ei , dar ei fara pescar n-ar exista :!:

Eu nu am fost niciodata la Sacalaia ! dar sper sa se ia masurile necesare pt. ca acest lac sa ramina asa cum a fost pina acum :!:
Pescuitul inainte de toate !

Cine nu respecta natura , nu se respecta pe sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/

https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 21 Mar 2010, 12:40

Opinia ar trebuie sa fie unanima ...aceea de-a pastra C&R pt. stiuca si in anii urmatori...
Din nou AJPS Cluj isi arata neputinta de-a gestiona destinele pescuitului sportiv ....
In plus a mai facut o mare "gogomanie" ,aceea ca a luat aceasta PROASTA decizie dupa ce unii ne-am facut permise AJPS tocmai pt. faptul ca putem pescui intr-una din putinele baltile PROTEJATE ,de bagatu la "sacosa" ......
RUSINICA domnule....morar ,RUSINE Ajps Cluj....

Semneaza:

Vali Stratonov -pescar sportiv
Vali Stratonov-Clubul sportiv de pescuit Abrevis
Vali Stratonov -presedintele Ligii Romine de Spinning.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 21 Mar 2010, 21:16

Mda... probabil ca era doar o chestiune de timp pana cand niste "educati" de-ai regimului de trista amintire rataciti in "democratia" lui Basescu au reusit sa gaseasca o modalitate de a decide pentru ei nu pentru cei care le-au dat banii. Eu zic sa-l puna inapoi si pe Sile si treaba-i buna. In conditiile astea, ii sfatuiesc pe cei de la Energo si pe cei de la Fundatia Pro Sacalaia care au investit vreun leu in tot ceea ce e acolo sa nu permita nicio modificare a regimului de pescuit pana cand asociatia asta mincinoasa nu ii despagubeste si apoi sa-si "frece" balta. Nu imi amintesc sa fi populat ei, ar trebui sa-si revendice si resursele acvatice investite...

Eu nu stiu exact care au fost afacerile pe-acolo dar nu as renunta fara procese cu scandal si daune si despagubiri. Cei care au investit promovand sistemul C&R ar trebui sa-si apere investitiile mai ales ca noi, in numar mare, ii vom sustine sigur.

Altceva nu stiu ce sa mai spun deocamdata... colegu, vindem zillioanele si steezurile si JDM-urile si luam furcile...

Apropos... cei care au fost castigat licitatia pentru Bezid se pare ca au renuntat sau au fost fortati sa renunte, deocamdata vor incepe controalele ANPA... se va pescui numai cu permis ANPA... poate ca unii au dreptate... nu ar trebui sa investim in echipament mai mult de 50 de lei cat e insusi permisul ANPA... traiasca Agentia! Suntem toti agenti 00o... Sa traiti bine! - cu stiucile de pe SIC la sacosha!
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Mesaj de serbanhbk!! » 21 Mar 2010, 22:26

ne mai putem pune speranta in faptul ca cei care prind de obicei stiuca pe sacalaia sunt adeptii C&R asa ca...

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 22 Mar 2010, 02:03

Domnilor
Mi se pare ciudat ca dupa ce Sacalaia a fost un lac uitat de toata lumea acum 4-5 ani si a fost o initiativa de a face Sacalaia un adevarat lac al Stiucilor prin faptul ca a fost decretata metoda C&R ca obligatorie pe lac, sa aud nazbatiile celor de la ajvps.
Suspiciunile fata de C&R au fost mari , am avut multi prieteni care spuneau ca nu va merge : ( cine merge le pescuit fara sa ia un peste acasa?)\
Au trecut cativa ani si intre timp Sacalaia a ajuns de notorietate pe plan national prin capturile care au fost facute acolo.
Cred ca incasarile de la Sacalaia au crescut in aceasta perioada.
Cui iar folosi o alta masura care ar permite scoaterea stiucilor de pe lac?
In momentul cand dam drumul la asta sigur ca gestionarea exacta a cate stiuci vor fi scoase de pe lac va fi o treaba foarte anevoioasa si chiar imposibila in acest moment in care foamea face ca braconajul sa fie in floare peste tot.
Nu stiu ce poate justifica o astfel de masura in afara faptului ca stiucile s-au inmultit prea mult, ceea ce nu cred ca este cazul fiindca in toamna din postarile despre Sacalaia a reesit ca a fost un sezon prost.
Atunci care ar fi explicatia unei asemenea masuri?...Prostia poate ...si bucuria de a ne taia singuri craca de sub picioare...
Sa speram ca vorba cu mintea Romanului cea de pe urma ,va functiona si aceasta masura nu va fi ceea ce se va intampla pe Sacalaia ,fiindca ar fi mare pacat sa distrugem tot ceea ce s-a realizat in ultimii ani.
Doamne ajuta!
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 22 Mar 2010, 20:18

Anul 2009 am fost multe zile pe Lacul Stiucilor cred ca cumulat am ajuns cca 40 zile si in tot acest timp am scris pe acele fise extinderea practicarii C&R la toate speciile de rapitori in afara de Stiuca de exemplu Salau Somn Biban in speranta ca si acest lac va deveni Sarulestiul din Ardeal. Vreau sa spun ca potentialul de dezvoltare inca in acel lac nu a ajuns la maxim dar evolua spre maxim cand o mana de AGVPSISTI BARACUDIERI PLATICARI SI CARASARI au zis ca domnule stiuca din lac distruge restul de fauna acvatica nu se mai prind platici ca alta data ca roata carului dar nu se uitau ca dadeau cu carlige Cibin de 3 cu inaintase de 0.22 pe linii Leska de 0.30 si plute de 5 g si alte grosolanii de care chiar si o scula baracuda mai acatarii se ascunde.
Dar in fine ce ar trebui facut acum este daca sa tot votat tampenia asta sa sa limiteze marimea stiucii care se scoate sa fie max 50 cm si numarul doar la 1 buc cu extindere la tot rapitorul din lac interzicerea mai mult de 2 bete (exceptie spining baitcasting eu merg cu min 3 bete) si a pescuitului la pestisor viu bucata de ficat etc. Eu am luat alt rapitor ce este in lac si anume Salau si cel mai mare a fost de mai bine de 5 kg dar si la acela i-am dat drumul dar daca totusi vreu Salau merg la Metro sau Real si cumpar cat am nevoie de o prajeala sa moara de ciuda vecinii cum mai zice alt monument al Romaniei. Cine vrea stiuca din zona Gherlii sa mearga pe Taga acolo pot da si la pestisor si la Efzzet si daca dau cu Javallon prind cu siguranta bucati frumoase.
Trebuie luata totusi o atitudine eu zic sa o promovam ca zona autonoma C&R la tot ce se afla sub luciul de apa inclusiv bizam si vidra di sa sprijinim fiecare dupa posibilitatile noastre de manifestare si actiune acest mod sanatos de pescuit.

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 22 Mar 2010, 21:02

de cand asteptam sa bag niste stiuca la traista :twisted:
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

Scrie răspuns