LACUL DE ACUMULARE TILEAGD

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Alin Ursut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iun 2005, 08:04
Localitate: Oradea
Contact:

LACUL DE ACUMULARE TILEAGD

Mesaj de Alin Ursut » 25 Iun 2005, 08:21

Dupa parerea mea cel mai fromos loc de pescuit din Bihor este lacul de acumulare Tileagd.Situat la 30km de Oradea in comuna Tileagd contine o mare diversificatie de peste :stiuca,crapi,bibani(care ajung la dimensiuni uriase ptr aceasta clasa de peste),clean,carasi,lostrita,pastrav etc.Pentru informatii despre acest lac astept intrebarile voastre si email la alin_ursutz@yahoo.com :D

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Re: LACUL DE ACUMULARE TILEAGD

Mesaj de Aquaro Angler » 25 Iun 2005, 13:52

Alin Ursut scrie:lacul de acumulare Tileagd contine o mare diversificatie de peste :stiuca,crapi,bibani(care ajung la dimensiuni uriase ptr aceasta clasa de peste),clean,carasi,lostrita,pastrav etc.
Chiar se pescuieste lostrita pe lacul de acumulare Tileagd? Se pare ca este un loc bun de pescuit la rapitori. Cat este taxa de pescuit?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 25 Iun 2005, 15:02

Chiar se pescuieste lostrita pe lacul de acumulare Tileagd?
But of course!
Au fost niste scafandri mai demult si s-au speriat ...
:lol: :lol: :lol:

Motanelcd
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 25 Iun 2005, 19:03
Localitate: oradea

Mesaj de Motanelcd » 25 Iun 2005, 20:51

salut si eu sunt oradean k si tine si sunt perfect de acord cu tine in legatura ce barajul din tileagd!!!!!!aprop:tu pesc de obicei la rapitori?
nu stii cumva de unde as putea face rost de niste lipitori aici in oras??am fost pe la cateva magazine da nimica........
??

Alin Ursut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iun 2005, 08:04
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de Alin Ursut » 25 Iun 2005, 23:52

Pe lacul de acumulare Tileagd nu exista taxa.Singura problema este sa existe asupra pescarului un permis de pescuit emis da AJVPS

Alin Ursut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iun 2005, 08:04
Localitate: Oradea
Contact:

Raspuns pentru adilucu

Mesaj de Alin Ursut » 27 Iun 2005, 07:29

Nu stiu daca pe lacul Tileagd este nevoie de un permis special dar am vazut pescari si din Cluj,Arad,Satu Mare.Locul cel mai bun pentru rapitori este in coada lacului unde s-au prins stiuci "adevarate".Acum merge bine la crap si caras dar mai spre baraj in dreptul satului Urvind.Pentru stiuca merge mai bine cu pestisor viu dar si cu wobller.Acum a inceput sa traga si bibanii dar nu orice fite ci unele bucati pot ajunge la 1kg.Momeala cea mai buna sunt pilerii.

Alin Ursut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iun 2005, 08:04
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de Alin Ursut » 27 Iun 2005, 07:49

[quote="Motanelcd"]salut si eu sunt oradean k si tine si sunt perfect de acord cu tine in legatura ce barajul din tileagd!!!!!!aprop:tu pesc de obicei la rapitori?
nu stii cumva de unde as putea face rost de niste lipitori aici in oras??am fost pe la cateva magazine da nimica........[/quote]
Imi pare bine ca vb. cu tine despre acest subiect.Dade obicei pescuiesc la stiuca.Am cautat si eu lipitori dar degeaba.Daca afli cumva unde s-ar vinde lipitori te rog sa_mi spui.

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 27 Iun 2005, 09:11

Momeala cea mai buna sunt pilerii.
ce a aia??? :shock:

Alin Ursut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iun 2005, 08:04
Localitate: Oradea
Contact:

pilerii

Mesaj de Alin Ursut » 28 Iun 2005, 08:38

[quote="gabii"][quote]Momeala cea mai buna sunt pilerii.[/quote]

ce a aia??? :shock:[/quote]
Sunt pestisori care nu cresc decat cativa cm.
:D

remusnico
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 20 Iun 2005, 12:38

Barajul Tileagd si raspuns pt. gabii.

Mesaj de remusnico » 29 Iun 2005, 12:18

piller = boartza in limba romana. Am pescuit si eu multi ani pe barajul Tileagd. Pot spune ca eu am introdus acolo "moda" pescuitului la rotativa, dupa care prin anii 94-95 s-a umplut barajul de pescari la artificiale. Cel mai mare peste din viata l-am prins acolo, o stiuca de 6 kg, dar nu la artificiala. Am avut zile in care de dimineata pana seara am pescuit la rotativa sau oscilanta din barca, iar a doua zi eram "mas napos" (pentru cunoscatori). Acum vreo 2 sau 3 ani am mai fost pe acolo dar nu am prins mare lucru (vreo 3 bibani pricajiti). Sunt si eu interesat sa aflu ce se mai prinde pe baraj in materie de rapitori. Astept vesti.

Scrie răspuns