LACUL DE ACUMULARE TILEAGD

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 05 Mar 2007, 20:08

sincer odata am fost acolo la baraj , am urcat sa vad dar a suflat un vint de 90km si nu am putut sta .... nu am pescuit nici odata acolo dar am auzit si ceva povesti atuci despre un somn mare la baraj ... au mai crescut de atunci ? :lol:

de acum numai cu musca dau, dar fara barca are rost sa merg pina acolo atit pt clean cat la bibi sau stiuci ?

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 05 Mar 2007, 20:21

Alin , poti spune exact ca se prinde lostrita pe Tileagd ? nu as vrea sa bat drumul degeaba ...Pastrav curcubeu are lacul ?

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 05 Mar 2007, 20:52

Treaba cu lostrita se zice ca doar poveste .... lacul stiu ca au fost populat de trei feluri de pastrav curcubeu , si acum doi ani cu ceva indigen .... se zice ca curcubeul sa acomodat bine sunt exemplare de pina 6kg dar nu mai poti diferenta dintre ele (sincer eu nici nu am stiut ca exista 3 feluri din ele "canadian", "silver" si "jumper" ) .... se zice ca lumea confunda curcubeul (dezvoltat bine ) cu lostrita...


intrebarea e valabil in continuare : fara barca de pe mal, au dat cineva cu streamere dupa stiuci,bibi, pastrav ?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 05 Mar 2007, 20:59

_Sanya scrie: intrebarea e valabil in continuare : fara barca de pe mal, au dat cineva cu streamere dupa stiuci,bibi, pastrav ?
Nu are rost sa pierzi vremea. Mergi in alta parte. La Tileagd pentru rapitorii ai nevoie de barca.

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 05 Mar 2007, 21:16

Serbus Misu ! :D

La coada lacului cum e apa? (Tileagd ) Un prieten din Oradea a povestit ca vara sunt ciorde de cleni cat un teren de fotbal :shock: ... nici acolo nu poti pescui fara barca ?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 05 Mar 2007, 21:58

_Sanya scrie:Serbus Misu ! :D

La coada lacului cum e apa? (Tileagd ) Un prieten din Oradea a povestit ca vara sunt ciorde de cleni cat un teren de fotbal :shock: ... nici acolo nu poti pescui fara barca ?
Coada lacului nu e o coada de fapt, ci e mai degraba o Delta, cu canale si insule, cu stuf, salcii si altele. Nu ai cum sa mergi printre ele fara barca. Poate prinzi 1, 2, poate 10. Dar cam atat. Din barca insa... e cu totul altceva. Nici nu se compara!

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 06 Mar 2007, 08:20

Da , tot ce se poate ca pastravul curcubeu sa fie confundat cu lostrita , mai ales de cei care nu prea au pescuit pastrav ...
Multumesc pentru informatii Mihai , fara barca nu merg niciodata la pescuit , chiar in locuri unde ajung pentru prima data ... :wink:

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 06 Mar 2007, 16:36

Pastrav se mai prinde acciddental....dar de lostrita...doar povesti.

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 06 Mar 2007, 20:56

Multumesc pentru precizare Danoc , faceam drumul degeaba ..! Sint convins ca se poate pescui si alta specie de rapitor in Tileagd , lostrita este una din prioritati pe 2007 ... :wink:

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 06 Mar 2007, 22:10

Cati : cam peste 3 saptamini se termina prohibitia la stiuca si o sa incerc eu .... daca prind o lostrita o sa postezi si poza :lol: , si o sa arat si locul unde am prins :D :D :D

Scrie răspuns