lacul cerna sau lacul lui iovanu

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tutankhamon
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 19 Noi 2008, 13:43

lacul cerna sau lacul lui iovanu

Mesaj de tutankhamon » 04 Dec 2008, 10:36

Cine ma ajuta si pe mine cu niste informatii, vreau sa merg la deschiderea sezonului la lacul Cerna ( lacul lui Iovanu ), muntii Godeanu. As vrea sa stiu cum se ajunge acolo cum este drumul, cine administreaza lacul unde se plateste, cat este taxa si nu in lutimul rand mai este ceva pastrav pe acolo sau merg sa dau ca in vana.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 04 Dec 2008, 10:41

Cerna parca e inchis ....pe rau e liber , si pe Prisaca , primul lac de la iesirea din herculane
Pt prisaca la Herculane iti elibereaza la ocol autorizatie de pescuit fara pb .
Gasesti si pe prisaca , clean , pastrav , biban soare .
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 04 Dec 2008, 10:43

Drumul necesita rabdare , daca nu o masina de teren , nu ramai nici cu Dacia nicaieri dar mergi mai incet , eu l-am facut cu supernova fara probleme anul asta .
Pana la Cerna la baraj ...in jurul lacului nu am mai mers.
Daca e scazut ...e deranj cu accesul pana la apa , abrubt si pamant, pune umezeala de rigoare si ai grija :))
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

tutankhamon
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 19 Noi 2008, 13:43

Mesaj de tutankhamon » 04 Dec 2008, 14:51

Ms mult pentru informatii, o sa imi incerc si eu norocul la anul sper sa gasesc loc de campat cu cortul imi iau si barca cu mine, de masina nu imi fac probleme am de teren 4x4. Este pastrav de lac, pastrav indigen pe barajul de la cerna? ca mai jos daca este biban soare e clar...

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 04 Dec 2008, 15:12

Acu mai multi ani, vreo 9-10 ani, era pastrav frumos acolo. Pe urma a fost secat aproape tot si a fost distrus totu .... acum nu am informatii ce se mai prinde.
Ai grija si la hoti, eu am ramas fara o lada de bere ... furata noaptea de sub masina.

tutankhamon
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 19 Noi 2008, 13:43

Mesaj de tutankhamon » 05 Dec 2008, 09:05

No daca asa sta treaba mai bine ma lipsesc...merg in continuare in retezat la pescuit si imi vad eu de treaba cu lacul Cerna cu tot...va multumesc mult pentru informatii, daca mai stiti unde se mai poate pescui pastrav mi-ar placea sa mai discutam aici despre locuri de pescuit mai facem schimb de informatii va astept cu drag sa discutam, mai ales despre diferite muste de pastrav si oscilante.

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 05 Dec 2008, 09:45

Poate te ajut eu. La Valiug e pastrav rar dat mare. Se ajunge din satul Valiug inspre Semenic faci dreapta. Ani trecutii a fost pastrav mult dar lacul a scazut mult in primavara si baietii buni cu plasele nu au stat :twisted: si de atunci sa inmultit si cleanul. Mai este si lacul de la Breazova unde am prins pastravi frumosi.

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 05 Dec 2008, 10:26

La Valiug vine cineva in controale ? se cere un anumit permis, taxa ?

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 05 Dec 2008, 12:07

Valiug "apartine" de Romsilva.
Stiind povestea cu "apele lor", permisele lor, daca nu ai permis RNP, te costa 26 lei/zi sau 50 lei/saptamana parca sa pescuiesti la Valiug. Evident daca te controleaza vreun nene padurar. Daca nu....Clean pana in kg si ocazional pastrav.

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 05 Dec 2008, 13:26

Multumesc!

Scrie răspuns