Lacul Balindru, jud.Valcea

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Lacul Balindru, jud.Valcea

Mesaj de vanatoruldepesti » 12 Mai 2007, 20:31

Lacul Balindru din jud.Valcea se afla pe Valea Lotrului si se ajunge la el din statiunea Voineasa. Imediat ce se termina statiunea, nu faceti stanga spre Vidra, ci mergeti inainte, pe un drum destul de rau, prin Capra Foii. Cine poate sa dea cateva informatii REALE despre pescuitul in acest lac, sa posteze aici. Am pescuit de doua ori in Balindru, dar nu am prins nimic. In mod normal, ar trebui sa fie pastrav de lac, indigen si curcubeu. Pentru ca pe Lotru mai exista si clean, in ciuda tuturor "curentarilor" si prostovoalelor, ma gandesc ca s-ar putea sa fie si in Balindru. Oricum, zona este extraordinara!

Avatar utilizator
@ndrey
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 15 Mar 2007, 07:28
Localitate: Rm. Valcea

Mesaj de @ndrey » 13 Mai 2007, 00:54

si cam c distanta mai e de unde mergi in fata?

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 13 Mai 2007, 21:21

Mai sunt cca 10km, dar nu poti rata Balindrul. Ca sa poti continua drumul spre Vidra trebuie sa treci pe podul ce traverseaza barajul. Nu pot sa-ti spun exact cati km sunt pentru ca am mers foarte incet cu masina. Balindrul a fost odata celebru pentru exemplarele de clean.

Avatar utilizator
@ndrey
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 15 Mar 2007, 07:28
Localitate: Rm. Valcea

Mesaj de @ndrey » 14 Mai 2007, 04:39

vanatoruldepesti scrie:Mai sunt cca 10km, dar nu poti rata Balindrul. Ca sa poti continua drumul spre Vidra trebuie sa treci pe podul ce traverseaza barajul. Nu pot sa-ti spun exact cati km sunt pentru ca am mers foarte incet cu masina. Balindrul a fost odata celebru pentru exemplarele de clean.
cum a fost?nu mai e ?dar peste mai tine?

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 18 Mai 2007, 13:59

Pai, daca am cerut relatii despre Balindru de la cei de pe forum... inseamna ca nu stiu prea multe.

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 18 Mai 2007, 15:30

informatie reala :D

Am pescuit o singura data, 4 pescari cca 30 de minute... nu am avut nici un semn ca ar mai exista pastrav... e adevarat ca si apa era foarte tulbure...
lacul este foarte mic, probabil si foarte braconat... parerea mea e ca nu merita pierdut timpul pe-acolo...

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 19 Mai 2007, 15:46

Cand ai fost acolo?

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 19 Mai 2007, 15:56

Cred ca in 2003 sau 2004.
De fapt am coborat cu o ora mai devreme special ca sa vedem lacul asta... dar am fost dezamagiti. daca te duci, sa-mi zici si mie parerea ta, poate ne-am inselat noi.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 19 Mai 2007, 21:17

Asa cum am scris mai sus, am pescuit pe Balindru de doua ori. Nu numai ca nu am prins nimic dar, in mod ciudat, lacul mi s-a parut fara viata si acest fapt este trist si anormal mai ales intr-o zona atat de frumoasa ca Valea Lotrului. Stiu de la padurari ca mergi impreuna cu Eugen si cu alti prieteni la Vidra si la Oasa si, la fel cum ai vazut si tu pe alte lacuri de munte, chiar daca nu reusesti sa prinzi pastravi sau cleni, acestia isi fac cunoscuta prezenta. Pe Balindru, in conditii de vreme excelente, oglinda lacului era inmarmurita. Oricum, refuz sa cred ca este chiar gol.
Daca o sa aflu ceva, promit sa te anunt si poate ne vedem acolo.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Lacul Balindru, jud.Valcea

Mesaj de johnnybravo » 01 Iun 2021, 22:44

S-a mai intamplat ceva in ultimii 14ani pe lacul asta? :)
O sa-mi petrec concediul o saptamana in zona lacurilor din Valcea si ma gandeam sa ajung si pe Balindru...

Scrie răspuns