La Mihailesti -baraj Argeș -2018

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vioril
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Oct 2013, 14:27

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de vioril » 30 Aug 2018, 09:42

am fost eu duminica 26.082018 . pe lac au fost circa 7- 10 barci , se pescuia pe langa draga si prin fata pe la deversor . nu stiu ce au facut altii , dar eu am prins foarte multi strapazani 500gr- 1,3kg , si cand zic foarte multi ma refer la un numar peste 40-50 . o partida foarte frumoasa , mai ales ca am reusit sa mai scanez cateva locuri .


fire intinse !!!

vioril
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Oct 2013, 14:27

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de vioril » 07 Sep 2018, 09:46

s-a amenajat si rampa pentru intrat cu peridoc si barca , imediat dupa ce treci de bariera la 10 m pe partea stanga . s-a curatat un fost loc de pescuit , s-au pus niste bucati mari de beton ca si strat suport apoi s-a bagat piarta mare si s-a intins cu un buldo.
Locul amenajat - se lanseaza barca direct in cursul raului Arges , deci s-a eliminat accesul greoi cand este apa scazuta , gata cu noroiul , etc.

Dupa ce utilizati noua rampa ,asteptam pareri si sugestii pentru imbunatatire acces la apa daca este cazul . :) :) :)

fire intinse !!!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de sosoktm » 11 Sep 2018, 08:49

Sugestii pentru administratie:
- amplasarea unui tomberon langa noua rampa. Investititia este minima, inclusiv o plasa "de buzau"rezolva elegant problema si poate fi utilizata chiar si ca loc de incinerare al gunoaielor.
- uniformizarea rampei, deoarece (la nivelul apei din we trecut) , este o "burta" prea mare la 1 m inainte de apa
- stabilizarea pietrisului respectiv (ideal turnarea unei placi de beton sau amplasarea unor placi/traverse CFR). Cu o barca de greutate medie si 4x2 nu cred ca se poate iesi.
- amplasarea unui panou cu regulamentul de pescuit aplicabil eventual langa rampa/baraca administratiei
- modificarea programului de pescuit, macar sambata si duminica sa fie zile intregi.
- amplasarea unui ponton/estacada langa noua rampa de acces. Niste tevi batute in pamant si 1 cubic de scandura nu costa chiar o avere.

vioril
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Oct 2013, 14:27

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de vioril » 12 Sep 2018, 08:14

perfect . haideti ca incet , incet , cu totii putem face ceva frumos si de durata . mai mult ca sigur ca membrii din administratia lacului Mihailesti , citesc ce scriem noi pe aici si vor tine seama de opiniile noastre . este pacat sa nu ajutam cu ce putem ( indifferent ca este doar o vorba sau o sugestie ).

fire intinse !!!

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de goodmans » 17 Sep 2018, 09:29

Salutari la toti pescarii.
Legat de Mihailesti ca tot am testat ieri:

Lucrurile nu sint chiar asa roz...in sensul nu tocmai bun.Nu ma plang ca nu am prins peste,nu a fost o zi tocmai buna si abia am vazut cativa salai la pescari care stiu bine balta.Accidental am prins si noi (ca am fost 3 in barca) unul de 4kg...atat.

Ma plang de amenajare.Nu va faceti mari sperante momentan si nu va duceti cu barci relativ grele.
O barca de fibra cu motor de 30cp a fost scoasa din apa cu foarte mari eforturi si doar cu doua masini legate una de alta pentru ca cea care avea peridocul atasat se afunda in pietrisul care nu este fixat de nimic.Panta este foarte abrupta iar de la buza malului albia coboara brusc la adancime mare astfel ca peridocul se duce la adancime foarte mare.

O solutie ar fi sa nu cobori deloc peridocul in apa,sa impingi manual barca la apa sau sa o tragi la iesire doar din scripete doar ca la noi varianta nu a dat roade,barca grea,motorul greu....s-a rupt suportul care tinea scripetele.

Ideea e ca rotile masini se afunda imediat in petris si ramai suspendat cu masina.Un 4x4 poate se comporta mai bine desi la ansamblul nostru cu siguranta nici o tractiune integrala nu ar fi avut aderenta.

Caini foarte multi care mai sint si agresivi!
Dimineata a inceput cu scandal din cauza unor pescari de stationar carora administratia le-a permis pescuitul pe locurile invecinate rampei pt barci.
Toti cei care au intrat cu barci (cu una sau doua exceptii) le-au agatat firele de la lansete si s-a lasat cu morti,cu raniti cu mame luate in....

Eu iau o pauza pana se mai amenajeaza putin.Am inteles ca,in viitor,se va turna beton peste acel pietris dar daca nu se modifica si unghiul in care peridocul intra in apa...nu se rezolva multe.Macar traverse din beton asezate in apa,pe fundul albiei macar 5-6m de la buza malului.

Cam atat am avut de spus.Fire intinse!

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de Biban » 17 Sep 2018, 14:53

Poate nu stiai, dar zona unde a fost amplasata rampa NU apartine de cei care administreaza Mihailestiul. Acolo deja e Argesul.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de goodmans » 17 Sep 2018, 15:16

Nu te contrazic dar ei sustin ca este "amenajarea" lor si despre asta se discuta aici.
Asa zisa rampa da direct in arges evident dar cred ca este amenajata de D-lor.Poate zona/locul respectiv nu intra in administrarea lor?!
Eu doar am povestit ce am patit acolo.Si peste ca lumea daca prindeam si tot o consideram o iesire/partida ratata,avand in vedere timpul,nervii pierduti si pagubele de la peridoc si cauciucuri.

Stima.

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de Biban » 17 Sep 2018, 16:22

E amenajata de ei, corect. Insa nu apartine de ei, fiind raul Arges. De ce nu au amenajat rampa in partea de dupa bariera? Iti spun eu de ce: in clipa cand argesul scade sau creste mai mult, rampa nu mai poate fii folosita. Insa aici nu influenteaza prea mult folosirea rampei, fluctuatia argesului.

vioril
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Oct 2013, 14:27

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de vioril » 18 Sep 2018, 10:49

Aveti probleme serioase , nu gluma .
Oamenii cu bun simt ce merg cu barca cu motor - incetinesc in momentul in care trec pe langa pescarii ce pescuiesc de pe mal sau din alta barca ( BIZONII - nu incetinesc ) .
La rampa de lansare la apa - ce e drept mai este de munca , dar s-a facut ceva, si se va face in continuare . va rog sa luati in considerare faptul ca in tara asta romaneasca nimeni nu face nimic in acest sens - si de fapt noi folosim ce a fost facut de Ceausescu.
Legat de partea cu zona X sau zona Y , de faptul ca au sau nu voie sa ne lase sa pescuim - mai fratilor, DACA NU VA CONVINE , NU VENITI . DUCETI-VA UNDE VRETI VOI , decat sa veniti aici si sa nu va placa .

fire intinse

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: La Mihailesti -baraj Argeș -2018

Mesaj de goodmans » 18 Sep 2018, 12:05

vioril scrie:
18 Sep 2018, 10:49
Aveti probleme serioase , nu gluma .
Oamenii cu bun simt ce merg cu barca cu motor - incetinesc in momentul in care trec pe langa pescarii ce pescuiesc de pe mal sau din alta barca ( BIZONII - nu incetinesc ) .
La rampa de lansare la apa - ce e drept mai este de munca , dar s-a facut ceva, si se va face in continuare . va rog sa luati in considerare faptul ca in tara asta romaneasca nimeni nu face nimic in acest sens - si de fapt noi folosim ce a fost facut de Ceausescu.
Legat de partea cu zona X sau zona Y , de faptul ca au sau nu voie sa ne lase sa pescuim - mai fratilor, DACA NU VA CONVINE , NU VENITI . DUCETI-VA UNDE VRETI VOI , decat sa veniti aici si sa nu va placa .

fire intinse
Un comentariu acid si lipsit de sens.Topicul isi are rostul daca oamenii isi exprima parerea(oricare ar fi ea)
Bizoni ai tu in cap.Am spus ca foarte multe barci,inclusiv pneumatice,au agatat firele pescarilor de stationar.Toti mergand la turatie minima.
Daca nu cunosti "fenomenul" mai bine nu iti da cu parerea.

Paznicul a indrumat pe toata lumea ca imediat ce intra pe apa sa mearga foarte aproape de malul opus pentru ca sint nu stiu ce tevi prin apa pe care le poti lovi cu motorul.Problema era ca pescarii de stationar exact acolo aveau monturile,in apa mica din malul opus,implicit firele lor erau foarte aproape de suprafata apei.

Chestii de genul nimeni nu a facut nimic...Ceusescu....daca nu iti convine nu veni....fratilor,etc....te rog sa ti le bagi undeva!

Scrie răspuns