ITINERAR Vidra-Oasa

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 01 Aug 2007, 17:41

Cum "de-a dreptul"? Daca te referi la traseul (pentru tine) Bucuresti - Pitesti - Rm.Valcea - Brezoi - Voineasa - Vidra - Obarsia Lotrului - Valea Frumoasei - Oasa, da, se poate. Oricum, va spun mai multe cand ma intorc.

Avatar utilizator
shoricelu
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 20 Feb 2005, 15:49
Localitate: Severin
Contact:

Vidra si Oasa

Mesaj de shoricelu » 05 Aug 2007, 08:51

De 3 ori am vrut sa ajung la Oasa dar am fost prevenit de fiecare data ca nu se poate ajunge cu asa masina (Oltcit acum 3 ani si Logan mai apoi). E CHIAR atat de rau drumul? Poate cineva sa-mi spuna daca sunt stanci iesite in drum sau gropi peste (prin, pe langa) care nu se poate trece? Cam cati Km sunt pana la Oasa de la Obarsie? Foarte surprins si eu sa aflu de un al doilea drum. Care dintre ele iese in coada lacului (daca e vreunul)? Si, cerandu-mi scuze pentru intrebarile multe, mai pun una: lacul Vidra...o fi secat? Vad pe aAdministratia apelor ca mai are 205 din 340 (milioane de MC, nu stiu).

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 06 Aug 2007, 19:30

Am ajuns la Oasa prin Obarsia Lotrului cu o Dacia papuc 1.9 Diesel. Masinile joase nu au ce cauta. Drumul s-a inrautatit in ultima saptamana datorita ploilor. Se poate ajunge cu orice masina cu o distanta de la sol la praguri de 25cm, sau peste. Viteza maxima este de 40km/h. Alimentati de la Gura Lotrului pentru a nu avea surprize.

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 07 Aug 2007, 13:09

Daca vreti sa ajungeti la Oasa din Sibiu:
Sibiu-Paltinis (32 km) -asfalt
Paltinis-Muncel-intersectia Rozdesti (17km)- macadam destul de rau (acum 2 sapt pe aici a fost raliul sibiului) viteza 20km/h, multe pietre
Rozdesti-Oasa-(30 km)-macadam bun

Intoarcerea pe Valea Frumoasei pana la Sugag -macadam bun, dupa care asfalt pana la Sebes

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 07 Aug 2007, 20:46

King, sambata seara am gresit una din variantele spre Oasa si am ajuns aproape de Paltinis, la o exploatare ce are o cabana mare. Drumul a fost de 10x mai rau decat prin Obarsie! Ploile aproape ca l-au distrus. Cel cu care am mers eu, obisnuit cu astfel de drumuri, a mers numai cu fata cuplata. Daca prin Obarsie te mai incumeti cu un Passat (exclus model sport), sau cu o Skoda Octavia (pana la urma merge orice fel de Dacia) 8) , prin Paltinis nu ai nicio sansa. Crede-ma pe cuvant.
Ptr. Dragos74: la Oasa sunt multe pensiuni cu preturi intre 60 lei si 150 lei/noapte. Poati locui si la particulari. Au amenajat frumos si cred ca te vei simti bine. Peisajele fac toti banii... Nu stiu eu cum sa fac sa pun aici o poza cu drumul si cu Oasa :?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Aug 2007, 20:52

vanatoruldepesti scrie: Ptr. Dragos74: la Oasa sunt multe pensiuni cu preturi intre 60 lei si 150 lei/noapte. Poati locui si la particulari. Au amenajat frumos si cred ca te vei simti bine. Peisajele fac toti banii... Nu stiu eu cum sa fac sa pun aici o poza cu drumul si cu Oasa :?
:shock:
eu nu stiu sa fie altceva in afara de Cabana Oasa 20 RON/noapte
Unde sunt pensiunile si particularii aia?

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 07 Aug 2007, 20:57

vanatoruldepesti scrie:King, sambata seara am gresit una din variantele spre Oasa si am ajuns aproape de Paltinis, la o exploatare ce are o cabana mare. Drumul a fost de 10x mai rau decat prin Obarsie! Ploile aproape ca l-au distrus. Cel cu care am mers eu, obisnuit cu astfel de drumuri, a mers numai cu fata cuplata. Daca prin Obarsie te mai incumeti cu un Passat (exclus model sport), sau cu o Skoda Octavia (pana la urma merge orice fel de Dacia) 8) , prin Paltinis nu ai nicio sansa. Crede-ma pe cuvant.
Ptr. Dragos74: la Oasa sunt multe pensiuni cu preturi intre 60 lei si 150 lei/noapte. Poati locui si la particulari. Au amenajat frumos si cred ca te vei simti bine. Peisajele fac toti banii... Nu stiu eu cum sa fac sa pun aici o poza cu drumul si cu Oasa :?
iti faci un user pe site-ul asta: http://photobucket.com/ , pui pozele aici, dupa aceea dai din bara de sub Subiect de aici de pe rapitori Img, bagi URL Link-ul de pe photobucket si din nou Img.

Succes.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 07 Aug 2007, 20:59

Ti le trimit tie acu' pe mess si le pui tu! Da-mi adresa.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 07 Aug 2007, 21:01


andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 07 Aug 2007, 21:13

Imagine

Imagine


Imagine

Imagine

Scrie răspuns