IOR

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

stefan romascanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Oct 2004, 16:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de stefan romascanu » 12 Oct 2004, 18:47

ma scuzati ca nu am reusit sa va raspund mai devreme. oricum, nu ma asteptam sa rasunda atatia la acest mesaj.
am aflat de acel concurs dintr-un afis ce se afla pe fereastra de la "localul" de la debarcader. printre organizatori s-au numarat BGS si patronul terasei de la debarcader. dimineata, cand a inceput concursul erau vreo 30-35 de participanti. pana la 12 cand s-a terminat am mai vazut cativa pe care nu-i vazusem de dimineata.
au fost si unii cu camera de filmat (i-am auzit pe altii spunand ca-s de la OTV) imbracati in costume cu culori de camuflaj si palarie de safari. probabil ca vroiau sa mai ia si cate o rata acasa.
eu am avut succes la rotativa. am incercat si la oscilanta si vobler dar nimic. cei ce au prins cel mai mult au dat la oscilanta si la twister - eu nu le aveam la mine. :cry: apropo de voblere, am vazut ceva incredibil - unuia care folosea asa ceva i-a injumatatit-o stiuca; a recuperat doar jumate din ea :shock: inca ma intreb oare cat de mare o fi fost marlita aia.
nu stiu cand se va da drumul la pescuit pe acest lac dar voi fi cu urechile ciulite.
fane

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 13 Oct 2004, 11:08

deci patronu a fost cu ideea, normal... afisu' era de marimea unui timbru?
a zis cit o face la anu? 500-600.000? cu eliberare, biensur...

grrrrrrrr :x

vobleru' l-a rupt bodygardu' subacvatic cu patentu' :lol:

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 13 Oct 2004, 12:45

Care a fost taxa de participare? A prins toata lumea? Cum il cheama pe patron?...

radud
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 13 Oct 2004, 12:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

C&R Nexam

Mesaj de radud » 13 Oct 2004, 12:50

Patronul e de belea. Are boala la stiuca. Vrea sa o rapuna nu gluma. Nu m-a lasat sa dau drumu uneia de 20cm. Era in spatele meu cand am prins-o shi a insistat sa o bag in sac.
????????????

Ce are de gand?
XXL

radud
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 13 Oct 2004, 12:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radud » 13 Oct 2004, 12:52

Taxa .... daca ii da drumu anu asta e de 300.000
Daca e cineva din zona sa treaca pe la carciuma sa intrebe.
XXL

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

vobler rupt

Mesaj de piticu » 13 Oct 2004, 12:56

ma tot gindesc la voblerul ala rupt - mai mult ca sigur ca avea ceva mai demult... chiar si asa, nu au toate o stuna pe interior (sa tzina inelul de la bot si ancorele)???

tehnic sunt din balsa dar intarire trebuie sa aiba!

tzin prea mult la ale mele ca sa rup una myself sa vaz dar poate ati vazut voi in sectiune?

o fi calcat pe el, fane?
ce naiba, doar n-o fi bagat si rechin acolo-sha?

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 13 Oct 2004, 13:05

parca vali il cheama pe domnu' patron, nu?
pai inseamna ca vrea sa se umple numa de crap, ca-n japonia... sa faca atunci concurs in fiecare zi sau sa ne angajeze si ii scoatem stuka d-acolo... daca pune panouri sa nu se vaza blocurile si imi da si antifoane sa n-auz tramvaiu zanganind pe pod, viu si io...

hehehe numa cu barca tati, la apa de 4m unde e alea marile de tot... si cu bautura de-acasa...

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 13 Oct 2004, 13:25

Sa inteleg ca daca v-ar lasa sa mergeti sa ii goliti balta, ati mai face si oarece c&r...
Poate era jointed!

stefan romascanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Oct 2004, 16:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de stefan romascanu » 13 Oct 2004, 13:59

taxa a fost de 100000 de persoana. cred ca la anul o sa fie de 5-6 ori mai mare. pe patron nu stiu cum il cheama, dar a zis ca habar nu avea ca e atata peste in IOR. miram-as, ca atunci cand se putea da la peste, zilnic scoteau marlite baietii de la debarcader.
in legatura cu viitoarea taxa, sper sa aflu cat de curand.
fane

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 13 Oct 2004, 14:09

stuka e acolo de zeci de ani de zile, n-a populat-o nimeni.
(dom costica_fishing ma uit la matale ca la o statuie de erou, cum sa populezi matale balti cu puiet de stuka???? - si balti care nu-i a lu' matale... mare om esti, dom'le!)

lacurile (ca sunt doua, legate) sunt artificiale, in locul celui de pe partea bisericii era initial o balta cu stuf (pe vremea aia bdul. nicolae grigorescu era drum de pamint) balta care avea toti pestii disponibili, raci si scoici, restul au adus pasarile acvatice. in partea cealalta nu era nimica, au sapat sa faca lacul al doilea, pamintul nu s-au mai caznit sa-l duca mai departe, l-au lasat linga, (movila aia mare de exemplu)
la sfirsitul anilor '60 l-au terminat cu maluri betonate, cu alei si cu tot ce era caracteristic acelor timpuri.

initial a avut debarcader cu zeci de barci, vaporase functionale si hidrobiciclete.
in timp nesimtirea a afectat si acest parc, s-a degradat ca si orice altceva pe vremea mitocanilor care ne-au condus...

a aparut si domnu asta patron, a spaguit si a reusit sa puie mina. a facut si un spatiu de joaca, mdeah. nu merita sa mai discut, situatia este arhicunoscuta in toate domeniile.

in prezent balta are si somn, chiar foarte mare. personal am vazut exemplare incredibile de stiuca si de somn. o sa rideti, chiar si o rosioara de 500g! nu exista salau de loc (sau daca este este deghizat)

lacurile au izvoare (se spune ca foarte reci) si adincimi variabile;
in timp lacurile au facut multe victime, nefericiti care faceau pariu ca-l traverseaza si nu mai apucau - inca se mai scot 1-2 pe an; se zice ca au dat de izvoare da' nimeni nu poa sa confirme.

imbucurator au aparut niste rate salbatice si numarul lor creste, ma mir perpetuu ca nu le-au gajbit tziganii inca...

lacul are niste zone promitatoare, dar inaccesibile de pe mal, pe care le-am cercetat si eu acu citiva ani, de atuncea nu m-a mai interesat, dupa cum v-am spus, sa mulinez cu ochiu'n blocuri si cu claxonu'n ureche nu e de mine...

Scrie răspuns