in anglia este cineva?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

2door
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 29 Noi 2006, 18:15
Localitate: dragasani

in anglia este cineva?

Mesaj de 2door » 09 Noi 2011, 12:00

M am mutat de cateva luni in anglia,zone londrei.este cineva
pe.aci.prin imprejurimi care imi poate da un sfaat in privinta locurilor de pescuit la stiuca

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de kriss-wolf » 10 Noi 2011, 23:04

sunt cel putin vreo 3 dar cautai singurel ca nu stiu exact numele , bafta!

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 10 Noi 2011, 23:51

kriss-wolf scrie:sunt cel putin vreo 3 dar cautai singurel ca nu stiu exact numele , bafta!


da de unde sti tu cati sunt ma? :lol:

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 11 Noi 2011, 19:14

Iti spun eu vreo 2, unul in Dagenham, sunt niste balastiere, insa e pe bani si nu era cine stie ce stiuca(era 5 lire/lanseta acum vreo 2 ani cand ma duceam eu), un altul, e pe Tamisa, in zona Teddington Lock. Asta e primul baraj de unde incepe zona mareica a Tamisei, si colcaie de stiuca, salau, bibanoi, toate speciile cu exemplare xxl. Aici avantajul e ca e moca, e rau nu balta, si e superb. Ai barajul unde poti sa incerci, fie amonte dimineata si seara, fie aval dupa o ora de la flux si pana la reflux. Incearca la cel din urma, si sigur te indragostesti, numai ca e ceva mai greu de ajuns acolo daca nu ai masina. O barca daca ai avea, lesini salaul :(
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 11 Noi 2011, 19:43

stefanflorin scrie:O barca daca ai avea, lesini salaul :(
can i just ask... catzi salai ai prins tu pe Tamisa?

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 11 Noi 2011, 20:10

pe vremea cand eram in Londra, pescuiam aproape exclusiv la stationar (match/feeder), si personal in Tamisa, nu am prins salau, am prins in schimb pe lacuri care comunicau cu Tamisa ( vezi Surrey Quays, Greenland Dock). Pe Tamisa am vazut de nenumarate ori niste tipi, in zona pe care am mentionat-o mai sus, care pescuiau din barca la "baboi" si care scoteau salau dupa salau media undeva peste 2kg. Asa ca, desi englezii habar n-au de pestii care-i tine Tamisa, si habar nu au cum sa-i prinda, raul ala e plin de peste, inclusiv zona mareica a Tamisei unde poti prinde cam orice specie fie de apa sarata sau de apa dulce. Aici insa e mai complicat ca trebuie sa te ghidezi dupa flux-reflux, ca sa poti pescui. De la Teddington in amonte, nivelul apei e constant, si poti sa pescuiesti linistit fara teama ca vine valul si te ia :lol:
De curiozitate, daca ai timp si posibilitatea, mergi acolo si ai sa ramai suprins.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 11 Noi 2011, 20:21

aha, bun... deci asta am lamurit-o... pe Tamisa nu ai prins salau... iti spun eu... la plastice iei clean si pastrav mai degraba, decat salau..
iar cu mersul acolo, stiu locurile alea mai bine decat Oltul... este stiuca mare dar nu-mi place sa pescuiesc pe autostrada... iar pentru biban am locurile mele... :wink:

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 11 Noi 2011, 20:28

Si de ce anume nu ar manca pe Tamisa la cauciuce?? in conditiile in care pe lac cu aceiasi apa/peste o face :shock: sau reformulez...pe baboi mort mananca si in guma nu da? chiar m-ar mira asta.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 11 Noi 2011, 20:37

dracu sa-i stie de ce, dar nu mananca la gume... poate tocmai de aia, ca englezii astia habar nu au de spinning, si le dau numai peste mort injectat cu tot felul de ****... ca si la stiuca de altfel...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 11 Noi 2011, 20:44

Si acu' imi pare rau ca n-am incercat mai mult acolo cu gume, nu stiu de ce, dar parca nu-mi venea sa las platicile alea cat carpatorul :lol:
Am asistat intr-o seara la capturarea unui salau de vreo 4 kile, insa pe vobler si era undeva pana in ecluza, nicidecum unde m-as fi gandit eu. In fine, vremurile alea au apus de mult la mine, ma multumesc cu ce a mai ramas prin garlele noastre mioritice :evil:
Urasc atarnatorii!

Scrie răspuns