Iesire noua: Chiroiu 4

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 02 Sep 2013, 18:10

Domnu' Russu, eu zic ce rezultate am avut pe C4, pentru ca oricum stiu ca sunt foarte putini cei care rezista psihic pe balta aia. O data sunt agataturile, pe urma e paragraful din regulament la care face referire si Spiridusul cu privire la mersul pe jos (laudabil de alfel din punct de vedere al motivarii pentru a face miscare la sfarsit de saptamana, dar am prefera intradevar sa fim lasati sa alegem intre a pescui din masina si a merge cativa km la 30....40....50 de grage C la umbra). Apoi, asta e o balta pe care nu ai multe sanse, cel putin in cazul meu asa s-a intamplat. In ultimul an am ratat de vreo 5 ori pestele vietii (ultima data sambata trecuta) si inca nu am idee ce sa fac data viitoare daca mi se intampla. Pe C4 daca ai 3-4 trasaturi pe zi, esti mare. Poti sa scoti pe mal pestele de fiecare data, sau poti sa ramai cu ochii in soare de fiecare data. La consumul asta psihic pe care nici peisajul nu reuseste sa il compenseze, nu rezista multi, deci nu imi fac probleme ca nu voi avea vreodata loc de spiningari pe balta. Problema e cu craparii care mai planteaza cateodata la 10 cm de malul opus (pe care pescuiesc eu de obicei) unde apa e pana la glezna, visand ca de obicei, ca pescari hoinari ce sunt, la marea captura :) ! Daca te mai procopsesti si cu cativa supusi ai defunctei sale Majestati Cioaba al 2-lea, care intind 4-5 bete la pluta, atunci cam ai probleme, mai ales daca cele 2-3 locuri maxim pe care le cunosti si le stapanesti bine sunt astfel ocupate. Si nu de neglijat, cel putin in ce ma priveste, schimbarea peisajului prin deplasarea acelor plauri imensi, care complica foarte mult lucrurile, pentru ca se schimba si locurile de pescuit astfel.

ca sa concluzionez, eu in ultimele 2 luni nu am mai ajuns pe acolo. Dupa ce un amic a venit la 11 pe balta si a scos 6 kile din 2 stiuci dintr-un loc unde dadusem eu juma' de zi, mi-am zis ca nu are sens sa ma mai enervez, asa ca in sezonul canicular am trecut pe partide light la rau de 2-3 ore cu noaptea in cap, sau seara tarziu. Sambata trecuta insa am zis ca de acum e cazul sa reiau sezonul de stiuca si salau si m-am prezentat cu fast pe balta. De la 8 la 15 - 3 trasaturi, in 2 locuri. O marla la vreo 1,5-2 kg vazuta si scapata in niste crengi la mal (pe guma offset), apoi o marla la kil scoasa pe tabla din acelasi loc, dupa care un rateu din categoria "habar nu am ce a fost", tot pe guma. Trasatura cam la 10 m de mal, submarin care s-a deplasat vreo 5 m in dreapta timp in care lamiglas-ul de fibra de sticla luat special pentru din astea nu a reusit sa faca fata, dupa care dezgatare de zile mari si carligul care a venit cu recul si s-a infipt in pantalon. Guma-pe fir. Initial am suspectat un salau mare, dat fiind ca nu a iesit la suprafata. Dupa cateva lanseuri insa am observat pe inaintasul de fluo cam 2 cm de la carlig piscati in cateva locuri, semn ca a fost ceva cu mai multi dinti. E adevarat, nu e sigur ca ar fi fost de la acea trasatura sau de la prima stiuca scapata, ce e cert insa e ca m-am nimerit intr-un moment prost cu o lanseta de fibra de sticla, foarte puternica totusi, dand la offset. Pe de alta parte, daca aveam batul de salau probabil ca as fi intepat mai bine in ambele situatii, dar cu ultimul peste nu cred ca as fi avut vreo sansa, considerand intamplarile similare de anul trecut.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de spiridusul » 02 Sep 2013, 19:15

Bre Fly, eu ti-am tot zis, mereu, sa lasi acasa fibra de sticla si sa o inlocuiesti cu cea de carbon sau grafit :) Nu de alta, dar topografia locului nu te lasa sa dai tepele asa cum trebuie cu fibra de sticla, cu arc de cerc de minim 120 de grade :D
Ultima partida am avut atacuri multe, mai ales de strapazani, doi capturati, pozati si eliberati. Dupa care a intrat si o stiuca la 1,5 kg. Ultima data Laurentiu a avut ceva urias in carlig (dupa comportament eu zic stiuca mare, de la 10 in sus, el zice crap), iar cu doua partied inainte Mihai a luat o stiuca de 4,5 kg si inca una mai mica, la doar 2,5 kg. In aceasi zi am luat si eu 2 stiuculite la kg si am avut doua mai imbricate, una mi-a taiat struna de fluorocarbon, alta s-a dus intr-o buturuga si scapata a fost.
Despre crapari nu mai zic nimic. La ultima partida unul de pe malul celalalt, aflat cam la 150 de metri in dreapta noastra, a inceput sa urle ca a plantat acolo montura. Si le-a tot plantat pe o raza de 500 de metri in jurul locului in care pescuia. Dar ma gandesc ca omul platies doua sau trei standuri, astfel incat avea dreptul sa dea oriunde pe balta :D

Sper totusi sa ne raspunda dl. Rusu micilor comentarii si sugestii facute.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de crapmaniacul » 02 Sep 2013, 21:39

TheFly
Iti inteleg supararea ptr ca pe C4 dupa ce ca umbli prin iarba toata ziua dupa cele 3-4 atacuri, ca doar asa e la peste, daca mai si ratezi caracalinele alea mari, nu ai cum sa nu fii suparat. Mai lasi si 10-15 monturi in craci cu strune, jiguri si gume bune si dezastrul e complet in toata splendoarea lui. Ai zis tu bine ca psihic putini rezista acolo si isi pastreaza cumpatul si concentrarea in ciuda agataturilor repetate (nu o data am dat cu o montura o singura data si gata ...). Insa dupa doua partide mai anoste vine si una de spectacol care te face sa uiti tot ce a fost greu si urat inainte. Partea proasta daca e sa o zicem pe sleau e ca daca acum 4 ani aveam 5-6-7 atacuri cu stiuci pe mal si inca 2-3 ratari, acum daca ti-a dat de trei ori pe zi in ea esti mare.

Iti mai zic o treaba pe care cu siguranta o stii deja : ca sa pui pe mal o caracalina mare tragand de ea de pe mal, ai nevoie de mult bulan si e lesne sa-ti dai seama de ce. In primele zeci bune de secunde nici nu-i vezi culoarea submarinului, se duce stanga dreapta de n-ai aer, adica se duce direct in craci de unde tocmai ai scos-o , ca nu dai de ea pe loc deschis. Daca am fortat submarinul, mi-a trecut si mie jigul pe langa ureche si de atunci nu mai dau decat cu ..katsu pe acolo cu orice risc/cost. Singura data cand am scos un monstru afara la lumina soarelui a fost din barca, langa un plaur de stuf unde apa avea minim 2-3 m adancime si 2-3 minute a stat jos si nu era chip s-o trag afara nici cu lanseta arc, facea ture de colo colo si lua fir de pe tambur, fiind intepata strasnic la o oscilanta de 16 gr. Nu poti sa strunesti bine un animal de prada incoltit, sarit de 8 kg cu o jordie care abea arunca 20-25 gr, iar daca mai e si fibra, si cracile in apropiere, finalul e usor de anticipat.
Personal am apreciat mult C4, foarte mult, insa incepand cu acest an am lasat-o mai moale ... a scazut motivatia ...

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de pescarel » 02 Sep 2013, 22:17

Se fura ca in codru pe toate baltile, e firesc pentru un administrator care stie ca are exemplare valoroase sa impuna reguli cat mai stricte. Aceste reguli cu siguranta vor deranja, atat pe cei de buna credinta, care se simt ofensati ca sufera pentru ceilalti, cat si de traistarii care isi vad stirbite posibilitatile de a tira peste. Echilibrul e imposibil de obtinut, sunt prea rari cei care merg la pescuit si concept C&R, si muuult prea multi cei care contesta o balta pentru ca nu isi scot nici macar taxa si benzina din pestele prins. Sa nu mai punem si momelile!
Chiroiu 4 este o asemenea balta!

Cat despre agataturi... cred ca nu ar putea (sper ca nici nu ar vrea) un om normal sa le scoata, e clar ca sunt importante pentru peste, fie si numai pentru ca ii asigura, intr-un fel, existenta!

Referitor la pestele mare care o ia ca trenul, am avut o astfel de experienta, si sunt aproape sigur ca a fost un chinez mare, foarte mare, a fost stilul lui. Asta in conditiile in care am scos si stiuci mari la Chiroiu.

In rest, imi imaginez ca e frustrant sa jonglezi printre crapari. Mai e si variant sezonului rece.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 03 Sep 2013, 20:05

foarte adevarat, acolo agataturile sunt farmecul locului, chiar daca inseamna nervi si pierderi. Eu din fericire anul asta am fost mai norocos, in cel mai rau caz pierzand 1-2 linguri si 2-3 gume pe zi. De la recordul nefast de 9 linguri pierdute in 2 ore anul trecut, la 1-2 pe zi, e distanta mare. Agataturile sunt importante pentru ca pestele e protejat, fara cracile alea intr-o noapte s-ar scoate tot cu plasa, poate sa stea Dan cu tunul pe apa. E aproape imposibil ca pestele sa dispara din balta, dar e adevarat ca mai trebuie lasat si sa traiasca. Sunt pentru controale excesive. Dupa experienta din weekend am senzatia ca balta sufera putin din acest punct de vedere in acest moment. Nu e normal ca intr-o zi de weekend Dan sa fie singur pe toata balta. Are noroc de pescari fideli in general, dar e nasol ca la o balta cu atatea cai de access sa ai un singur paznic care sa verifice si masinile cu crapari (printre care sigur sunt si stationaristi la pestisor viu) si sa taxeze si spiningarii la intrarea pe balta.

Eu am ajuns pe la 8 dimineata pe balta, la cabana nu era nimeni. M-am invartit vreo 10 minute pe acolo sa apara un paznic sa platesc taxa, am legat guma, am dezlegat-o si am schimbat plumbul, am dezlegat-o iar si am pus struna cu tabla, am schimbat incaltamintea, am mancat si un croasant, si paznic canci. Aveam timp sa plec cu tot cu cabana in spate. Intr-un final am lasat masina si am plecat pe balta sa pescuiesc. Am pescuit pe vreo jumate de garla fara sa ma grabesc si pe la 12 cand eram pe malul cu nucii trece Dan pe vizavis si cauta cu limba scoasa cine e cu masina aia care nu era de dimineata. Nu mi-a picat bine interpelarea, recunosc, nu pentru ca aveam in plan sa ma imbogatesc in ziua aia cu 50 de lei, cat modul de adresare, dar dupa aia am stat si m-am gandit si i-am dat dreptate. Nu e treaba pescarilor sa il caute pe balta sa ii plateasca taxa, mai ales ca el e cu masina si noi pe jos. Intamplator nici nu aveam numarul lui de telefon, ca nu am avut nevoie niciodata. Eu stiu din regulament doar ca trebuie sa las masina la cabana si altceva nu ma mai intereseaza cum e cu masuratul pestilor si chestii din astea, ca oricum eliberez tot in 99% din cazuri. E treaba lui sa mearga pe balta sa incaseze taxele, dar intr-o zi de weekend e de inteles din punctul meu de vedere ca nu are cum sa faca fata de unul singur si la cabana, si pe balta, sa mai faca si controale la masini. Eu zic ca, si e si asta o sugestie catre patroni, macar 2 paznici cel putin sambata si duminica ar trebui sa fie mereu. Unul la cabana, alalalt pe balta, prin rotatie. Acum pe bune, pe dealurile alea, daca vrea cineva sa plece cu vreo piesa de 6-8-10-15 kile sau cu vreun crap de 30 nu cred ca are mari probleme, daca chiar vine chitit pe asta. Doar sa se intalneasca cu paznicul dintr-un mare ghinion, dar la relieful ala mi-e greu sa cred ca nu se pot face manevre, daca chiar vrea cineva. Regulamentul deci nu cred ca e suficient, si aici s-ar putea sa supar pe unii pescari, ci trebuie accentuata si paza si controalele. Nu e prima data cand zic ca trebuie verificate monturile stationaristilor prin sondaj daca sunt 100% pentru crap sau mai baga si cate-un carasel sau guvide. Cu un telefon si sa cheme pe cineva pe ogor sa vina cu o masina sa ia pestele, rezolva repede, iar el pleaca cu masina imaculata de pe balta. Astea nu ai cum sa le eviti doar cu un regulament care in afara de interzicerea masinii pentru spiningari este unul normal si de bun simt. Nu zic sa monteze camere video, sateliti si sa intercepteze telefoanele, ca totusi nu suntem la Cotroceni :), dar o paza mai numerica pe balta nu strica. Nu agresiva, nu sa deranjeze, ci in limita bunului simt, cred ca pot fi acceptati de catre pescari fara probleme.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de spiridusul » 03 Sep 2013, 21:29

Daca cineva vrea sa ia peste de pe Chiroiu4, o poate face fara probleme. Multe cai de acces si paza putina. Doar atat, sa nu dau idei.

Stationaristii, primavara mai ales, dau la pestisor fara greturi. Si, oricat de tolerant ai fi, ti se urca sangele la cap cand vezi ca "cei drepti si corecti", care au voie sa aiba masina langa ei, incalca regulamentul dar au drepturi, iar noi, astia "nemernici care practicam pescuitul anormal" avem dreptul doar sa mergem pe jos si sa bem apa calda.

M-a intrebat Dan de ce nu ii zic cand vad asemenea cazuri. Acum intreb si eu, ca omul care sta stramb si judeca drept, de ce eu, care sunt privit drept inferior si trebuie sa sufar daca vreau sa pescuiesc, sa iti zic tie ca cei privilegiati te fura ca in codru?

Un lucru mi-a placut. pe balta cica nu exista prietenii intre paznici si pescari. Atunci poate ar fi correct sa nu existe nici discriminari. Pescarii de rapitor vin cate 2-3 si platesc fiecare 50 de lei. Pescarii de crap vin 2-3 si platesc o taxa, restul stau la povesti. Si economic avem o contributie destul de importanta, cred. In special primavera si toamna, cand salariile de la balta se platesc (si/mai ales) din banii celor care pescuiesc la rapitor.

Si daca de data asta o sa ma intrebe Dan cu prima ocazie daca eu sunt ala de a scris pe site, d-le Rusu, Cosmin Popescu ma numesc si vin mai mereu cu o Honda neagra.

Stima.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Gogol » 03 Sep 2013, 22:32

spiridusul scrie: Pescarii de rapitor vin cate 2-3 si platesc fiecare 50 de lei.
Si pescuiesc cu o singura lanseta. Adica 1 lanseta rapitor = 50 lei
spiridusul scrie:Pescarii de crap vin 2-3 si platesc o taxa, restul stau la povesti.
Si pescuiesc cu 6 lansete (in cel mai civilizat caz, altfel au si cate 10) si diferenta e de numai 30 lei. Adica 1 lanseta de crap = 13.33 lei

Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Puiu.BZ » 04 Sep 2013, 21:09

Subscriu la ce zic baietii! La puterea a treia! Basca galagia si trivialitatile 'emanate' de asa-zisii crapari. Cata 'carne' am auzit intr-o minunata zi pe balta, sigur o sa ajunga pana la Craciunul viitor! :headbash:

Ma gandesc ca intr-o buna zi, la C4 vom veni doar pentru 'bird watching' (nu stiam ca asa-i zice, acum vreo 35 de ani, cand, copil fiind, paduri cutreieram si ma holbam dupa toate pasarile vazduhului.)

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de adrian99 » 05 Sep 2013, 13:47

stiu de la paznicul george ca daca se elibereaza o stiuca ori salau de 4kg se da o zi de pescuit gratis pe balta

dar nu intre 2-si 4kg ci de 4kg

eu asa am procedat anul acesta(in luna mai) si dupa ce am fost pozat de d-na Rusu,am eliberat pestele
urmatoarea partida am pescuit gratis


referitor la "submarinele"intepate pe acolo se prea poate sa fie novac
eu avut cateva intalniri de gradul trei cu niste "chinezi'
pe unii i-am scos pe altii i-am scapat(jig dezdoit)
scosi si eliberati(15.17,20)
jig dezgatat dupa 50metrii de fir lauti de pe tambur....estimat la 25 sau mai mult

fly,stiucile mari nu au demarajul novacului :wink:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Gogol » 05 Sep 2013, 19:23

Jig, dar nu offset.

Scrie răspuns