Iesire noua: Chiroiu 4

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Gogol » 20 Noi 2012, 21:52

In principiu e cald (pt perioada asta) toata saptamana viitoare, dar pe 1 dec arata ceva ploaie. Acolo e dificil cu cativa stropi. Poate totusi nu o sa-i dea...

I-ati frate offseturi, altfel esti mancat. :mrgreen:

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 21 Noi 2012, 00:19

da, pai am analizat situatia si ultemele evenimente (scaderea apei ----> pesti care s-au tras la fund) si am zis ca nu mai merge manevra din august cand se hraneau la suprafata si am reusit sa am randament cu oscilante usurele (care oricum, daca se duceau mai mult decat trebuie spre fund,nu mai ieseau :( )

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Gogol » 21 Noi 2012, 09:58

Eu oricum sunt hotarat sa merg saptamana viitoare, ca-i sambata sau duminca, indiferent ca se tine adunarea sau nu.
Daca nu se tine adunarea, poate totusi ne strangem vreo 3-4 sa mergem impreuna cu o masina.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 21 Noi 2012, 11:29

eu sunt prezent.

mai e si varianta 30 noiembrie (vineri) ca e liber.

sigur merg in una din zilele weekendului ala, asa ca vorbim indiferent de ce se agreaza la nivel macro :)

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de spiridusul » 23 Noi 2012, 19:28

Azi am testat balta impreuna cu alti 4 prieteni. Rezultatele echipei: o stiuca de 5,8 kg si una de 1,85 kg, doi salai de 1,2 kg si 1,4 kg, o taiere si inca un salau ratat, dar vazut, pe la 2 kg. Pe la 14:30 am fost intrebat de paznic daca mai stam...asta apropo de ce s-a spus de catre ceilalti pescari. In rest totul normal, agatatura la greu, lasat vreo 8 offseturi lestate impreuna cu gumele aferente, mers vreo 2 km pana la locul de pescuit ca deh, asta e regulamentul...dar placuta iesirea.

112foc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 180
Membru din: 23 Noi 2011, 13:22
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de 112foc » 23 Noi 2012, 19:55

balta are potential la rapitor,dar pe chiroiu 4 nu o sa te simti niciodata ca 'acasa',ci doar ca un musafir nepoftit!pacat de balta.....

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de pescarel » 23 Noi 2012, 21:37

daca ar fi intr-atat de lejer incat sa ne simtim ca 'acasa', s-ar fura in draci de pe balta. singura solutie sa pastreze exemplarele alea acolo e sa fie oarece stress, macar sa sti ca nu e bine sa tirezi peste. e pretul pe care noi, pescarii cinstiti, il platim pentru ca suntem un neam de hoti - se fura cat se poate de oriunde se poate, e o realitate. asa ca e ok atmosfera de la Chiroiu. puneti-va in locul proprietarului...

112foc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 180
Membru din: 23 Noi 2011, 13:22
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de 112foc » 23 Noi 2012, 21:44

pescarel scrie:daca ar fi intr-atat de lejer incat sa ne simtim ca 'acasa', s-ar fura in draci de pe balta. singura solutie sa pastreze exemplarele alea acolo e sa fie oarece stress, macar sa sti ca nu e bine sa tirezi peste. e pretul pe care noi, pescarii cinstiti, il platim pentru ca suntem un neam de hoti - se fura cat se poate de oriunde se poate, e o realitate. asa ca e ok atmosfera de la Chiroiu. puneti-va in locul proprietarului...
atmosfera o fi OK pt tine............mie nu imi place sa imi respire nimeni in ceafa!mai sunt destule balti bine pazite in care paznicul nu iti respira in ceafa,sa ia exemplu de la vecinii lor Bgs,acolo paznicii isi fac treaba cu binoclul nu sta calare pe tine,si nici nu te intreaba daca ai de gand sa mai stai pe balta!

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de spiridusul » 23 Noi 2012, 21:45

Pescarel, mai mult decat sa stea masina la ei si sa vada cand pleci cu ce pleci ce control poate sa aiba? Si acum, pe bune, n-am nimic cu nimeni, dar la 14:30 sa fiu intrebat cat mai stau mi se pare deplasat. Unu la mana, ca nu e treaba paznicului cat stau pe balta, cata vreme am platit un bon care imi aloca niste drepturi si un program. Doi la mana, paznicul trebuie sa stea pe balta tot timpul ca sa o pazeasca, cat ii este tura. Nu m-a deranjat sa ii arat pestele, foarte corect, e ok, e regula baltii, nimic de comentat.
Daca e sa se aduca imbunatatiri, eu unul asi face cumva sa fie mai multe barci disponibile. Intai, ca ai acces la mai multe locuri. In al doilea rand, la fel de important, nu mai fac 30 de minute de mars la dus si 30 la intors pana la locul in care vreau sa pescuiesc, castig mai mult timp in care sunt cu naluca in apa si deci am sanse mai multe sa prid peste. Cu barca faci 10 minute, pe jos 30.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de adrian99 » 24 Noi 2012, 14:33

ei,vedeti ca n-am vb degeaba?
cand spuneam ca eram intrebat(ati)daca mai stam,ca la ora 18.00 ar trebui sa plecam...
atata timp cat taxa este incasata si bonul nu prevede niciun program de pescuit este normal sa plec atunci cand doresc

spiridusule,cum era nivelul apei?

Scrie răspuns