Iesire noua: Chiroiu 4

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Gogol » 16 Noi 2012, 09:34

adrian99 scrie: dar cat mai este vreme buna trebuie incercat
Corect. Speranta moare ultima. :wink:

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Vegas_75 » 16 Noi 2012, 10:11

Gogol scrie:Mai baieti, voi sunteti realisti..? Sau vreti sa va imbatati cu apa rece? Chiar daca ajunge apa la nivel normal in Chiroui 4, sezonul este compromis. Tot pestele s-a retras sub plauri cand a scazut apa si chiar daca va creste nu mai iese de acolo pana la primavara.
O sansa, mica e adevarat, ar fi din barca, dar cum nu exista decat una...si 99% dau de pe mal....

Gogole e trase ele sub pat ca pisica, dar peste cateva zile , o saptamana , cand se mai linisteste apa si se reaclimatizeaza ele cu cotetul, foamea o sa le scormoneasca prin stomacuri cat de cat si o sa le impinga de la spate si alea mai hraparetze tot o sa se mai aventureze in afara vizuinei dimineata si seara. Si atunci matale stai la panda cu savarina pe farfurie si cand dintoasa a emis pretentii, ai luat-o de mustati pe netrebnica. N-o fi dreacu atat de negru , n-or fi ele priponite sub plauri ca in parcarea noua de la Universitate. Oricum raul a fost facut, asa ca trebuie sa mai speri sau sa te pregatesti de copca.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de adrian99 » 17 Noi 2012, 14:38

pe ul at site(p......ul.ro)apar niste postari a unor pescari de crap(zilele anterioare) cum ca in aceeasi zi au pescuit si la rapitor(cum si-n ce conditii).... :roll:
pe langa asta se lauda cu "n"kilograme de salau si stiuca


nu mai vine lumea la pescuit si se incepe(si aici)cu metode de acest gen?
deloc elegant :|

Petre Dumitru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 18 Noi 2012, 16:23

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Petre Dumitru » 18 Noi 2012, 16:30

Duminica 18.11.2012

in jur de 10 pescari de rapitor apa a crescut fata de saptamana trecuta nici umbra de cumatra de dimineata pana la ora 15 tot ce sa prin a fost un biban cei drept destul de frumos si un salau .

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Vegas_75 » 18 Noi 2012, 19:33

Petre Dumitru scrie:Duminica 18.11.2012

in jur de 10 pescari de rapitor apa a crescut fata de saptamana trecuta nici umbra de cumatra de dimineata pana la ora 15 tot ce sa prin a fost un biban cei drept destul de frumos si un salau .
Ma batea gandul sa vin azi dar exact cresterea recenta a cotelor apei din Chiroiu 4 din ultimele zile (anuntata dealtfel de d-l Russu aici) ... abea m-a retinut acasa. Insa in cateva zile, sa zicem ca de joi incolo lucrurile cred ca vor tinde sa se stabilizeze si foamea le va da ghes ursoaicelor sa iasa din barloguri dupa hrana din ce in ce mai des.
Pe weekendul urmator ar trebui sa aflam despre ele vesti noi si bune. Cum insa la pescuit nu e ca la matematica, orice e posibil, totul e sa incerci si s-o cauti pe cumatra. Mult noroc ca bafta avem destula.

PS. era sa uit o mentiune , sunt convins aproape ca la balta cu izvoare multe salaul a rupt si fiecare pescar din cei trei patru prezenti a luat 2-3 bucati pana la pranzul mic, sariti de 1-2 kg, normal ca pe locurile consacrate evident si la momentul median cuprins intre apogeul si perigeul solunarului. Data viitoare o sa incerc si eu sa insist mai tare la cocolos cu piersica ca sa-mi maximizez sansele...

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 18 Noi 2012, 19:56

Vegas_75 scrie: PS. era sa uit o mentiune , sunt convins aproape ca la balta cu izvoare multe salaul a rupt si fiecare pescar din cei trei patru prezenti a luat 2-3 bucati pana la pranzul mic, sariti de 1-2 kg, normal ca pe locurile consacrate evident si la momentul median cuprins intre apogeul si perigeul solunarului. Data viitoare o sa incerc si eu sa insist mai tare la cocolos cu piersica ca sa-mi maximizez sansele...

:lol: nu esti sanatos la cap, sa mor :D

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de arapaima » 18 Noi 2012, 21:30

Vegas_75 scrie:
PS. era sa uit o mentiune , sunt convins aproape ca la balta cu izvoare multe salaul a rupt si fiecare pescar din cei trei patru prezenti a luat 2-3 bucati pana la pranzul mic, sariti de 1-2 kg, normal ca pe locurile consacrate evident si la momentul median cuprins intre apogeul si perigeul solunarului. Data viitoare o sa incerc si eu sa insist mai tare la cocolos cu piersica ca sa-mi maximizez sansele...

Stai linistit maifrend...Nu mai incerca, te sfatuiesc sincer :lol: :lol: . Daca si la salau esti la fel de plin de experienta ca la stiuca, nu e de mirare ca nu i-ai vazut culoarea. Am citit tot topicul asta ca sa vad si eu cam cat de "mesereas" este unul care la intalnirea de pe Chiroiu, citez: le va rupe pe genunchi, v-a scoate untul si ficatii din ele, le va obliga sa puna botul, va prinde stiuca mai dihai ca Chuck Norris :lol:, le va scoate din vizuina, si va pravali plaurul peste alea care nu vor sa iasa :lol: :lol: :lol:

Bag mana in foc ca nici macar nu vei ajunge la intalnirea aia...

Cunosc foarte multi pescari virtuali care in fata calculatorului sunt zmeii-zmeilor, prind tot si dau verdicte despre balti si naluci prinzatoare, vorbesc numai din cartile lui Sven Hassel ori din Operatiunea Monstrul, au expresii de maestrii fara de care nu se poate pe forum - din pacate in viata reala, de zi cu zi, pe orice balta ai iesi cu ei, mai mult decat un lanseu corect nu prea ai ce sa vezi.

Vorbesti de experienta si de zeci de ani de pescuit la spinning...Pai tot aici pe topicul asta ai zis ca prea multi ani de stiuca, unde esti maestru, nu ai, poate maxim 6 cu indulgenta. Crezi ca esti mai bun la salau? Dovedeste-o...

Un pescar bun poate sa accepte o infrangere si o zi proasta intotdeauna, fara sa denigreze balta sau sa dea vina pe ea. Un "maestru" v-a cauta intotdeauna scuzele in alta parte. Ma bucur ca m-am nascut acum 36 de ani si am avut cei mai buni profesori de spinning, care m-au invatat in primul rand sa caut greselile la mine, nu sa dau vina pe balti, echipamente sau altele. Eu am pescuit ani de zile cu germina si mi-am facut twistere din manusi...si am prins peste!

Numai bine si o seara buna

P.S. Daca te mai deranjeaza ceva la balta Ivoarele, poti trece sa iei banii de taxa inapoi. Am vorbit eu acolo si se pare ca in ziua aia salaul fusese in Izvoarele 1...

:arrow:

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Vegas_75 » 18 Noi 2012, 22:09

arapaima scrie:
Vegas_75 scrie:
PS. era sa uit o mentiune , sunt convins aproape ca la balta cu izvoare multe salaul a rupt si fiecare pescar din cei trei patru prezenti a luat 2-3 bucati pana la pranzul mic, sariti de 1-2 kg, normal ca pe locurile consacrate evident si la momentul median cuprins intre apogeul si perigeul solunarului. Data viitoare o sa incerc si eu sa insist mai tare la cocolos cu piersica ca sa-mi maximizez sansele...

Stai linistit maifrend...Nu mai incerca, te sfatuiesc sincer :lol: :lol: . Daca si la salau esti la fel de plin de experienta ca la stiuca, nu e de mirare ca nu i-ai vazut culoarea. Am citit tot topicul asta ca sa vad si eu cam cat de "mesereas" este unul care la intalnirea de pe Chiroiu, citez: le va rupe pe genunchi, v-a scoate untul si ficatii din ele, le va obliga sa puna botul, va prinde stiuca mai dihai ca Chuck Norris :lol:, le va scoate din vizuina, si va pravali plaurul peste alea care nu vor sa iasa :lol: :lol: :lol:

Bag mana in foc ca nici macar nu vei ajunge la intalnirea aia...

Cunosc foarte multi pescari virtuali care in fata calculatorului sunt zmeii-zmeilor, prind tot si dau verdicte despre balti si naluci prinzatoare, vorbesc numai din cartile lui Sven Hassel ori din Operatiunea Monstrul, au expresii de maestrii fara de care nu se poate pe forum - din pacate in viata reala, de zi cu zi, pe orice balta ai iesi cu ei, mai mult decat un lanseu corect nu prea ai ce sa vezi.

Vorbesti de experienta si de zeci de ani de pescuit la spinning...Pai tot aici pe topicul asta ai zis ca prea multi ani de stiuca, unde esti maestru, nu ai, poate maxim 6 cu indulgenta. Crezi ca esti mai bun la salau? Dovedeste-o...

Un pescar bun poate sa accepte o infrangere si o zi proasta intotdeauna, fara sa denigreze balta sau sa dea vina pe ea. Un "maestru" v-a cauta intotdeauna scuzele in alta parte. Ma bucur ca m-am nascut acum 36 de ani si am avut cei mai buni profesori de spinning, care m-au invatat in primul rand sa caut greselile la mine, nu sa dau vina pe balti, echipamente sau altele. Eu am pescuit ani de zile cu germina si mi-am facut twistere din manusi...si am prins peste!

Numai bine si o seara buna

P.S. Daca te mai deranjeaza ceva la balta Ivoarele, poti trece sa iei banii de taxa inapoi. Am vorbit eu acolo si se pare ca in ziua aia salaul fusese in Izvoarele 1...

:arrow:
My younger friend nu ma deranjeaza aprecierile tale in privinta tainelor mele cu pescuitul, esti liber sa crezi absolut orice si sa te exprimi deasemenea , nu te cunosc si nu ma cunosti. Poate am exagerat eu cand am lasat impresia ca am denigrat cea mai buna balta de salau din tara, eu care nu am veleitati de pescar de salau, doar cochetez asa cu fenomenul. Insa nu suport minciuna si mai ales aia frumos impachetata menita sa amageasca pescarii si sa-i tapeze de bani, unii o numesc prosteala ieftina pe fata... nu mai credem in mos Gerila de mult ...
Chiar nu ma pasioneaza discutia asta ptr ca nu duce nicaieri si imi pierd vremea degeaba. Balta aia oricum va avea clientii pe care ii merita si o sa fiu si eu printre ei cand o sa aud ca weekend de weekend sunt macar 20 de pescari acolo nu trei patru in timp ce pe Chiroiu sunt 30-40 aproape din aprilie in noiembrie de vreo 3 ani de zile incoace.
Nu am nimic de impartit cu tine si nu ma intereseaza generozitatea ta cu privire la returnarea taxei, nu despre asta e vorba.

Daca vrei sa-mi demonstrezi cat de tare ma insel, fa toate eforturile ca balta aia sa fie o balta asa cum sustii tu ca este si asta sa se vada cu ochiul liber , sa inceapa sa vorbeasca lumea despre ea de bine, nu asa in coltul gurii si fara convingere ... Cu 5 kg de pastrama , 3 de mici si carnati si 10 kg de vinu casei nu se umple balta de pescari tot sezonul , ori sunteti in campanie electorala si experimentati punga de plastic cu 1 L de ulei si 1 kg de faina ptr un vot favorabil ...
Chiar credeti ca toti ne-am nascut ieri si punem boticul la mangleala voastra indoielnica si in graba incropita , chiar ... n-are rost ...
Chiar consider discutia pe tema asta inchisa, ce am avut de spus am spus si incep sa ma repet.

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de arapaima » 18 Noi 2012, 22:53

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


"Lipsa capturilor naste frustrari" - by Me

nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de nobody_01 » 19 Noi 2012, 09:28

Buna ziua,
Cer scuze ca intervin dar cred ca dl. Vegas_75, denigreaza in mod nejustificat, niste oameni care si-au dat toata silinta pentru ca acel amical sa iasa bine....Faptul ca intr-o anumita zi nu s-a prins destul , nu poate conduce automat la concluzia ca aceea balta nu are salau. Balta Chiroiu 4 se afla in topul baltilor de rapitor in primul rand datorita prezentei stiucii....si mai putin a salaului( nu pentru ca nu ar exista ci pentru ca se prinde mai rar si mai greu). Faptul ca in aceasta balta cohabiteaza ambele specii de rapitor face ca rateurile pe aceasta balta sa fie mai putine, stiuca salvand de cele mai multe ori o gherla la salau! Asta este parerea mea....si consider regretabil faptu ca o intalnire amicala a iscat atatea polemici!

Stima, tuturor

Scrie răspuns