Iesire noua: Chiroiu 4

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de spiridusul » 08 Oct 2012, 18:49

Bre nea Ghenadie, ia aminte de la rusi, o baie in lac iarna, la grade sub 0, e sanatate curata, caleste organismul si te fereste de raceli :D

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Ghenadie » 08 Oct 2012, 19:19

fugi tu la rusi, ca incepe sezonu de bai :lol1: da sa te duci la Murmansk :lol1: sau mai bine la Arhanghelsk
sper ca de data asta nu ratez sedinta de lucru :wink:

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de D_ali » 08 Oct 2012, 19:47

Nu radeti, ca era sa iau o "burta" ca Toma... :headbash:
...cred ca tre' sa ma mai calmez putin. :lol1:

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de pescarel » 08 Oct 2012, 23:02

asa stau lucrurile... ar trebui peomovat pescuitul EXCLUSIV C&R la stiuca pe acest forum! la declinul pe care il cunoastem cu totii, la o Delta care in 2006 a dat stiuci monumentale si cand se pleca acasa pt. ca nu mai era loc de stiuca in barca, la mai 2011 cand plecau nemancatii cu sacul de marlitze, la baltile care sunt golite, cu bucuria PRICEPERII, singurul fel in care trebuie pescuit, de fapt singurul care trebuie PROMOVAT si ACCEPTAT aici este C&R! uitati de imbecilitatea cu prajala, nu ca nu ar fi buna la gust, ci pentru ca declinul e fantastic! protejati cat inca mai sunt, cateva razlete! anul asta am alergat sute de litri de combustibil si alte sute de km. in Delta, si am ajuns prin a consuma sute de lei grei pentru a-i vedea culoarea la Periprava, Uzlina sau alte incite! nu lasati balele sa curga dupa principiul 'dupa mine potopul' sau 'lasa domne ca e, dar acoperita de apa', ori in speranta ca se regenereaza la nesfarsit! Lasati-le sa traiasca, daca gasiti balti in preajma cu stiuci, ganditi-va ca merita sa traiasca, poate sunt ultimele!
Doamne Ajuta

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de D_ali » 09 Oct 2012, 06:49

Pescarel, cred ca n-ai postat unde trebuie... :idea:

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Vegas_75 » 09 Oct 2012, 09:21

Cu riscul de a fi taxat de D_ali :wink: ca off topic as vrea sa adaug o vorba.

Treaba asta cu promovarea exclusiva a C&R naste controverse si cred ca nu trebuie privit trendul unilateral si transant. Trendul in Romania a fost adus, facut cunoscut, impulsionat si extra promovat de curentul craparilor prin 2003 care doreau balti pline de exemplare mari si f mari ori e greu sa ai asa exemplare in lac daca nu ai o politica de acest gen. Insa nu e de neglijat nici interesele pur comerciale si oneroase ale comerciantilor cu scule de pescuit cat si ale proprietarilor de balti , interese care merg mana in mana , ceea ce nu ne deranjeaza pana la un punct. Ei oricum nu au decat un singur interes si anume ca prin orice mijloace sa-mi maximizeze profiturile, de unde asta ? din buzunarul nostru normal. Personal totdeauna am apreciat diversitatea , mai ales ca oricum ea e prezenta si se manifesta, practic fiecare administrator de balta decide cum e mai bine sa-si “cultive” gradina si asa va face, iar noi vom alege sa mergem unde ne pare mai interesant si mai bine.

Si vroiam sa mai adaug ceva: faptul ca patronii de balti nu-si fac treaba cum trebuie, adica din banii luati din taxe nu mai repopuleaza balta, nu trebuie sa ne duca cu gandul automat ca daca retinem peste conform regulamentului , e musai un lucru de condamnat si ca trebuie sa trecem numaidecat la C&R, nu as amesteca lucrurile.
Fiecare sa-si faca treaba, noi platim taxe , patronii sa repopuleze , asa e normal , asta e circuitul. Ei isi fac vile isi iau masini, balta ramane goala si apoi apar curente de opinie , voi sunteti vinovati ca ati luat peste acasa, nu asa se pune problema. Este o afacere si asta ca oricare alta in care patronul de balta primavara baga 300 de meleoane in peste si pana toamna scoate din taxe 7-800 meleoane, deci poate repopula fara grija, numai ca nu toti o fac, nu toti au aceasta disciplina primordiala in afaceri, multi se lacomesc, vor tot numai pentru ei, incearca sa vada daca merge si asa, tipic romanesc.

Cam asta e cu baltile in general in opinia mea, dar nu as amesteca aceste practici cu Delta, acolo este alt film si trebuie sa fie alt film, cu happy end as spera , insa acolo interesele de moment rad tot, nu iarta nimic si dezastrul deja s-a produs si se desfasoara nestingherit fara perdea. Acolo sunt alte legi, legile locului, legile faradelegii si peste toate e foamea care se mai impleteste si cu lacomia umana deseori. E o chestie de cativa ani pana cand apele din Delta vor fi pustii si sterpe si tot localnicii vor plati cu foamea si saracia lucie dezastrul pe care l-au facut si l-au intretinut cu voia sau fara voia lor. Boierii de la Bucuresti doar strang recolta de acolo ca de pe o mosie, iau doar caimacul atat cat mai este si nu-i intereseaza nici 1% ce va fi maine, ptr ca maine ei poate nu mai sunt la mulgatoare si acum tre sa mulga cat mai mult, in trei schimburi 24/24 de ore.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de D_ali » 09 Oct 2012, 09:59

Vegas, nu "taxez" pe nimeni...
Este un lac cu un regulament stabilit de administratori si ... (punct)
Cine nu-i multumit de regulile incintei, se poate orienta catre alte balti.
Cine doreste sa practice C&R pe aceasta incinta este liber s-o faca.

...deci, sa nu incurcam povestile.

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de dumi_id » 09 Oct 2012, 12:11

Pana la urma cand facem iesirea? Abia astept!
Apropo si eu practic C&R in 99% din cazuri. Pe chiroiu nu am retinut nici un peste la fel ca pe multe lacuri si rauri.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16150
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de adrian99 » 09 Oct 2012, 12:39

pana sa creasca taxa pe Chiroiu(de la 30 la 50lei)vb cu dan si-i propuneam o alata taxa pentru cei care paractica(vor sa practice doar c&r).imi punea ca este o idee buna insa cam greu de controlat.
avea dreptate intrucat sub egida c&r multi retin peste

am vazut treaba asta,inclusiv acolo dar si pe alte balti
(rucsac prevazut cu buzunare ascunse....si cate si mai cate)

tine de fiecare din noi sa avem la si ce pescui anii urmatori

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Vegas_75 » 09 Oct 2012, 13:01

D_ali scrie:Vegas, nu "taxez" pe nimeni...
Este un lac cu un regulament stabilit de administratori si ... (punct)
Cine nu-i multumit de regulile incintei, se poate orienta catre alte balti.
Cine doreste sa practice C&R pe aceasta incinta este liber s-o faca.

...deci, sa nu incurcam povestile.

Ezact acest lucru am vrut sa-l subliniez si eu pentru ca am avut asa un sentiment care „transpira” din unele conversatii acilea pe topic (nu ale tale) prin care cei care retineau (conform regulamentului baltii) erau „vazuti rau” sau chiar „judecati” aspru mai voalat sau chiar pe fata, pentru faptul ca nu adera si ei la C&R, ceea ce e complet nedrept si imoral.
Legea (regula) e facuta sa fie respectata, judecati aspru si fara mila sa fie cei vinovati de incalcarea ei, asa mi se pare sanatos sa punem problema si sa gandim. Si ca sa nu fiu gresit inteles, nu ma refer aici la Delta, ci la baltile private care au administratori privati si care fac afaceri legale.
Eu cand ma duc sa pescuiesc la o incinta/balta privata sunt partenerul de afaceri al administratorului baltii si atat, avem reguli agreate si pe care le respectam, nu le mai comentam, sau nu le judecam pe ideea : daca ar face asa ar fi altfel , daca .. daca.... poate ...
Fiecare este foarte liber sa practice orice fel de pescuit atat timp cat e legal, admis deci de reguli si cutume si nu deranjeaza partenerii de pe balta. Din asta personal cred ca nu e mai pescar nici ala de ia acasa peste, nici celalalt care face C&R, toti doresc un singur lucru, sa aiba o partida agreabila de pescuit, restul sunt detalii si detalii e bine sa ramana.

:respekt: C&R

Scrie răspuns