Iesire noua: Chiroiu 4

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de D_ali » 08 Oct 2012, 12:22

Feugen, ceva noutati din delta ne poti impartasi? (pe topicul dedicat, eventual) :respekt:

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de feugen » 08 Oct 2012, 12:29

D_ali scrie:Feugen, ceva noutati din delta ne poti impartasi? (pe topicul dedicat, eventual) :respekt:
Ma miram de ce nu m-a lasat sa modific postarea... :D


In iesirea pe bratul Chilia, visam la doborarea recordului pesconal la o captura de somn. Nu a fost sa fie. De fapt nu a fost nimic. Am prins cativa strapi de 300 - 500gr pe viu, marle 300-500gr pe artificiale (juma' de metru de mal), avat (al mai costumat se apropia de 3kg). Somn... in toate pozitiile, la toate momelile de sezon, a fost sublim insa a lipsit cu desavarsire. Vremea a fost bestiala de frumoasa, apa calda (buna de scaldat), cota aproape constanta (fluctuatii de -2... + 2cm). Pe canalul Sireasa se prindeau marle (150 - 250 gr) la foc automat. Erau nemernici care le pastrau ca de... altceva nu mergea pe nicaieri. Eu, intr-o ora, am scos din apa undeva intre 3 si 4kg dar nici una demna de a fi aruncata in tigaie si sa schimbe gustul de caras.
Am pacalit marla pe popper, jigwobller de 9gr, rotativa Aglia long nr.3, alte no-name-uri. Practic la orice aruncam in apa. Pe Dunare, aruncand paralel cu malul, la 1m, cu "moartea avatului" de la DAM... distractie maxima dar... "subnutrita".
Avatul de cca 3kg a venit la un Maver Stralis de 3-12gr de 1,90m... drill-ul fiind bestial (de fapt numai cu asta am pescuit cand am vazut la ce "trofee" se preteaza zona).
Bucuresti

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de D_ali » 08 Oct 2012, 12:52

Merci, Feugen.
...mai asteptam sa se raceasca. :roll:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de adrian99 » 08 Oct 2012, 13:06

repopulari.....
glumesti

inafara de cateva stiuci mari aduse cand au preluat balta....
desi sunt si exemplare mici am observat(la multe dintre ele) o forma ciudata.probabil un defect genetic(sunt mai subtiri in partea finala decat alte stiuci prinse pe baltile din jur sau delta)

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de pescarel » 08 Oct 2012, 13:15

Pescuitul de pe mal la Chiroiu e o gluma proasta, nu ai acces cu lanseurile la locurile bune, fie pentru ca nu ajungi pana acoo, fie ca pe traseu sunt cocioace ridicate pana la cativa centimetri sub suprafata apei (in functie de nivelul acesteia). Uitati, orice peste mare pe care ati putea avea norocul sa il aveti in drill, se va duce spre obstacolele dupa care se ascunde, iar firul va trece, obligatoriu!, peste zonele cu agatatura. Va fi compromis si pestele, si firul, si partida voastra. Balta e minunata, dar veti avea o zi nefericita de pe mal

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 08 Oct 2012, 14:06

eu am patit sa agat ceva mare care s-a dus in balarii la vreo 30 de m, dupa un stuff plutitor lat de vreo 10 m si inalt de vreo 3....oribil. M-am bagat in apa sa ma duc mai aproape in ideea ca pleaca din stuf spre larg, dar degeaba. Probabil ca din barca sa fie mai usor abordabil dat fiind ca esti mai mobil, dar se pune problema in cazul unei iesiri in grup mai mare de unde iei barcile ca presupun ca nu au toti si cum le transporti. Deci tot de pe mal va fi probabil.

Eu ca data propun 3 noiembrie.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de adrian99 » 08 Oct 2012, 14:17

pescarel, dau exclusiv de pe mal si am scos(chiroiu)stiuca de 6,2kg
langa mine cineva a scos una de 8kg...
deci se poate
de multe ori cei cu barcile au avut rezultate modeste intrucat stiuci mari stateau retrase in spatele perdelelor de stuf



fly,tu ai prins foarte bine pe canicula
acum vrei sa te duci pe 3 noiembrie... :D

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 08 Oct 2012, 14:29

din pacate anul asta nu o sa mai fie canicula (teoretic) iar sa astept pana la anul in august e cam mult :) .

ideea e ca vreau sa mai fac macar o partida de verificare pana la meciul oficial, ca am mai vazut pareri ca nu merge treaba in ultima vreme acolo. Deci nu am patit doar eu. Probabil ca e chestie de relocare. In plus, trebuie sa imi refac resursele ca am avut o incalceala sambata in care am pierdut vreo 30 de m de textil in conditiile in care mai aveam doar vreo 60-70. Trebuie sa imi iau altul de 20lb ca nu ma mai duc iar cu ala de 10 lb sa fiu spectator cand pleaca metroul. Mai e si chestia de agatatori (cu 20lb am mai scos niste radacini totusi, celalalt a cedat mai usor). :wallbash:

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Vegas_75 » 08 Oct 2012, 17:27

TheFly scrie:din pacate anul asta nu o sa mai fie canicula (teoretic) iar sa astept pana la anul in august e cam mult :) .

ideea e ca vreau sa mai fac macar o partida de verificare pana la meciul oficial, ca am mai vazut pareri ca nu merge treaba in ultima vreme acolo. Deci nu am patit doar eu. Probabil ca e chestie de relocare. In plus, trebuie sa imi refac resursele ca am avut o incalceala sambata in care am pierdut vreo 30 de m de textil in conditiile in care mai aveam doar vreo 60-70. Trebuie sa imi iau altul de 20lb ca nu ma mai duc iar cu ala de 10 lb sa fiu spectator cand pleaca metroul. Mai e si chestia de agatatori (cu 20lb am mai scos niste radacini totusi, celalalt a cedat mai usor). :wallbash:
La Chiroiu fara 20 lbs la fir nu prea ai ce cauta si chiar si asa las spre duzina de jiguri per partida dar face deja parte din specificul baltii. Poate tocmai d-aia stiuca inca mai e pe acolo, mai rara ce-i drept ca acu un an doi dar inca mai dai de ea daca esti insistent pe zonele bune si evident ai cooperare din partea ei.
Anul asta nu am fost de mai mult de 3-4 ori, insa anul trecut balta mi-a lasat o impresie foarte frumoasa, semi salbatica, cu stiuci impanate , cu ceva salau cu toane si ifose ce-i drept , printre putinele balti unde revii cu placere, te incarci de spume peste zi de la agatatura si daca esti dibaci pleci multumit ... si obosit de atat umblet. Numai de pe mal pescuiesc ptr ca e mai comod, te desfasori altfel, nu pocnesti cu vasla in coca barcii sa le dai culcarea , nu amortesti , dar sunt si dezavantaje privind limitarea zonelor de pescuit ce-i drept.
Ideea e ca daca o prinzi intr-o zi in care mananca, o topesti bine de pe mal (personal am luat 7 bucati intr-o zi fasta si una mare scapata la 3-4 m de mal, un submarin frumos care mi-a indoit jigul , la randul lui indoit de mine din pricina agataturilor ...). Unde dadeam aveam captura, doua din acelasi loc , a treia la 10 min de primele doua, spectacol cum n-am mai patit , dar a fost o singura zi asa cand am dat de cuibul lor si le-am prins in foame. Atunci am vazut ca nici nu conteaza naluca prea tare, nici macar forma sau culoarea, doar marimea poate, percutau dintoasele la foc automat aproape. O zi ca aia si nu-ti mai trebuie nimic, n-o uiti usor, de fapt n-o uiti niciodata... Cea mai mica 1,8 kg , cea mai mare in afara celei scapate, 3,5 kg ... ce zi a fost aia ...

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Ghenadie » 08 Oct 2012, 18:16

bey, daca evb de 3.11 poate vin si io, da vin cu 30 lbs sau poate chiar 50... asa, ca sa scot cioatele..plus ca unii au obiceiul de a cadea in apa si e musai sa le-o trag cu jig-ul pe cocoasa ca sa ii pot scoate din apa... :lol1:
se stiu ei...amatori de baie :lol1:

Scrie răspuns