Iesire noua: Chiroiu 4

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de nobody_01 » 07 Oct 2012, 21:45

Nu va recomand, deocamdata....Am fost pe 04.10. Stiuca nu mananca deloc....toata ziua s-au prins doar 3 strapi si o marla de spate. Am pescuit din barca, si am cautat-o in toate locurile unde altadata era imposibil sa nu prinzi....Va recomand sa mai asteptati macar pana la sfarsitul lunii!

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Gogol » 07 Oct 2012, 21:52

Taxa 50 lei cu retinere 6 kg peste, nu mai mare de 4 kile, nu mai mica de kil; sunt 60 km de la km zero al capitalei. Au doua barci dar nu ne putem baza pe ele; posibil sa fie sparte, rupte, fara vasle. Cu barca personala se adauga inca 10 lei la taxa. Inclusiv motor electric.
Dezavantaje: balta e destul de lunga, chiar daca nu's cine zicea ca nu e, nu te lasa cu masina deci trebuie strabatuta cu piciorul. Drum cam nasol de la sosea, daca e vreo ploicica nu intri nu iesi, pamant cleios. Tot pestele sta in agataturi si cocioace, unde e mai curat, numai cu mare bulan sau sa fie infometata rau.
Si cel mai nasol e agatatura, nici nu va puteti inchipui. Pana la 10-12 offseturi poti pierde pe partida, asta daca mai cunosti locuri, altfel esti halit. Despre jiguri, voblere sau linguri nici nu are rost a le carati dupa voi. Unde mai poti da cu ele, nu sta stiuca. Cineva zicea de popere....nici in sezonul lor nu pune gura pe asa ceva. Cine a rupt textil gros o fi dat in chinez, are niste monstrii de novac care pun gura la silicoane, zici ca sunt tampiti. Am vazut, luat regulamentar cu guma'n gura, de 18 kile.

Repet: cine nu e pregatit de agatatura sa se duca in alta parte, e un cosmar, nu vreau sa va sperii, dar prefer sa va avertizez de mai multe ori decat sa maraiti sau sa va smiorcaiti pe acolo.
Naspa...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de adrian99 » 08 Oct 2012, 07:43

cateva noutati despre Chiroiu
-din spusele paznicilor balta are asociati noi.
-s-a pietruit aproape tot drumul,se poate intra pe orice vreme
-acum o luna s-a bagat crap care a tulburat apa iar alaturi de chinezesc fac destul de greu capturarea rapitorilor
-apa era-n scadere(probabil se pregateste chiroiu3 de golire)
- marlite dimineata devreme

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 08 Oct 2012, 09:02

in afara de aia cu drumul, numai vesti naspa :(. M-as mira totusi sa il fi pietruit tot. Acum 2 saptamani dupa curba aia la stanga cand se termina casele am ramas de 2 ori dimineata. Am iesit relativ usor avand ford ka si care nu s-a scufundat in namol, dar erau balti inclusiv pe portiunea din sat unde daca incetineai patina ca pe zapada.

E posibil sa ai surprize sa agati crapi dand la spinn. In ce ma priveste, nu sunt mare expert al acestei balti (am totusi vreo 5 partide facute anul asta). Sunt in gasca cel putin 2 pescari care stiu mai bine balta (unii pot chiar sa o recunoasca din niste poze in care vad 3 trestii si un copac :) ). Eu ce experiente am avut in vara au fost in acelasi loc in care am prins in aceasi zi si intr-o partida ulterioara stiuca si salau, deci nu stiu ce sa cred.

in privinta agataturilor, se agata destul de rau, e adevarat. Problema cea mai mare acolo insa mi se pare ca e schimbarea peisajului. Sunt bancuri de stuf plutitor care cand bate vantul mai tare se plimba pe apa, astfel locurile se modifica si e normal ca si pestii sa fie derutati de schimbarile astea de structuri. Recordul de pierderi a fost de 9 linguri intr-o zi (dintre care 2 au plecat cu pesti cu tot). Jigguri nu am agatat, dar am dat destul de rar si atunci cu capete usoare (maxim 4 grame).

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de D_ali » 08 Oct 2012, 09:21

:lol:
Fly, eu am fost o singura data pe lacul acesta (din pacate, doar o singura data), undeva prin noiembrie, anul trecut. N-as putea spune ca-l cunosc, insa, din pozele tale am recunoscut cateva elemente din peisaj care mi-au ramas in memorie. De altfel, este un loc care mi-a placut destul de mult si l-am "asimilat".
Am tras un frig atunci, erau (-8) grade cand am ajuns pe balta si o pojghita de gheata superficiala... Cred ca erau printre primele zile foarte reci din acel sfarsit de an, si normal cu era de asteptat, m-am nimerit si eu pe-acolo. :lol:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de adrian99 » 08 Oct 2012, 09:26

fly,acum 2 saptamani ce rezultate ai avut?

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 08 Oct 2012, 09:43

slabut rau, raportat la asteptari si la rezultatele din partida precedenta. 3 marlite la maxim 0,5 kg (una a taiat ca m-am gasit sa dau cu shad fara struna dupa salau - finete ) si un strap scapat in mal tot la shad.
am stat pana pe la pranz. Era o sindrofie de meseriasi care beau cafele ca nu prindeau nici ei nimic. S-a dat si din barca si de pe mal. Pauza totala.

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de Vegas_75 » 08 Oct 2012, 11:18

Balta imi place mult ptr ca mi-a asigurat acum doi ani my personal best la stiuca pe o lingura oscilanta (8.9 kg), respectiv un monstru, mai ales ca l-am luat la a doua partida facuta acolo si cam a 5-6-a partida de stiuca din viata mea. De atunci am mai fost de multe ori insa niciodata nu am mai luat asa, a fost o exceptie atunci.
Pot sa spun ca nu folosesc off-seturi , nu le agreez, si las cam 10 monturi pe partida dar m-am obisnuit , folosesc numai jiguri , fara oscilante sau alte cele. Agata in dusmanie insa sunt locuri si locuri , mai lasi, mai salvezi. Cumatra este drept ca o gasesti de cele mai multe ori pe langa cracile ragaliilor din larg unde agati si cu off-set. Balta maricica, o faci la picior pe mal de dimineata pana seara pescuind, inca mai are stiuca desi mai subtire ca anul trecut ptr ca populari cu rapitor nu s-au mai facut si de acolo a tot plecat stiuca la traista (conform regulamentului , intre 1-4 kg se poate retine , cantitatea totala 6 kg/om/zi). In stilul asta – daca nu fac populari – la anul deja vor ramane numai batranele lacului si cam atat.
Orice partida acolo e frumoasa si merita , iti testeaza din plin cunostintele, abilitatile de toate felurile, intr-un cuvant merita ptr cine e pregatit psihic sa treaca peste obstacolul agataturilor.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de TheFly » 08 Oct 2012, 11:39

nici eu nu sunt prea fericit cu regulamentul, dar dat fiind ca miza e crapul, din pacate interesul pentru rapitor in randul conducerii e mic. Acum ca sunt si noi asociati, aia vin cu alte idei ca sa isi justifice existenta terestra si te poti astepta la orice, inclusiv sa o faca balta de obleti :(. Sa speram macar ca nu vor avea putere de decizie prea mare daca e asa cum presupun.

Alea mari cica nu se iau pentru ca sunt reproducatori. Teoretic ar trebui sa asigure necesarul de noua generatie. Sincer, am prins destule la 300-500 gr, deci e si ceva puiet. Pe canicula aia in august am luat in niste balarii 5 din astea in 6 lanseuri. Problema e ca daca altii le iau acasa, nu are de unde sa se faca peste si raman doar balaurii aia pe care nu ai cum sa ii scoti din apa in mod normal decat daca dai cu echipament de pescutit marin :cry: .

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iesire noua: Chiroiu 4

Mesaj de feugen » 08 Oct 2012, 12:15

In concluzie, cand o comiteti?! Vineri incep scarbiciul, deci sambata asta este... aproape imposibil. Sambata viitoare sunt blocat tot de scarbici. Nu am fost nicio data pe balta asta insa am ceva gume de sacrificat fara a plange dupa ele. Bagati o data de participare (intalnire) ferma si... fiecare isi face programul. :bere:
Bucuresti

Scrie răspuns