Gostilele

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Gostilele

Mesaj de Mshad » 14 Mai 2004, 22:15

Stie cineva care mai e treaba pe Gostilele?Am fost de doua ori anul acesta,am pescuit de pe mal dar fara succes.Nimic,nici macar un strapazan.Am pescuit de la "teava" pana la "pietre".Am insistat la shad alb de 6 si de 8 cm tuns pe burta,jig de 5 grame.Am tot schimbat shad-uri dar fara succes.Ma gandeam sa incerc si din barca,dar nu prea mai am sperante cu acesta balta.Poate imi dati o sugestie sau sa imi spuneti unde am gresit.

caaron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 15 Mai 2004, 15:58

Mesaj de caaron » 15 Mai 2004, 16:12

omule la gostilele pescuiesc de 12 ani.mai putin ultimii doi ani cand s-a stricat treaba urat de tot.erau plase din 5 in 5 m.acum cica s-ar mai fi schimbay cate ceva..da nu stiu nimic concret.oricum la tevi putine sanse de pe mal.daca pescuiesti din barca trebuie sa gasesti cursu vechi al baltii..care e intre al 3 lea si al 5 lea stalp( numarand de la malu cu satu) sau intre al 2 lea si al 4 stalp de pe malu celalalt (da acolo era ceva micut deci mai bine renunti ca e f f greu sa niimeresti chiar pe vechea albie). de precizat ar fi ca este f greu de pescuit la tevi de pe mal aproape imposibil caci albia veche e la o oarecare departare de mal.
loc bun de pe mal unde am avut intotdeauna rezultate la salau este la valea boierului pe malu opus cum vii de la tevi exact pe colt unde este un mal inalt de pamant galben.daca mergi in continuare spre sat pescuind de pe mal ( incepand de la malu inalt de care vb) dupa 10 m vei da de o fosta vie scufundata unde am avut capturi frumoase de biban si salau
oricum de retinut ar fi ca este o balta f f f capricioasa.
eu am de gand sa merg de curand pe balta asta asa in virtutea nostalgiei . daca te intereseaza poate mergem impreuna daca nu ..fir intins si astept sa scrii pe forum ce ai facut
sper ca am fost de folos

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 17 Mai 2004, 07:00

Multumesc pentru informatie.Sunt de acord cu tine ca este o balta foarte capricioasa si cred ca pescuitul de pe mal nu prea isi are rostul,mai ales ca eu nu prea cunosc balta,poate sa facem vreo iesire sa imi arati cateva locuri,altfel nu cred ca mai ajung pe acolo.Eu am luat salau frumusel pe Mariuta dar asta se intampla anul trecut si acum 2 ani.Anul acesta am facut cateva partide dar foarte slabe.Mi-am zis sa incerc si Gostilele ca am auzit ca e balta buna(sau mai bine zis era).Pacat ca toate baltile care mai aveau ceva salau sau stiuca s-au dus pe "copca".

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

balti

Mesaj de eugen » 17 Mai 2004, 11:54

salutare!

mihai, am fost si eu pe gostilnele prin octombrie/noiembrie anul trecut. parerea mea e ca n-ai ce cauta acolo fara barca. si cred ca si asa vei avea multe partide cu 0 rezultate pana gasesti albia.

pe darvari, exact langa strada care desparte balta darvari de gostilnele, era un loc bun de dat de pe mal. cand am fost eu, un tip prindea acolo cu viu si nu erau mici.

ma mir ca dupa atatia ani tot acolo mergi. nu te-ai lamurit cu mariuta? :)
astia navodesc in fiecare toamna si ai toate sansele sa mergi sa cauti salau acolo unde nu mai e.

fir intins!

caaron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 15 Mai 2004, 15:58

Mesaj de caaron » 17 Mai 2004, 16:49

am fost acum 2 sapt pe darvari. am luat barca de la nea victor si am pescuit pe malu opus de casa lui de la pompa (sau ceo fi aia) din stanga si pana la aproape de capatu opus celui cu baraju de la gostilele. in partea cu baraju nam reusit sa dau ca batea vantu din fata si daca nu erai patzaikin mai bine renuntai. rezultatele slabe rau de tot: un biban la vreo 600 de g si doi strapazani de o palma fiecare. am dat la shad alb , verde fluo,galben, la pestisor alb si verde fluo, la vobler salmo sinking si floating. nimic. in schimb pestii astia 3 amarati iam luat la rotativa mepps nr 1. nu cred ca mai e peste pe darvari cum era odata. si nu cunosc motivu.pacat ca era super balta de rapitor.
astept informatii in leg cu o balta buna de biban. ati face un om fericit daca mi-ati da o astefl de informatie. fir intins !

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

darvari

Mesaj de eugen » 17 Mai 2004, 18:41

ti-am dat deja o sugestie de balti cu biban pe celalat thread.

pe darvari eu n-am pescuit, dar am vazut salau prins acolo. poate intre timp au bagat plasele si au curatat tot. nu m-as mira.

degeaba intrebi paznicii, aia iti spun povesti frumoase, iti iau banii, eventual fara sa-ti dea chitanta, si dupa ce te baltacesti o zi intreaga degeaba, vine un localnic si iti spune inocent: - "ce faci, dom'le, nu stii ca au navodit saptamana trecuta! - :)

cum spuneam si in celalat mesaj, mai bine te urci frumusel in masina si te opresti frumusel la minimum 100km de bucuresti. altfel, te risti pe banii tai.

fir intins!

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

gostilele

Mesaj de pupu » 21 Iun 2004, 22:00

cu scuzele de rigoare asspune si eu citeva cuvinte despre aceasta balta am pescuit si din barca si de pe mal iar rezultatele au fost destul de slabe in ultima perioada culmea e ca am prins mai mult in mariuta . anul trecut si anul asta am tras mai mult de voblere si pot sa va spun ca sunt foarte multumit scuze pentru eventualele greseli nu am pus mina pe tastatura decit in urma cu doua saptamini

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

lol

Mesaj de eugen » 22 Iun 2004, 12:11

nu te stresa de greseli, chiar nu conteaza.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Gostinele pe 25 septembrie

Mesaj de piticu » 24 Sep 2004, 15:29

dragi colegi, miine voi "ara" aceasta balta in lung si in lat, sper sa gasesc firu' vechi si sa se dea la ele... va informez io luni cum a fost...

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

nu prea se deda...

Mesaj de piticu » 28 Sep 2004, 10:10

Am fost simbata, vreme inchisa si vint puternic in prima parte a zilei, am fost la teava suspendata, la iesirea din sat, am pescuit din barca la stuful de vis a vis si apoi de pe malul initial in zona tevilor in ambele directii. Am folosit floatere si rotative, nici un rezultat. S-au prins mirlite si bibani mici la mepps aglia 0 - NUMAI FARA STRUNA!, si la twistere albe foarte uritzele (?!). La stationar s-au prins carasi si spre prinz un crap de 800g, cineva care a stat toata noaptea de vineri la crap a plecat pe la ora 9 cam suparat... nimic spectaculos in rest

revenind la rapitori, apa cam tulbure, pesemne ca asa este acolo, oricum o singura iesire nu defineste balta. oricum nu miros capturi impresionante acolo... dar cine stie?
aaa, plata, 300.000 din barca, 200.000 de pe mal. Pe la orele 2-3, cind stringeam, nu a mai oprit sa colecteze... macar atita noroc am avut...

Scrie răspuns