Golirea de fund a barajelor montane

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Golirea de fund a barajelor montane

Mesaj de razvan cristescu » 23 Iun 2008, 11:22

Am fost in week-end la munte la Poiana Marului.N-am reusit sa prind decat cativa cleni,frumosi ce-i drept dar nu se pot compara cu pastravul.Seara mi-am petrecut-o in zona barajului unde am avut parte de un spectacol f. frumos: pastravi mari rapind si fugarind bancurile de obleti imprastiate pe toata suprafata lacului.Neavand barca nu am putut lansa artificialele in zonele fierbinti si in plus malul era plin de pescari de stationar,astfel ca nici un atac nu se petrecea in apropierea lui.
Am stat de vorba cu un muncitor de la baraj care imi spunea ca a prins pastrav de 6,200 kg la vobler dar TOAMNA-IARNA si (zicea el) o lostrita de 7 kg.Eu n-am auzit niciodata de lostrita la Maru dar el spunea ca lostrita a existat dinainte de baraj,pe rau.
Apoi mi-a spus ca peste 4 ani se va efectua golirea de fund a barajului si lucrari de decolmatare si amenajare a fundului apei.
Pe lac este foarte mult clean,caras, oblete si cica s-ar fi bagat si ceva stiuci.Presupun ca odata cu golirea de fund aceste specii ce nu-si au rostul aici ar disparea dar stau si ma gandesc ce se va intampla cu acele exemplare de pastrav de 7-14 kg care vor ramane in fosta albie ca vaca`n vana.Nu exista nici o posibilitate ca sa fie recoltati si crutati de cei care se ocupa cu salmonicultura, eventual reintrodusi dupa reumplere.Ma gandesc cu groaza ca pestii dupa care vin aici aproape weekend de weekend sa sfarseasca in mana braconierilor.Ce se poate face ,unde s-ar putea anunta acest lucru, exista sanse de salvare?Am vazut ce dezastru
este pe toate barajele de munte dupa aceste goliri de fund.Cine stie ceva?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 23 Iun 2008, 11:53

Te inteleg si stiu ca e raiul braconierilor golirea acestor lacuri! Din fericire se pare ca marile lacuri montane de baraj nu se pot goli somplet deci scapa unii pesti. Sunt fel de fel de galerii de aductiune care permite pestilor sa se refugieze acolo cand se goleste lacul. Cred ca administratorul lacului RNP ar trebui sa asiste la golire impreuna cu reprezentant al ANPA si sa prevada camion cu apa oxigenabila ca sa poata fi tranportati la pastravarie cei cativa pastravi mari prinsi cu ocazia golirii. Daca vrei sa fii si mai sigur ca nu va fi un braconaj teribil cheama presa - scrisa si audiovizuala. Cu ziaristii de fata braconierii poate vor avea unele scrupule....poate. Ca de RNP nu prea le pasa iar jandarmeria montana inca nu e activa peste tot.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de razvan cristescu » 23 Iun 2008, 18:17

Padurarii din zona s-au lasat de meserie,e o balta fara stapan,pastravaria din zona s-a inchis in urma cu 2-3 ani (lipsa fonduri) padurarii fiind cei ce se ocupau de ea.In plus ei braconeaza la greu.Spuneau ca pestii din bazine ii pastreaza pt. o ultima masa meseriasa.Lacul e plin de stationaristi si pescari cu momeli naturale.Poate in acesti 4 ani pana la eveniment se va mai avansa cu ecologia si paza naturii.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 23 Iun 2008, 19:56

acelasi lucru se intampla si pe Bradisor,iar golire de fund se anunta si la Vidra in urmatorul an sau maxim doi.
cum se v-a realiza...habar nu am dar de braconat se braconeaza la greu si acum,cu setci monofilament.

p.s. intrebare de oftopic,dar ma roade cam demult - la ce adancime pot sta pastravii pe lacurile de munte?? preferabil un raspuns documenta si argumentat,nu genul; " am auzit ca........."
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 24 Iun 2008, 11:58

adiwolf scrie:acelasi lucru se intampla si pe Bradisor,iar golire de fund se anunta si la Vidra in urmatorul an sau maxim doi.
cum se v-a realiza...habar nu am dar de braconat se braconeaza la greu si acum,cu setci monofilament.

p.s. intrebare de oftopic,dar ma roade cam demult - la ce adancime pot sta pastravii pe lacurile de munte?? preferabil un raspuns documenta si argumentat,nu genul; " am auzit ca........."
Adi, ai dreptate cu Bradisorul! Am fost in mai, 3 zile, si nimeni nu m-a controlat. In alti ani venea celebrul nea Anton sa taie permise si sa vada daca nu se pune setca in lac....acum, pauza! Se dadea in draci cu 3-4 lansete cu rama si viermi ca la caras...deja unul cu buldo si 7 muste trece de sportiv acolo! Iar cu naluci te considera localnicii putin nebun! Noroc (intre ghilimele) cu pastravaria de pe lac pentru ca paznicii de acolo, instigati de faimosul nea Cerbu, gonesc orice pescar care "indrazneste" sa pescuiasca in zona lor, adica pana la 1-2 km de cabana lor! Culmea e ca cei de la Ocol silvic Voineasa cand iti dau permis iti atrag atentia ca nu ai voie pe malul cu pastravaria! Alooooo domnii silvicultori! Nimeni nu poate interzice accesul pe malul lacului daca am permis, iar ce face Cerbu e ilegal. Eu sper ca acest "rechin" platit din banii ministerului agriculturii sa fie demis odata si odata de un nou ministru, unulk caruia sa ii pese de ape si pesti! Ca doar nu e Cerbu stapan pe Bradisor! Vedea-l-as la 5 metri sub apa, hrana la lostrite!
Cat desprte Vidra, acolo am inteles ca vine jandarmeria montana, bravo lor! Din pacate, noaptea se poate bracona cu plasele in voie!
Mare pacat cum se distrug apele de munte!

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de razvan cristescu » 24 Iun 2008, 19:04

Pastravul poate sta la adancimi f. mari in baraje,depinde si de altitudinea la care se afla(mai ales in cele submontane).Pe Cerna(CS) la 7 Izvoare scafandrii au semnalat pesti mari la adancimi de zeci de metri.La fel americanii cauta la trena pastravii pe baraje la adancimi mari.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 24 Iun 2008, 19:08

ok,
dar cat de mari???
ce inseamna adancime mare??
si cat de mult poate cobora??
care este adancimea maxima la care a fost semnalata prezenta pastravilor???
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de razvan cristescu » 24 Iun 2008, 19:40

Limitele nu le stiu.Cred ca pe site-urile americane te-ai putea edifica mai bine.Cred ca si pastravul se mai adapteaza la modificari desi e foarte pretentios rarindu-se din cauza asta.Ma refer la schimbarea climei (in afara de braconaj).Isi modifica si comportamentul predatorial functie de hrana,unde are doar boistean sau unde are si clean,oblete,etc.La Scorillo rapesc chiar pe mijlocul barajului bancurile de obleti ca avatul dar mult mai crancen,facand si sarituri in afara apei.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 24 Iun 2008, 22:17

adiwolf scrie:ok,
dar cat de mari???
ce inseamna adancime mare??
si cat de mult poate cobora??
care este adancimea maxima la care a fost semnalata prezenta pastravilor???
Daca te ajuta, am vazut pastravi pe sonar la adancime de 30-40 de metri. Poate merita mentionat ca numa pe sonar i-am vazut in partida aia. :?

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 25 Iun 2008, 11:14

La Trei Ape; Secu; Breazova; Valiug in (C-S) am auzit ca nu sunt inca pe (lista neagra) a goliri. Dar la Poiana Marului daca o sa il goleasca Pastravul o sa fie o amintire din pacate. Iar C....ul ala de Caras care traeste si in scuipat (sa ma scuze carasariii) o sa ramana si o sa se inmulteasca in voie in vreme ce Pastravul se duce dracu. La fel sa intamplat cu Bibanul, Cleanul si Salaul de la Dognecea. Acum doi ani au golit lacul sa repare o vana si au sunat filiala cand era aproape gol sa vina cu plasele sa prinda pestele si sa il mute 500metri in lacul mic (lacul cu nuferi) dar nu a venit nimeni. Si in urmatoarea noapte au deschis vana la matim . Sa dus la vale tot pestele a ramas in lac doar carasul si ceva crap. Urmatoarea zi la vale sau gasit intre pietre pe malul rauletului : Salau intre 9kg--500gr ; Biban intre 3kg - 100gr ; Clean intre 4kg - 100gr etc. Si anul trecut filiala a inchis pescuitul pe lac si a populat cu ce..........CARAS ....ati gicit .Sper sa nu se intample asa si cu Maru ca ar fi mare pacat mai ales ca pe Maru am recordul personal la Pastrav 4,8 kg in urma cu 6ani.

Scrie răspuns