DUBOVA- Recenzii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Doctorul1986
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 10 Oct 2011, 14:50
Localitate: Ploiesti

DUBOVA- Recenzii

Mesaj de Doctorul1986 » 09 Iun 2015, 18:06

Salutare tuturor,
In weekendul 19-21 iunie am programata o iesire de familie in zona Dubova, va rog frumos, spuneti mi ptr ce sa ma pregatesc si cu ce, nu cunosc zona absolut deloc :)
Multumesc anticipat ptr feedback!
Fire intinse tuturor!

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: DUBOVA- Recenzii

Mesaj de kleniacul » 10 Iun 2015, 08:36

Aveti peisaje superbe, mai ales daca aveti barca, ceva vipere, cred ca deja sint active, mincare buna si oameni ok.Pescuitul e o loterie mare , fara cineva din zona ca ghid.

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: DUBOVA- Recenzii

Mesaj de catalin66 » 10 Iun 2015, 17:44

Zona foarte frumoasa , daca mergi cu familia , si cat stai tu , nu cred ca ai timp sa impaci si capra si varza , locuri foarte bune de pescuit , ce am vazut asa mai mult din fuga , mai sus de Dubova , adevarat ar fi foarte buna o barca , vezi ca mai tre sa treci si pe la pol. de frontiera din Resita mi se pare , cand am fost eu acu 2 saptamani , apa era foarte scazuta , se pare ca au dat drumul la baraj , in unele locuri mergi metri buni de la sosea pana la apa , in wwek-end foarte masini de Tm cu catel cu purcel stau ca la satra pe marginea soselei , cum am spus , zona e frumoasa dar se practica un turism salbatic , pensiuni cu arhitectura urata , fiecare a construit cum la dus capul , cu banii din embargou , turisti umbind slobozi si fara rost , nu sunt panouri cu ce ser poate vizita , cu zone de interes ...etc . Daca vrei sa mergi mai departe spre Berzasca , drumul e oficial inchis dupa Svinita , dar se poate trece pe riscul tau , au cazut stanci in sosea .

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: DUBOVA- Recenzii

Mesaj de paul » 11 Iun 2015, 07:49

Am fost acum aproape doi ani in Dubova, m-am cazat pentru o saptamana acolo, iar de pescuit am pescuit pe Dunare in Cazanele Mari. Daca faci rost de barca (si in cazul fericit si de barcagiu) poti incerca la salau si somn. Ceva salau am prins atat la vobler cat si la twistere (la o adancime de peste 20m) de pe mal gasesti locuri de pescuit aproape de sosea.
O zona buna si productiva de pe mal mi s-a parut a fi zona de la intrarea in Cazanele Mari, in golfuletul format mai sus de pinten: https://www.google.ro/maps/@44.5888339, ... a=!3m1!1e3 Erau localnici care dadeau acolo la stationar, la pestisor. Tot acolo am prins si primul salau la vobler, dupa ce vreo jumatate de ora convins de gazda si ghidul meu de pescuit am facut un fel de spinning cu peste mort, dar fara succes.
In general localnicii cautau somnul, spunand ca salaul era infestat cu paraziti. Nu pot sa confirm sau sa infirm. Salaul si somoteiul prins l-am lasat la gazda, nu am mancat din el si nici nu l-am curatat eu.
Daca este sa ajungi in zona, iti recomand cu draga inima sa mergi macar cateva ore sa pescuiesti pe Nera. Eu am fost in zona asta: https://www.google.ro/maps/@44.8862659, ... a=!3m1!1e3 Am prins clean, avat si biban, dar o densitate atat de mare de clean, de mult nu am mai vazut pe o apa.
Vreme frumoasa si fir intins!

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: DUBOVA- Recenzii

Mesaj de catalin66 » 11 Iun 2015, 09:27

Da, confirm si eu , Nera e un rau absolut fantastic , mai e si Berzasca , iar un rau frumos dar trebuie sa mergi cativa km buni in amonte , pe jos , are pastrav , apoi trebuie sa vezi valea Siriniei ,obligatoriu daca mergi in zona , eu in locul tau , as lasa pescuitul deoparte si as vizita toate locurile astea .

Avatar utilizator
crystianoo
veteran
veteran
Mesaje: 730
Membru din: 04 Noi 2008, 00:17
Localitate: Bucuresti

Re: DUBOVA- Recenzii

Mesaj de crystianoo » 12 Iun 2015, 10:23

sall,am fost cu gasca 28-31 mai la Dubova,apa scazuta cu 3-4 m in lac,pontoanele erau aproape pe noroi,zona de vis chiar si asa,am pescuit la politia de frontiera in golful dubova fix in fata pontonului te pui,la decebal si la satul scufundat in Eselnita,rezultate au fost destul de slabe deorece ieseam tarziu la pescuit(10-11) dar totusi s a prins salau la jig cel mai frecvent la politia de frontiera,este adevarat ca salaul are viermi dar nu tot din 7-8 pesti cat am prins au avut 3,la decebal pe lac se prinde salau de volga,chiar si asa o sa ramai mut de peisaje,nu uita de acte..permis,pg am fost controlati zilnic,bravo lor,asa se face,iti doresc sejur placut!

PS Nu rata pestera Veteranilor si pestera cu vipere aflate in cazanele mici aproape de locul indicat pe mapps de colegul de forum!
Nu lasa pe maine ce poti sa faci poimaine cand defapt totul se rezolva raspoimaine...

Scrie răspuns