delta nerei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

delta nerei

Mesaj de gabor » 17 Mai 2004, 09:13

salut,

cine ar putea sa-mi zica cate ceva despre delta nerei / nera moarta / bazias?

am auzit numai de bine, dar as vrea sa stiu cum e de stat cateva zile cu cortul pe acolo, cum e cu granicierii.

Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 20 Mai 2004, 22:07

Eu am fost de citeva ori pe Nera mai precis pe cheile Nerei.Zona e superba riul asemenea iar loc de stat cu cortul in chei este numai linga cantonul Damian(din cauza ca e rezervatie naturala).Nera in chei e plina de cleni iar mai jos spre Sasca Romana pe linga clean am vazut foarte mult scobar, mai jos spre varsare nu am fost si nici nu am auzit de delta Nerei,Nera moarta.Oricum ma intereseaza subiectul sau eventual o harta mai detaliata care contine riul Nera mai jos de chei.

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Re: delta nerei

Mesaj de Calone » 27 Mai 2004, 22:22

gabor scrie:salut,

cine ar putea sa-mi zica cate ceva despre delta nerei / nera moarta / bazias?

am auzit numai de bine, dar as vrea sa stiu cum e de stat cateva zile cu cortul pe acolo, cum e cu granicierii.
Nu prea se prinde in perioada asta acolo dar poti sa incerci. Te sfatuiesc sa te duci din Octombrie . Se prinde caras mare , babusca si bineinteles stiuca .
Referitor la graniceri te vei duce in Zlatita sa i-ti iei aprobare pe cate zile vrei sa iti petreci la Nera Moarta si vei primi . Tot ce ai nevoie este o stampila in permisul de pescuit de O.G. ce se ia de la Oravita.
Stationatul pe timp de noapte sau cu cortul este interzis , deoarece este chiar pe fasia de granita intre noi si sarbi .
Referitor la pozitie se afla in apropierea localitatii Bazias sau Socol depinde care ti se pare mai aproape. Iar daca vrei sa vezi vreo harta cauta pe internet parcul national Portile de Fier -Bazias unde e cuprinsa si rezervatia Balta Nerei .
Calone Resita

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Mesaj de gabor » 28 Mai 2004, 10:13

mersi mult

Cock145
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 21 Ian 2015, 06:58

Re: delta nerei

Mesaj de Cock145 » 21 Ian 2015, 07:02

.Zona e superba riul asemenea iar loc de stat cu cortul in chei este numai linga cantonul Damian(din cauza ca e rezervatie naturala).Nera in chei e plina de cleni iar mai jos spre Sasca Romana pe linga clean am vazut foarte mult scobar, mai jos spre varsare nu am fost si nici nu am auzit de delta Nerei,Nera moarta

Scrie răspuns